[Komerční prezentace]

Citrusové rostliny z nabídky Subtropického zahradnictví Kruh jsou vhodné k pěstování v bytě i v zimních zahradách, v letním období je můžete umístit na zahradu, terasu či balkón jako přenosné rostliny. Jsou namnožené z plodících rostlin a proto kvetou většinou již druhým rokem. Vůně jejich květů nádherně osvěží celý byt, voda z květů citrusů není jen náhodou složkou mnoha parfémů. Plody které na rostlinách bez problémů dozrávají, svou chutí předčí ty dovážené. Jeden dekorativní druh pak lze pěstovat i venku.

Jak pěstovat citrusy?

Citrusy jsou stálezelené subtropické až tropické dřeviny - keře nebo malé, až středně velké stromy. Lze je pěstovat i v nádobách nebo větších květináčích, kde kvetou i plodí.

  • Pro jednoleté rostliny zvolte květináče o průměru 10–12 cm.
  • Dvouleté vyžadují květináč o 14–16 cm.
  • Tříleté zasaďte do nádoby o průměru 20–24 cm.
  • Čtyřleté si již zaslouží květináč velký kolem 30 cm.
  • Starší rostliny vyžadují ještě větší nádoby.

Citrusy jsou jednodomé a vytvářejí obojaké květy a většina je samosprašná. Jen u málo druhů a odrůd je nutné opylení cizím pylem. Ovšem pokud je rostlina celoročně v bytě, kde chybí vánek i hmyz, je potřeba květy opylovat jemným štětečkem.
Doba od kvetení až do uzrání plodů je poměrně dlouhá – půl roku až rok, podle druhu a odrůdy citrusu. U řady citrusů jsou však na rostlině současně dozrávající plody, malé zelené plody, květy nebo poupata. Na výživu jednoho plodu potřebuje rostlina 20–30 listů. Podle toho je třeba násadu plodů redukovat.

Teplo, světlo, vláha

  • Při přenesení citrusů v letních měsících z bytu ven, je nutné vždy přistínění rákosem, umístění pod řídké koruny stromů. Rostlinám vyhovuje speciální zemina na citrusy, kterou lze zakoupit, nebo připravit smísením zahradnického substrátu, těžké jílovité zeminy a písku v poměru 2:1:1.
  • Optimální teplota pro růst většiny citrusů je 22–24 ° C. Aktivní růst začíná již kolem 12 °C.
  • Pokud teplota klesne pod 10 °C přecházejí citrusy do stavu klidu, který snášejí i několik měsíců bez poškození - tento odpočinek jim v zimě naopak velmi vyhovuje. Potřebují při něm jen minimum vody i živin.
  • Pomerančovník, mandarinka a grapefruit snášejí dobře přímé sluneční světlo. Citroníku lépe vyhovuje světlo rozptýlené
  • Citrusy jsou vláhomilné. Zalévat se proto musí často měkkou vodou pokojové teploty. Celý kořenový by měl být stále provlhčený, ale nikoli přemokřený.
  • Hnojivem na citrusy přihnojujeme v letních měsících každý týden.

Vyberte si z široké nabídky citrusů

  • Citroník panašovaný upoutá dekorativními, zeleno-bílými listy
  • Citroník ponderosa nese veliké plodyBuddhova ruka je jeden z nejvzácnějších a nejatraktivnějších citrusů. Nevyžaduje chladné zimování, atraktivní plody neobvyklého tvaru mají výraznou citrusovou vůni.Roubovaný Citroník Limon variegataRoubované pomerančovníky

Mrazuvzdorný citrus můžete pěstovat i na zahradě!

Citronečník trojlistý, Poncirus trifoliata, pochází z Japonska. Tvoří nízký keř, nebo malý stromek. Větve jsou silně trnité, listy opadavé. Plody jsou žluté jako běžné citrony, pouze menší. Mají však nahořklou chuť a mnoho jader, navzdory vysokému obsahu vitamínu C se obvykle nekonzumují. Citronovec je však nedocenitelnou podnoží pro všechny druhy citrusů, i atraktivní okrasnou zahradní dřevinou. Celkový vzhled keře trifoliáty je velice dekorativní, z jara obsypaný květy, které se rozvíjejí dříve nežli listy a na podzim atraktivními plody ve tvaru i barvě malých citronů. Plody na rostlině vydrží ještě po opadu listů až do konce listopadu i déle.

  • Rostlina je odolná vůči hnilobě kořenů, tolerantní vůči virovým chorobám, vyjma axocortis.
  • Výborně snáší chlad, snáší pokles teploty až na –20 °C.
  • Pro okrasu tento citroník tedy můžete pěstovat celoročně na zahradě, jako zajímavou raritu. Do zahrad se vysazují sazenice 4–5 let staré. Pro roubování se používají podnože ve stáří 2–3 let.

Zimní klid pro roubovance

Citroníky, pomerančovníky, mandarinky roubované na podnož trifoliáty musí přezimovat v chladných místnostech, jinak shazují listy. Mandarinka naroubovaná na trifoliátě ve vegetačním klidu, kdy nemá plody a dřevo je vyzrálé, snáší krátkodobý pokles teploty až na –8 °C, citroník na –5 °C.