Menší druhy narcisů a tulipánů, vhodné především do skalek či do nádob, nejsou sice v našich zahradách tolik rozšířené jako jejich „záhonoví“ příbuzní, jsou však neméně krásné a jejich sortiment je také velmi široký.

Pěstování drobných cibulovin

  • Většina těchto druhů vyžaduje světlé až slunné, spíše sušší stanoviště s dobře propustnou, hlinitopísčitou půdou – najdou se však i výjimky s jinými požadavky.
  • Naše zimy přečkávají bez problémů.
  • Množí se dceřinými cibulkami a semeny.
  • Cibule sázíme v září až říjnu zhruba do dvojnásobné hloubky, než je výška cibule.

Kvetou podle druhu a stanoviště od konce března do začátku června. Odkvetlé květy bychom měli vždy odlomit, aby rostlina netvořila semena a nevysilovala se. Rostliny pak postupně zatahují a v této době bychom měli přestat se zálivkou.

Drobné narcisy

Druh Narcissus assoanus (stejně jako většina dalších narcisů) pochází z jižní Evropy, především ze Španělska. Je vysoký 10– 15 cm a má rád plné slunce a sušší prostředí. Jeho květy jsou žluté.

Rovněž Narcissus bulbocodium je doma ve Španělsku a také v Portugalsku. Je trochu větší než druh předchozí (10–15 cm). Vyhovuje mu vlhčí, slunečné stanoviště. Květy tohoto narcisu jsou žluté se „zvoncovitou“ trubkou. Zajímavá je forma ‘Tenuifolius‘ s výrazně úzkými listy. Ta sice nekvete příliš ochotně, ale zato se bohatě rozrůstá.

Narcis bramboříkový (N. cyclamineus) také pochází z jižního cípu Evropy. Má jasně žluté, vonící, výrazně trubkovité květy a za příznivého počasí vykvétá již začátkem března. Je vysoký kolem 15 cm a je to jeden z nejkrásnějších nízkých narcisů. Vyžaduje polostín, v době vegetace vlhčí stanoviště, ale po začátku zatahování listů už sucho.

Narcissus hedraeanthus ze Španělska je jeden z nejdrobnějších narcisů (8–10 cm). Má úzké listy a světle žluté květy s výraznou trubkou. Vyžaduje světlé stanoviště a velmi propustnou, spíše sušší půdu.

Narcissus minor najdeme ve Francii. Je to typický malý skalkový narcis se žlutými květy klasického tvaru, vhodný pro slunná sušší místa.

Malé odolné tulipány

Druh Tulipa kaufmanniana pochází z Turkestánu. Zbarvení květů i velikosti rostlin jsou dosti variabilní. Je to asi nerozšířenější skalkový tulipán. Hojně je využívaný i při křížení, právě na jeho základě vznikl nespočet různých odrůd lišících se tvarem, barvou a velikostí květů i vzhledem rostlin. Botanický druh i všichni jeho kříženci jsou poměrně malé rostliny (většinou 10 až 25 cm). Vykvétají v březnu až dubnu, většina odrůd jednoduchými květy pastelových barev, často i dvoubarevnými, které se na slunci často doširoka rozvírají. Listy mívají tmavou kresbu.

Tulipa greigii pochází ze Střední Asie a je rovněž velmi variabilní co do velikosti rostlin i zbarvení květů a listů. Rostliny jsou velké kolem 10 cm, ale i 25 cm, květy jsou žluté, žlutočervené, oranžové až sytě červené. Listy tohoto tulipánu většinou zdobí výrazné žíhání, někdy jsou ovšem i celé zelené. Většina botanických skalkových tulipánů i jejich kříženců vyžaduje slunné, sušší stanoviště s propustnou půdou.