Plotostřihy výrazně usnadňují péči o živé ploty.
Zdroj: ricochet64 / Shutterstock.com

Vybíráme plotostřihy, motorové nůžky na živé ploty

Motorizované nůžky na živý plot čili plotostřihy ulehčují namáhavou úpravu živých plotů nebo tvarovaných dřevin v zahradách a parcích. Pro rozsáhlé keřové porosty se hodí plotostřih s benzinovým motorem.

Plotostřihem zvládneme upravit dřeviny mnohem rychleji než mechanickými nůžkami. Podle toho, jak často dřeviny upravujeme, vybereme druh pohonu:

Stříháme-li plot jednou do roka, stačí elektrický motor, pro častější využití volíme pohon benzinový.

Jak plotostřihy fungují?

Hlavní a pracovní část plotostřihu představuje střihací lišta, která je dlouhá 40 cm i více. Spodní část se nehýbe, vrchní část naopak kmitá a tím stříhá. Mezera mezi tzv. žabkami přímo ovlivňuje maximální sílu stříhaného materiálu. I levnější provedení jsou schopná přestříhnout větev o průměru 3 cm.

Motorové nůžky přestříhnou bezproblémů větev o průměru 3cm Motorové nůžky přestříhnou bezproblémů větev o průměru 3cm Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Motor

Elektrické motory disponují ve většině provedení výkonem okolo 500 W, přičemž nejeden model je dokonce vybaven otočnou rukojetí pro pravou ruku. Na vnitřní straně tohoto prvku najdeme vypínač.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Živé ploty stříháme až v době, kdy ptáci vyvedou mláďata. V těchto nízkých dřevinách totiž často hnízdí kosi černí, drozdi, vrabci, pěnice a další ptáci. Při vyplašení hrozí, že přestanou krmit mláďata!

Vpředu před motorem je umístěna rukojeť pro ruku levou a také ochranný kryt chránící obsluhu před případným zraněním.

Přívodní kabel však zčásti omezuje manipulaci, případně i využití v místech příliš vzdálených od elektrozásuvky.

Variantou pro náročnější uživatele jsou modely vybavené dvoutaktními nebo čtyřtaktními spalovacími motory.

  • Dvoutakty jsou sice méně ekologické, zato však briskně reagují na přidání plynu.
  • Čtyřtaktní motory jsou zase náročnější na údržbu (výměny oleje, seřízení ventilových vůlí), ale méně vibrují, jejich výfukové plyny tolik nezapáchají a snadněji startují. Celkově se lépe hodí pro náročnější využití, protože obsluhu tolik nezatěžují nepříznivými provozními vlivy.
Pro méně náročné uživatele postačí elektrická varianta Pro méně náročné uživatele postačí elektrická varianta Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nákup

Při výběru požádáme o vyzkoušení toho kterého typu, abychom si byli jisti, že s výkonem, ovládáním i hmotností stroje budeme spokojeni.  

Prodejce by měl také namazat celou řezací lištu, aby pracovala lehce a zbytečně nezatěžovala motor.

Kvalitní výrobky seženeme už za necelé dva tisíce korun.

Živý plot jako když "střelí" Živý plot jako když Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Údržba

Při používání bychom měli dbát na to, aby stroj měl především řezací žabky ostré jako břitvy a aby vstupy chladicího vzduchu byly vždy čisté. Pak se nebude přehřívat motor, naopak poskytne optimální chod s nejvyšším výkonem.

Foto archiv

Akční letáky