S přicházejícím podzimem sice ubývá na zahradách květů, ale rozhodně ne barev. Podzimní příroda umí být krásná jinak - ne nadarmo je podzim oblíbeným obdobím fotografů a malířů. Zářivé zbarvení listnatých stromů a keřů překoná i ten nejrozkvetlejší záhon. Už při výběru rostlin do zahrady je dobré pamatovat i na podzim a do zahradní kompozice začlenit i takové druhy, které jsou efektní i v obdobích mimo hlavní vegetační sezonu.

Nechejte podzimní barvy vyniknout

Aby podzimní zbarvení co nejvíce vyniklo, je důležité dodržet několik podmínek. Asi nejdůležitější je dostatek světla. Stejně jako ovocná jabloň rostoucí ve stínu nepřinese nikdy velká, kvalitní a chutná jablka, ani okrasná jabloň rostoucí v zastínění nevybarví listy nikdy tolik sytě, jako kdyby rostla na slunném stanovišti.

Dalším faktorem je teplota a expozice stanoviště. Vždy dáváme přednost místu chráněnému před prudkým větrem a časnými mrazíky. Chráněné stanoviště má opravdu velký vliv na množství a trvanlivost barevných listů i plodů. Roli hraje také teplota, vzdušná vlhkost a množství srážek.

Krása listů

Javor (Acer ginnala, Acer japonicum, Acer palmatum, Acer rubrum apod.) je svým nádherným podzimním vybarvením pověstný. Vždyť na úžasných fotografiích kanadské přírody s oranžovo a žlutočervenými variacemi jsou zejména javory. Také asijské druhy, jako jsou javor japonský, javor dlanitolistý, javor ginala či javor tatarský, jsou skutečnými perlami. V japonských a čínských zahradách bývaly zastoupeny v hojné míře a už při výsadbě se počítalo s jejich podzimním působením.

Okrasné jabloně a třešně jsou oblíbené zejména pro krásné květy, ale podzimní vybarvení si s nimi nezadá. Na jabloních jsou zajímavé i plody.

Vilín (Hamamelis) je velmi elegantní keř, který vyniká v mnoha směrech. Atraktivní je již v zimě, kdy většina rostlin prodělává vegetační klid, ale vilín především kvete mnoha květy s pentlicovými žlutými, ale i oranžovými či červenými korunními lístky. Dalším kladem je jeho zajímavý a dekorativní růst. A pak přijde podzim, kdy se listy vilínu zbarví ve stejně barevné škále jako jeho květy.

Mezi další, na podzim zajímavě barevné druhy patří třeba muchovník, opadavé pěnišníky, škumpa, jasan.

Krásnou zářijovou podívanou nabízí i popínavá dřevina přísavník (Parthenocissus). Určitě upoutá už proto, že většinou pokrývá velkou plochu. Listy přísavníku se vybarvují v řadě odstínů od oranžové přes oranžovočervenou až po karmínovou. A výhodou je, že na rostlině vydrží poměrně dlouhou dobu.

Okrasné plody

Skalník (Cotoneaster) je okrasný listy i plody. Drobné listy některých, zejména opadavých druhů se na podzim zbarvují oranžovočerveně, drobné malvičky pak připomínají červené korálky. Na keři vydrží plody celý podzim a v zimě přijdou k chuti zpěvnému ptactvu. Větvičky keře můžeme využít také do interiérových dekorací.

Kalina (Viburnum lentago, Viburnum rhytidophyllum, Viburnum lantana) patří do skupiny rostlin okrasných plodem, ale ani její listy nejsou zcela nezajímavé. U opadavých druhů kalin se zbarvují do žlutooranžova, stálezelené kaliny, jako je například kalina vrásčitolistá, pak zdobí jen plody, které tvoří zpočátku korálově červené, později černající peckovičky.

Brslen (Euonymus) na podzim upoutá nejen barvou listů, ale zejména zajímavými plody, které připomínají malinkaté kněžské kvadrátky. Hezkým kultivarem je třeba Euonymus alatus ´Compactus´, který má opravdu velmi sytou barvu listů.

Cesmína (Ilex) bývá spojována hlavně s obdobím Vánoc, kdy se větévky stálezelených tuhých listů obalených množstvím korálově červených plodů používají jako dekorace. Ale krásné jsou i v přírodě a některé druhy ptáků si rády pochutnají na plodech.