Přejete si mít krásně barevnou zahradu, ale bez otravného hmyzu? Pěstujte různé druhy muškátů spolu s dalšími aromatickými rostlinami, které škůdce efektivně odpudí svými příjemnými vůněmi!

Tyto aromatické rostliny navíc často přitahují užitečné opylovače jako jsou včely a motýli. Díky tomu si tak můžete užívat ničím nerušené letní dny i večery na své zahradě.

Který druh muškátů má nejintenzivnější vůni se můžete dozvědět ve videu na YouTube, na kanálu HOME IN CUBE:

Zdroj: Youtube

Krásná citronová vůně

Citronový muškát je jedním z méně známých druhů pelargonií, který si však zaslouží vaši pozornost. Jeho listy vydávají svěží citronovou vůni, pro kterou si jistě získá i vás! Tato vůně má zároveň odpuzující účinek na komáry a další otravný hmyz. Pěstování citronového muškátu je velmi snadné, stačí mu pouze dopřát slunné stanoviště, pravidelnou zálivku a hnojení.

Široké využití muškátu

Dalším zajímavým druhem je pelargonie vonná. Tento muškát je známý svou příjemnou vůní, která může připomínat jablka, citron nebo mátu. Stejně jako citronový muškát, i tento druh účinně odpuzuje komáry a mouchy. Kromě toho, že bývá součástí repelentů, se rovněž hodí pro výrobu esenciálních olejů, které se využívají v aromaterapii.

Oblíbená léčivá pelargonie

Chybu neuděláte ani s pěstováním pelargonie růžové. Již samotný název napovídá tomu, že voní podobně jako růže, akorát s tím rozdílem, že má ještě sladce kořeněný nádech. Mimo odpuzování škůdců ji lze pěstovat také pro její léčivé a hojivé vlastnosti. Tento muškát s nádherně růžovými květy si proto nesmíte nechat ujít!

Odpuzující éterické oleje

Muškáty jsou nejen krásné na pohled, ale také velmi praktické. Odér muškátů obsahuje různé éterické oleje, které jsou pro hmyz nepříjemné.

Pokud je budete pěstovat kolem svého domova, můžete si být jistí, že komáři a mouchy se k vám rozhodně nepřiblíží. Na rozdíl od chemických repelentů jsou muškáty stejně účinné, a ještě k tomu nijak nezatěžují přírodu.

Kombinování s jinými rostlinami

Muškáty se dobře kombinují s jinými rostlinami, které mají podobné nároky na pěstování. Vysaďte si proto také levanduli, která odpuzuje hmyz a má krásně zbarvené květy do fialova. Další vhodnou kombinací je bazalka nebo rozmarýn, které mají rovněž repelentní účinky, a navíc jsou skvělými bylinkami, které můžete využívat při vaření.

Související články

Zdroje: nkz.cz, rostlinky.cz, dumazahrada.cz