obrázek z archivu ireceptar.cz

Vysoký záhon se zakládá jako kompost. Zelenina na něm roste výtečně!

K vysokému záhonu se nemusíte ohýbat. Díky vrstvě organického materiálu vytváří teplo a rostlinám se na něm mimořádně daří. Jeho zbudování však dá práci.

V přírodních zahradách je pěstování na vysokém záhonu velmi rozšířené. Pokud vysoký záhon správně vytvoříte, budou v pohodě nejen zahradní rostliny, ale i vaše záda. Zvláštní struktura z různých vrstev rozložitelného materiálu, ze kterých je záhon vytvořen, zajišťuje ve srovnání s nízkým záhonem vyrovnané teplejší mikroklima a lepší nabídku živin pro rostliny.

Jak by měl vysoký záhon vypadat?

 • Pokud je to možné, vytvoříme vysoký záhon v severojižním směru, abychom rostlinám zajistili optimální využití slunečního světla.
 • Stavba záhonu začíná vykopáním jámy hluboké asi 20 až 30 cm a také náležitě široké. Jako ochranu proti případnému výskytu hryzců vyložíme dno jámy hustým drátěným pletivem.
 • Vnitřní jádro záhonu vytvoříme z větví a větviček, čímž zajistíme dobré provzdušnění půdy a přeměnu navrstveného materiálu. Dobře se osvědčila třeba směs z hrubě nadrceného materiálu a celých větví.
 • Na tuto vrstvu můžeme položit obrácený travní drn, poté navrstvíme asi 25 cm silnou vrstvu listí, kterou pokryjeme 20 cm hrubého kompostu.
 • Poslední vrstvou je zhruba 20 cm silná nastýlka jemného kompostu a zahradní zeminy.

zelenině se na vysokém záhoně dařízelenině se na vysokém záhoně daříAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak jej osazovat?

V prvních dvou letech doporučuji pěstovat jen zeleniny 1. trati, tedy plodiny velmi náročné na živiny (rajčata, zelí, pór, okurky, cukety). Teprve od třetího roku vysazujeme i rostliny 2. trati (špenát a salát). Pěstování rostlin ve smíšené kultuře pak podporuje růst a chrání před silným napadením škůdci. Dobrých výsledků docílíme např. kombinací rajčata /petržel, mrkev/cibule nebo též salát /ředkvička/kerblík.

 Vysoký záhon v praxi

Pro stavbu vysokého záhonu jsme se rozhodli na jaře. Už počátkem léta nás odměnil bohatou úrodou zeleniny, přestože zatím stojí jen z poloviny.

stavba vysokého záhonustavba vysokého záhonuAutor: Archiv ireceptar.cz

Záhon je dlouhý 8 m, široký 1,6 m (sousedé si mysleli, že stavíme bazén…) a orientovaný severojižním směrem – díky tomu je celý den osluněný. Pod úrovní země je hluboký 50 cm – to aby se do něj zespodu nedostali drobní hlodavci, kteří mají chodbičky 30–40 cm pod zemí. Stěny záhonu (vysoké 80 cm) jsou z desek Cetris, z vnitřní strany chráněných silným igelitem a spojených impregnovanými latěmi. Na dvou místech – zhruba 20 cm od horního a od dolního okraje – jsou stěny staženy pevným drátem, aby se tíhou zeminy nevyvrátily. Stěny pod úrovní země jsou kvůli zmíněným škůdcům chráněny pletivem s malými oky.

pletivo s malými okypletivo s malými okyAutor: Archiv ireceptar.cz


Vrstvení je základ úspěchu

Aby záhon správně fungoval, musí být dobře založen – je to svým způsobem obrovský kompost, při jehož tlení vzniká teplo, které záhon zespodu zahřívá.

 • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

  Jakmile je vysoký záhon jednou hotový, vydrží jeho obsah zhruba šest až deset let. Před zimou je dobré zakrýt jej organickým mulčem a na jaře doplnit povrchovou vrstvu humusu.

  První vrstvu tvoří velké kusy dřeva – pařezy, palety, trámy, silné větve apod. Na ně přijdou silnější větve, které vytvoří podklad pro první vrstvu zeminy (může být i méně kvalitní). Jednotlivé vrstvy jsme důkladně prolévali vodou – zvlhčením se vrstvy propojí, ale zůstanou v nich dutiny, které umožní potřebné spodní vzlínání.

skladba vrstev ve vysokém záhoněskladba vrstev ve vysokém záhoněAutor: Archiv ireceptar.cz

 • Následovala vrstva z nebarevných kartonů, balíků novin a podobného materiálu, který zabrání prorůstání plevelů (zbavili jsme se i vysloužilého bavlněného koberce…) a opět vrstva zeminy.
 • V další vrstvě následují větve zhruba o průměru 2 cm, opět zemina a nakonec drobné větvičky, které je dobré nastříhat zahradnickými nůžkami. Na tuto vrstvu jsme vyklopili obsah kompostéru, v němž jsme po delší dobu skladovali odpady z kuchyně a ze zahrady.
 • Na úplný závěr přišla asi 20 cm silná vrstva kvalitní zeminy a na ni jemně prosátá ornice, která slouží jako sadební.

vysoký záhonvysoký záhonAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Smíšená výsadba

Záhon má velkou výhodu v tom, že se k němu nemusíte ohýbat, pokud jej zakryjete netkanou fólií, poslouží časně zjara i jako pařeniště. Osevní plán je potřeba si důkladně rozmyslet, nám se velmi osvědčila tzv. smíšená výsadba. Rostou tu jahody vedle cibule, ředkvičky se střídají s mrkví, vodnice s mangoldem, na jižním okraji je džungle cuket a tykví, mezi tím bylinky. Záhon je zatím hotový pouze z poloviny, protože jsme neměli dostatek organického materiálu – je ho totiž potřeba opravdu velké množství, proto je třeba schraňovat jej dlouho předem.

Akční letáky