obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vypěstujte si okrasné kapusty: ozdobí zahradu i balkón, hodí se i do kytic

V době, kdy květiny uvadají, okrasné kapusty „kvetou“ a přitahují pohledy barvou i tvarem. Zkrášlí zahradu, okenní truhlíky, v nádobách i zápraží a terasu. Ujímají se i v okrasných výsadbách v parcích.

Okrasná kapusta je nejen „květem“, jež zdobí záhony, truhlíky i nádoby od konce léta a na podzim, ale dokonce i v zimě vypadá krásně. Velmi oblíbené jsou hybridy Peacock, které produkují kvalitní rostliny s nádherně vybarvenými listy. Patří k nejodolnějším odrůdám vůči nízkým zimním teplotám.

Okrasné kapusty se vysévají v létě

Nejvhodnější doba pro výsev je červen až červenec. Při pozdějším výsevu (v srpnu) už nemusí rostliny vytvořit dostatek plně vybarvených listů.

 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  Vysoké teploty spolu s nadměrným hnojením snižují rychlost a intenzitu vybarvení.

  Při výsevu je vhodné semena lehce zasypat pískem.
 • Doba klíčení je 5–10 dní při teplotě 18–20 °C, asi za 3–4 týdny po výsevu rostlinky přesadíme do květináčků o průměru 9–13 cm.
 • Velikost budoucí listové růžice je závislá především na velikosti květináče a sponu rostlin – vhodná vzdálenost mezi rostlinami je asi 30 cm, při hustším sponu se rostliny špatně vyvíjejí, tvoří malou růžici a mají deformované listy.
 • Vybarvování růžic začíná v době poklesu nočních teplot pod 15 °C. Plně vybarvené rostliny můžeme v závislosti na počasí očekávat během září.

Kamome F1 Kamome F1 Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Pozor na škůdce a nedostatek stopových prvků

V průběhu vývoje je v případě potřeby vhodné aplikovat pravidelnou ochranu proti savým a žravým škůdcům. Jinak mohou rostliny vytvářet deformované a pokroucené listy, nebo dokonce mohou tzv. vyslepnout – to znamená, že rostlina není schopna založit hlávku. To může být způsobeno buď poškozením larvami plodomorky zelné, nebo nedostatkem stopových prvků, zejména manganu.

Nejkrásnější odrůdy

Odrůdy Peacock White F1 (bílá barva) a Red F1 (červená barva) jsou určeny především do květináčů a nádob, ale i na záhon. Využít je lze i jako přízdobu pokrmů např. různých salátů, chuť listů je však hořká.

Coral F1 Coral F1 Zdroj: Archiv ireceptar.cz
Z novinek jsou zajímavé svým tvarem i vybarvením odrůdy Coral F1 Mix, Kamome F1 Mix a Victoria Pigeon F1 s růžovofialovým středem.

Okrasná kapusta k řezu do originálních kytic

V poslední době se okrasná kapusta také stává velmi oblíbeným materiálem pro floristy. K tomuto účelu byly vyšlechtěny odrůdy Crane F1, které se vyznačují poměrně malou růžicí asi 10–15 cm v průměru a mají atraktivní dlouhý košťál 70–80 cm. Listová růžice je intenzivně vybarvená. Abychom se u této odrůdy dočkali kvalitních rostlin, je nutné dodržet správnou hustotu porostu a to minimálně 64 rostlin na čtvereční metr. Rostliny také musíme včas sklidit, jinak se růžice příliš zvětší.

okrasné kapusty okrasná kapusta Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

 • Požadavky na výsev jsou shodné jako u rostlin určených do květináčů. Kultivační doba je však asi o 3 týdny delší, proto je nutné počítat s výsevem dříve (konec května až červen).
 • Rostliny přesazujeme v době, kdy mají 2–3 páry pravých listů.
 • Při výsadbě musíme postupovat pečlivě a dbát, abychom rostliny nezasadili nakřivo – měly by křivý stonek a pro řez by byly nepoužitelné.

Rostliny pravidelně přihnojujeme, ale v době vybarvování listových růžic hnojení ukončíme a omezíme zálivku, protože vysoká hladina živin společně s vysokou teplotou zpomalují vybarvování rostlin. Venku je můžeme ponechat i za slabších mrazíků.

Akční letáky