obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Za bezsrdéčkovitost, vyslepnutí košťálovin, může nedostatečná výživa i savý hmyz

Loni mé kedlubny postihla neznámá choroba či je napadnul nějaký škůdce. Rostliny měly podivně zkadeřavělé a jakoby vykousané listy a vůbec nevytvořily bulvy.

V čem je problém a jak mu čelit, aby se postižení letos neopakovalo? Ptá se čtenář Receptáře Alois Novák.

Vliv teploty a výživy

Vyslepnutí neboli bezsrdéčkovitost košťálovin, které postihuje květák, kedlubny a košťáloviny obecně, může být způsobeno více faktory.

vyslepnuté "srdíčko" vyslepnuté "srdíčko" Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Nejčastější příčinou přitom bývá růstový šok u předpěstované sadby – tedy náhlé změny teploty (mráz), vlhkosti apod.
  • U květáku může být také hlavní příčinou nedostatek přijatelného molybdenu, případně i bóru.

Mšice, dřepčík, krytonosec

Ze škůdců mohou vyslepnutí způsobit také larvy plodomorky zelné nebo krytonosce čtyřzubého, dále dřepčíci či mšice zelná. Tito škůdci se živí vegetačními vrcholy (srdéčky) mladých rostlin. V polohách, kde se pravidelně vyskytují, pěstujte zeleninu pod netkanou textilií. Prevence je vždy lepší pozdější léčba.K chemickému ošetření lze použít některý z přípravků povolených proti dřepčíkům s pyretroidy, na mšice jsou registrovány také organofosfáty. Do postřikové kapaliny je vhodné přidat i smáčedlo.

Ochrannou textilii můžeme položit přímo na rostliny, nebo na konstrukci Ochrannou textilii můžeme položit přímo na rostliny, nebo na konstrukci Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vhodné stanoviště a hnojení

Účinnou preventivní ochranou proti plodomorce zelné je pěstování brukvovité zeleniny na sušších a zejména větrnějších stanovištích, kterým se plodomorka zelná vyhýbá. Brukvovitou zeleninu pěstujte v dostatečné vzdálenosti od loňských porostů brukvovitých, včetně řepky, a včas likvidujte na pozemku i v okolí brukvovité plevele. U citlivějších druhů a odrůd brukvovitých podle potřeby přidejte do postřiku i listové hnojivo s mikroelementy molybdenem a bórem.

Akční letáky