Rajčata u nás patří mezi nejpěstovanější zeleninu a dají se velice dobře pěstovat jak na zahradě, tak i na balkóně či terase. Nejsou náročná na péči a jejich vyštipování patří mezi běžné úkony. Jedná se o zahradnickou metodu, která spočívá v odstraňování bočních výhonků rostliny. Ovšem ne všechny odrůdy rajčat tuto péči vyžadují.

Jak správně vyštipovat rajčata? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Petra zahradničí:

Zdroj: Youtube

Proč rajčata vyštipovat

Pokud rajčata vyštipujete, podporuje to růst hlavního stonku. Rostlina se tak soustředí na tvorbu plodů, a ne na vývin další zbytečné vegetace. Výsledkem je nejen bohatší úroda, ale i kvalitnější a chutnější rajčata. Faktem však je, že je tento zákrok pro rostlinu i šokem, a proto se musí provádět nejen správně a s citem, ale jen u odpovídajících druhů.

Kdy je vhodná doba

Rajčata byste měli vyštipovat v počátku jejich vývoje, kdy poměrně rychle rostou, ale musí být již pevně zakořeněné. Obvykle je tímto obdobím měsíc červen. Tuto činnost provádějte 1 až 2krát do týdne, nejlépe za sychravého počasí. Nejlepší denní doba je hned po ránu.

Které výhonky odstranit

Vedlejší výhony neboli zálistky vyrůstají v paždí listů mezi hlavním výhonem a listem. Pokud chcete rostlině způsobit co nejmenší újmu, odstraňujte je hned, jak se objeví a jsou ještě malé. Pokud byste tyto výhonky neodstranili, jejich plody budou malé a dozrávají velmi pomalu.

Navíc větší počet listů na stonku vyžaduje i více vody a potřebných živin. V jejich okolí je také větší vlhkost a hrozí vyšší riziko nákazy rajčat plísněmi nebo hnědou hnilobou.

Které odrůdy vyštipovat

Metodu vyštipování uplatňujte jen u biftekových a tyčkovitých odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat ji nevyužívejte, těmto rostlinám naopak klidně ponechte více výhonů. Vytvářejí celkově menší plody, které dobře zrají a jsou plné šťávy.

Benefity vyštipování

Kromě kvalitnějších a chutnějších rajčat má jejich vyštipování i další výhody. Protože se rostlina plně nerozroste, dojde k jisté úspoře místa. Přivítají to hlavně pěstitelé na balkónech a v malých sklenících.

V případě větru bude rajče více odolné před možným zlomením či jiným poškozením. Okolo rostliny bude navíc i lepší cirkulace vzduchu, což je nejlepší prevence před zákeřnými chorobami, plísněmi a hnilobami. Pokud je rajče řidšího vzrůstu, dostane se k plodům i více slunečních paprsků. Nejenže budou zrát jednotlivé plody rychleji, ale  budou mít i mnohem výraznější chuť.

Související články

Zdroje: www.fajntip.cz, www.dvojka.rozhlas.cz