Pomohou, pokud máte příliš těžkou nebo nekvalitní půdu. Prospívají teplomilným rostlinám. Ty skutečně vysoké šetří záda. Záhony podobné stolům umožní pohodlné zahradničení i handicapovaným zahradníkům.

Zdroj: Youtube

Zahřívací kompostový záhon pro zeleninu

Záhon vysoký půl metru a výše můžete zakládat a plnit stejně jako kompost. Organický materiál, který se uvnitř záhonu postupně rozkládá, vytváří teplo a rostlinám poskytuje hojnou zásobu živin. Navíc se záhon zjara prohřeje rychleji i díky slunci, které zahřívá jeho stěny.

Za suchého léta může sice kvůli prohřívání o něco rychleji vysychat, ovšem pokud jste ho plnili skutečně jako kompost, je plný humusu, který vodu spolehlivě zadržuje – takže se vlivy vyrovnají. Můžete si pomoci i automatickým zavlažováním, třeba již při zakládání záhonu položit 5 až 10 cm pod jeho povrch perforovanou zavlažovací hadici – půdní zavlažování je efektivní a šetří vláhu. Vyplatí se i mulčování povrchu, které sníží výpar vody. 

Pokud jsou materiály ještě čerstvé, nerozložené, počítejte s jejich slehnutím. Výhodnější je záhon naplnit s předstihem a nechat rozklad chvíli pracovat – pokud smícháte třetinu zelených, na dusík bohatých materiálů (tráva, hnůj, kuchyňský odpad) s dvěma třetinami lehčí, na uhlík bohaté hmoty (listí, sláma, štěpka, hnůj s převahou slámy), a budete kompost ideálně ob den provzdušňovat, může být již do dvou měsíců částečně rozložený. Zvláště pokud do směsi přidáte i kompostový startér nebo částečně rozložený kompost jako očkování.

Takže pokud začnete kupříkladu v březnu, v květnu může být připravený pro výsadbu teplomilné plodové zeleniny. A právě rajčatům, paprikám, dýním, okurkám, melounům, lilkům či cuketám podobné stanoviště velmi svědčí. Hojnost živin potěší i brokolice, květáky, kapusty, zelí či kedlubny.

Sazenice však přesto sázejte do hnízd z běžné zeminy nebo zcela rozloženého kompostu, aby si mohly postupně zvyknout. Pokud se chystáte záhon osít, na povrch rozprostřete nejméně 10 cm silnou vrstvu zeminy. Záhon bude sloužit po mnoho let, je třeba ho však postupně doplňovat kompostem či přihnojovat. Zakládat ho samozřejmě můžete i v průběhu roku pro pozdní setí, nebo na podzim pro osetí či osazení jarní.

Tipy

  • Pokud záhon zakládáte na trávě, je výhodné odstranit nebo otočit drny, aby se do něj rychleji nastěhovaly půdní mikroorganismy, které napomáhají rozkladu.
  • Na dno můžete položit pletivo proti hrabošům a poté vrstvu klestí pro lepší provzdušnění.

Vyvýšený záhon pro bylinky

Pro pěstování suchomilných rostlin, například středozemních dřevnatějících bylinek, jako je šalvěj, tymián, dobromysl, yzop, saturejka, levandule aj., je ideální vysoký záhon s velmi propustným substrátem. Spodní část vyplňte až ze třetiny drenáží, například jemným štěrkem nebo hrubším pískem. Velmi prospěšné je také dřevěné uhlí, které zároveň slouží jako zdroj minerálů s postupným uvolňováním. Poté přidejte směs zralého kompostu, písku či drceného dřevěného uhlí a případně i listovky nebo zahradní zeminy.

Obří truhlíky

Vyvýšené záhony umožní velkorysé pěstování i na balkoně či terase. Poskytují výhody pěstování v nádobách, nevysychají však tak rychle jako malé květináče a substrát v nich lépe odolává výkyvům teplot. Jako při každém pěstování v nádobách však i u těchto velmi prostorných platí, že přebytečná voda musí mít možnost odtékat, a že na dno se vyplatí nasypat vrstvu drenáže (perlitu, keramzitu, zeolitu, štěrku nebo dřevěného uhlí).

Ovšem nejen na terase tyto obří truhlíky využijete. Umožní vám například pěstování rajčat u jižní stěny domu, kde budou přesahem střechy chráněny před deštěm, a tudíž i houbovými chorobami.

Ani vysoké, ani obyčejné

Přínosné mohou být i jen lehce zvýšené záhony, které je snazší postavit i naplnit. Ideální jsou pro snadné pěstování bez rytí. Jako nízká obruba poslouží například obyčejná, 15 cm široká prkna. Měla by být alespoň 2 cm silná. Zapusťte je do 5 cm hluboké rýhy a v rozích přibijte nebo přivrtejte k dřevěným hranolům. Využít však můžete i další materiály.

Materiál

Vyvýšené záhony lze postavit ze dřeva, které působí vlídně a snadno se s ním pracuje, má však omezenou životnost. Zevnitř můžete přidat ochranu v podobě nopové fólie, jejíž nopy směřují ke dřevu, které tudíž větrá. Oproti tradičnímu dřevu je novinkou corten, oblíbený v moderní zahradní architektuře - cíleně zkorodovaný kov je nezničitelný a nabízí hřejivé barvy. Záhon můžete samozřejmě postavit i z cihel nebo plochých kamenů, využít lze i odolný plast vhodný pro venkovní použití či dřevoplast.

Související články

Zdroj: časopis Receptář