obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vůně léčí aneb bylinková terapie pro každého

Život s bylinkami je pestrý, voňavý a příjemný. Pohledné rostliny poslouží jako zdravé koření, pro přípravu léčivých čajů a koupelí. Ale i samotné vdechování jejich vůně je blahodárnou terapií...

Jako bylinky nejčastěji označujeme rostliny aromatické, plné hojivé vůně. Silice, které vůni nesou, mají mnoho prospěšných účinků, na tělo i duši. Většina z nich působí dezinfekčně, potírá bakterie, plísně. Dále prokrvují sliznice, čímž urychlují hojení zánětů, například dýchacích cest, a také zkvalitňují trávení. Jídlo proto nejen jedinečným způsobem ochucují, ale rovněž jej pomáhají strávit bez nežádoucího nadýmání a dalších nepříjemností. Čerstvé bylinky obsahují také hodnotné vitamíny, minerální a stopové látky a prospěšné enzymy a chlorofyl.

Kolik různých bylinek, tolik vůní Kolik různých bylinek, tolik vůní Zdroj: Shutterstock.com / Kerdkanno

Léčivá vůně

Na organismus příznivě působí i samotná vůně silic. Citlivé receptory vedou vjem vůně z nosu až do mozku, kde dovedou vytvářet pocit pohody, povzbuzovat či naopak uklidňovat. Na tomto principu je založená stále oblíbenější, nenásilná a přesto účinná aromaterapie. Ta pracuje s koncentrovanými silicemi, ovšem intenzivně voní i celé rostliny – zvláště, pokud v ruce promneme pár lístků, nebo je jen pohladíme. Náš čich je mnohem významnějším smyslem, nežli se mnohdy domníváme a vůně dovede zlepšit náladu, navodit pohodu, ulevit od mnoha potíží. Silice dovede vstřebávat i pokožka celého těla, proto blahodárně působí i bylinné koupele a obklady.

  Čichání k levanduli napomáhá k dlouhověkosti Čichání k levanduli napomáhá k dlouhověkosti Zdroj: Shutterstock.com / Creative Family

Vypěstujte si potěšení

Voňavé bylinky jsou neocenitelné v kuchyni, potěší na zahrádce i na okenním parapetu. Obohatí a provoní každý den. I tomu, kdo nemá čas na pěstování zeleniny, se alespoň několik aromatických bylinek vyplatí – ať už na zahradě, nebo alespoň na balkóně. Čerstvé je lze zakoupit pouze v omezeném množství druhů, jen někde a často za nemalou cenu. Zato doma vypěstované jsou stále po ruce, poslouží i potěší, kdykoli potřebujete.

Akční letáky