Pěstovat můžete hned několik druhů snědků (Ornithogalum). Nízké druhy s květenstvím drobných bílých kvítků zjemní jarní záhony, louky, skalky. Krásně se vyjímají i pod keři a stromy. Později kvetoucí snědky jsou vysoké a jejich nápadná bílá a bílozelená květenství svěže září v toulavém stínu pod stromy, kde se jim dobře daří. Jednotlivé druhy se výrazně liší výškou, tvarem a i dobou kvetení, společnou však mají bílou a zelenkavou barvu květů.

Pěstování

Snědky pocházející z Evropy a Asie mají rády stín pod stromy. Cibulky vysaďte v říjnu do kypré, humózní (a tedy kompostem obohacené a zdravé) půdy, nejméně 10 cm hluboko. Vrstva půdy cibulky chrání před výkyvy teplot i vysycháním. Můžete je zkombinovat se stínomilnými trvalkami, prospěje jim mulčování listím nebo zkompostovanou kůrou.

Na zahradě můžete pěstovat snědky pocházející z Evropy a Asie. V květinářství potkáte i barevně kvetoucí africké snědky – ty však lze pěstovat jen v pokoji nebo ve skleníku.

Výběr druhů

Ornithogalum balansae je jen 15 cm vysoký, kvete v březnu a dubnu bílými kvítky

snědek nící (Ornithogalum nutans), je kolem 30 cm vysoký, kvete v dubnu až květnu bíle nebo stříbřitě zeleně

Ornithogalum narbonense je až metr vysoký, zelenobílá květenství se objevují v květnu a červnu

Ornithogalum magnese je až 80 cm vysoký, bíle kvete v červnu a červenci

Ornithogalum pyramidale je přes metr vysoký, bíle kvete v červenci a srpnu

Zdobí i louky v přírodě

snědek chocholičnatý (O. umbellatum), je naše původní, planá, drobná cibulovina. Zjara kvete na loukách a stráních teplejších oblastí, nyní však patří mezi ohrožené druhy. Cibulky však můžete zakoupit, je ideální do přírodních zahrad. V dobách nouze se vařené cibule jedly, odtud název snědek – zasyrova jsou však jedovaté.