Orchidej s nejdelšími listy, desítky botanických druhů i stovky kříženců

Botanická zahrada hl. m. Prahy má ve svých sbírkách přibližně 2 200 druhů orchidejí. Jednou z ozdob letošní výstavy bude kvetoucí Paraphalaenopsis labukensis, orchidej s nejdelšími listy, které mohou dorůst téměř třímetrové délky. „Tato fascinující orchidej osídluje koruny stromů a v přírodě roste pouze na severozápadě ostrova Borneo, ve skalnatém údolí Labuk, v nadmořské výšce 500 až 1000 metrů. Její zajímavě tvarované květy v několika teplých odstínech hnědé a medově žluté barvy krásně voní po skořici,“ láká ke zhlédnutí Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin. Tato orchidej je ve sbírkách spíše vzácná, ve skleníku trojské botanické zahrady kvete každoročně.

Aranžmá v asijském stylu z mělnické dílny

Také v letošním roce se na přípravě výstavy podíleli studenti České zahradnické akademie Mělník pod vedením Petry Křížové. Vytvořili originální vějíře s orchidejemi zavěšené nad jezírkem, lampiony i neotřelé kompozice z orchidejí a jiných tropických rostlin.

K výzdobě v asijském duchu přispěly také autentickými dekoračními předměty a sochami ambasády Filipín, Indonésie, Malajsie, Thajska a Vietnamu. Celou výstavu střeží posel bohů – Garuda, mocná postava objevující se v národních znacích mnoha asijských zemí. Ve výstavním sále v Ornamentální zahradě si návštěvníci prohlédnou snímky od vietnamských fotografů na téma Příroda a lidé Vietnamu.

Doprovodný program (nejen) pro milovníky orchidejí

  • Pěstování orchidejí (sobota 3. března)
  • Orchideje České republiky – přednáška (sobota 10. března od 13. hodin)
  • Ukázka aranžování orchidejí (sobota 17. a 24.3.)
  • Provázení po výstavě orchidejí (neděle 3., 11., 18. a 25. Března, vždy od 9 hodin).

Výstava orchidejí Praha 2018

12. ročník výstavy orchidejí se koná ve skleníku Fata Morgana v pražské botanické zahradě v Troji. V době konání výstavy (2.–25. března 2018) je otevírací doba skleníku Fata Morgana prodloužena do 18 hodin, kromě pondělků, kdy je skleník pro veřejnost uzavřený. Otevírací doba venkovních expozic zahrady v březnu je PO – NE 9-17 hodin. Více na www.botanicka.cz