Orchidejová nej

Orchideje jsou nesmírně rozmanité a některé z neobvyklých druhů zmýlí na první pohled i odborníka. V expozicích skleníku Fata Morgana můžete obdivovat orchideje zajímavé růstem, barvou listů, tvarem pahlíz i velikostí květů. „K orchidejím s největšími květy patří teprve nedávno popsaný druh Paphiopedilum hangianum ze severu Vietnamu. Jeho mohutné květy dosahují šířky až 16 centimetrů a svou plochou nemají příliš konkurentů.

Velké květy mají i zástupci rodů Sobralia, Cattleya, Vanda, Angraecum a další.

Naopak druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis či Stelis se vyznačují velmi drobnými květy, z nichž některé mohou měřit i pouhý milimetr,“ říká Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Praha.

Barevný koktejl v tropické džungli

K největším lákadlům výstavy patří její ztvárnění. Autorkou kreativní části výstavy se v letošním roce stala Klára Franc Vavříková, mistryně ve floristice České i Slovenské republiky. Pro vyniknutí krásy rostlinného těla orchidejí zvolila motiv kruhu: „Kruh je symbol nekonečna, koloběhu života, štěstí a naděje, vlastně i přátelství a věrnosti. Je to pozitivní obrazec, který bude provázet celou výstavou. V nádherném prostředí skleníku budou umístěné různě barevné kruhy s množstvím orchidejí.“

Celá výstava hýří barvami. Autorka totiž barvy miluje a ráda kombinuje i trochu výstřední, zdánlivě nekombinovatelné odstíny. Barevnost jednotlivých prvků připodobňuje k chutím a vůním, na výstavě se tak návštěvník setká s pomerančem, čokoládou, kokosem, mentolem, jahodovou, malinovou a vanilkovou zmrzlinou a možná i s kávou.

Sbírka orchidejí v Troji

Kolekce orchidejí patří k prioritním sbírkám trojské botanické zahrady. Od svého založení v roce 1995 se rozrostla na více než 2 300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. „Historicky první výstava orchidejí se ve skleníku Fata Morgana konala v roce 2006.

Od té doby pravidelně zahajuje jarní sezonu a zároveň se řadí k nejnavštěvovanějším akcím pořádaným v trojské botanické zahradě. V loňském roce si ji prohlédlo více než 23 tisíc návštěvníků. A já věřím, že i letos má opět co nabídnout, ať už jde o odborné informace zaměřené na neuvěřitelnou různorodost těchto rostlin, nebo o kreativní floristické pojetí,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Proměny Fata Morgany

Skleník Fata Morgana slaví 15 let od svého otevření pro veřejnost. V jeho unikátních expozicích je možné se projít tropickou přírodou kolem světa. V rámci narozeninových oslav prošla proměnou chlazená část skleníku, kterou si veřejnost bude moci poprvé prohlédnout během výstavy orchidejí. „Při vstupu do expozice má návštěvník nabýt dojmu, že vkročil do jiného prostředí. V tomto případě projde skalní stěnou inspirovanou pohořím Serra dos Órgãos na východě Brazílie poblíž slavného Ria de Janeira. Můstek je nově obložený kamenem vyskytujícím se ve svazích v okolí skleníku a nový epifytní kmen představuje horský druh dubu s křivolakým kmenem rostoucí v asijských horách, především na ostrově Borneo,“ vysvětluje Romana Rybková. Kmen i skalní masiv jsou osázeny exotickými rostlinami, novou vitrínu, citlivě vloženou do skály, obsadí vzácné vysokohorské druhy orchidejí.

Doprovodný program pro milovníky orchidejí

  • komentovaná prohlídka výstavy (každý víkend od 9 hodin)
  • přednáška: Orchideje, péče a ošetřování, Miroslav Malý (16. 3. od 13 hodin)
  • workshop aranžování orchidejí vedený floristou Zdeňkem Kupilíkem (23. a 24. března od 14 hodin)
  • přednáška: Za orchidejemi Ekvádorských hor, Jan Ponert (30. 3. od 13 hodin)
  • výstava fotografií před skleníkem Fata Morgana
  • prodej rostlin v zásobním skleníku (denně kromě pondělí)

Výstava orchidejí Praha 2019

13. ročník výstavy orchidejí se koná ve skleníku Fata Morgana v pražské botanické zahradě v Troji. V době konání výstavy (8.–31. března 2019) je otevírací doba skleníku Fata Morgana prodloužena do 19 hodin, kromě pondělků, kdy je skleník pro veřejnost uzavřený. Otevírací doba venkovních expozic zahrady v březnu je PO – NE 9-19 hodin. Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte pozornost aktuálnímu značení. Více na www.botanicka.cz