S výsadbou dvouletek je dobré začít včas. Při brzkém sázení v březnu rostliny dobře zachytí a využijí zimní vláhu, mají čas vyvinout květní stvoly a nebudou trpět přísuškem, který může přijít na počátku léta. Pozdních mrazíků se bát nemusíme, protože zejména staré odrůdy jsou dobře adaptované na naše podmínky a snášejí je bez úhony. Pokud by přece jen hrozil silný mráz, pomůže, když výsadbu překryjeme bílou netkanou textilií.

Jak poznat kvalitní sazenice?

Důležité je před výsadbou nezapomenout na výběr. Sázíme jen

rostliny zdravé a bezvadné. U kořenové zeleniny - petržele, mrkve, celeru, pastináku aj. - prohlédneme vegetační vrchol: musí být zcela zdravý a nepoškozený (často již začíná rašit). Vyřadíme rostliny kazící se a ty, jež mají srdéčko vyhnilé nebo vyžrané od hlodavců, kteří v zimě řádili ve sklepě. Můžeme si ověřit i vnitřní kvality kořenů. U mrkve či červené řepy vyřízneme malý měsíček dužiny a posoudíme vybarvení a chuť. Vybereme ty kořeny, jež jsou odrůdově typické, přednost dáme dobře probarveným kořenům s jemnou chutí (rána se zacelí a rostlina poroste dál, nemusíme se bát o její osud).

Správná výsadba

Sázíme do čtverce nebo do obdélníku podobnému čtverci, abychom měli kompaktní porost a rostliny se mezi sebou mohly snáze opylovat, pomůže nám to později i při opatření porostu oporami.

  • U kořenových druhů vysazujeme zhruba stejně hluboko, jako rostly původně, nebo o něco málo hlouběji. Srdéčko ponecháme lehounce vykukovat nad zemí.
  • Hlouběji můžeme vysadit například zelí nebo kedlubny, kdy košťál trochu „utopíme“. Semenice tím lépe upevníme k zemi a nebudou se později tolik vyvracet.
  • U některých druhů volíme větší spon, než rostly původně, například u mrkve nebo pastináku asi 50x50 cm. Pamatujeme, že rostliny porostou do výšky i šířky, rozkošatí se. V květu často dorostou do výšky 1,5 m a budou tedy potřebovat místo.
  • Vysazujeme vždy co nejvíce semenic. Předejdeme tak ztrátě vitality u odrůdy a zachováme širokou vnitřní variabilitu uvnitř odrůdy.
  • Zohledníme i možnosti křížení, ideálně pěstujeme jen jednu odrůdu daného botanického druhu.

Zálivka a pletí

Sázíme-li dostatečně brzo a počasí má obvyklý průběh, nemusíme zpravidla zalévat, zálivku použijeme za velmi suchých let nebo při pozdní výsadbě. Pamatujme však na okopávku, aby se záhon nezaplevelil.