Díky různým druhům trav můžeme v zahradě vytvořit celou škálu nádherných záhonů. Můžeme je různým způsobem kombinovat, prolínat a také vysazovat geometricky nebo nahodile.

Plocha osázená jen trávami

Záhony osázené okrasnými trávami jsou zajímavé celoročně. V každém ročním období nabídnou něco jiného. Na travních záhonech lze velmi pěkně pozorovat dojem pohybu. Každé zafouknutí větříku se na nich projeví. Kombinace širokého spektra trav dokáže vyzdvihnout barevný kontrast, velikost odlišných textur a neméně zajímavou zimní strukturu.

Výhody kombinovaných záhonů

Trávy dodají tradičním květinovým nebo bylinkovým záhonům nádech exotičnosti. Je jedno, zda jsou umístěné na slunci či v polostínu. Na efektu jim to neubere. Jemné trávy vytvoří mlhavý horizont pro barevně kvetoucí trvalky. Bezkonkurenční pohyblivé zástěny vzdušného vzhledu a impozantní výšky vysázené z kavylu, kopretin, šalvěje a čistce působí nepřekonatelně. Je třeba si tuto nádheru umět představit a poté pečlivě vybírat. To proto, aby svým vzhledem i bujností odpovídaly původním výsadbám v okolí a přitom vytvářely půvabný dojem.

Výběr trav pro štěrkovou zahradu

Dobře udržovaná zahrada spolkne dost času, ale pokud pod štěrk uložíte netkanou textilii, budete mít štěrkový záhon s travami takřka bezúdržbový. Textilie výrazně omezí růst plevele. Trávy pěstované právě ve štěrku působí velmi elegantně. Je to i z toho důvodu, že jim prospívá odvodňování. Navíc štěrk pomáhá zvýraznit jednotlivé trávy. Poskytuje jim skvělé neutrální pozadí. Při výsadbě vždy pamatujte na dostatek volného místa mezi jednotlivými rostlinami, jinak by se efekt vytratil.

Velmi nápadná je kostřava sivá (Festuca glauca) ‘Elijah Blue‘. Její zářivě modré listy jsou stálezelené. Rostliny vytvářejí nízké pevné trsy. Tento druh je skvělou volbou pro lemování záhonů a pěšin.

Dalším nádherným druhem, který se hodí pro štěrkové zahrady je kavyl (Stipa Gigantea) ‘Gold Fontaene‘. Tvoří až 75 cm vysoké vzpřímené kupy listů. Z nich v létě vyrůstají nažloutlá květní stébla o výšce cca do 2 metrů.

Typy trav pro moderní nenáročnou zahradu

Vzhledem k tomu, že většina trav nevyžaduje při péči velkou pozornost, hodí se skvěle k tomu, aby vytvářely lemy a doprovázely chladné materiály spojené s moderními zahradami. Stejně tak dobře jsou následující druhy využitelné v atriích a do dvorků v městské zástavbě.

Vyzkoušejte na své moderní zahradě obloukovitá světlá květenství kavylu péřovitého (Stipa tennuisima). Jedná se o vytrvalou trávu se světlezelenými svinutými listy. Kavyl tvoří husté trsy kvetoucí v červnu a červenci. Vyhovuje mu světlé a teplé stanoviště. Zkuste tuto netradiční zelenou plochu ozvláštnit bíle kvetoucími náprstníky (Digitalis).

Také trsy prosa (Panicum) zpestří výsadbu v moderní zahradě. Zkuste je kombinovat s metlicí (Deschamosia) a červenu třtinou (Calamagrostis). Všechny dosahují výšky mezi 90–120 cm. Nebojte se využít i vysoké druhy trav, například ozdobnici čínskou (Miscanthus sinensis var. condensatus) ‘Cosmo Revert‘. Tento druh může dosáhnout výšky až 3 metry. Vysaďte z nich například opticky nepropustnou zástěnu. Pokud se vysadí blízko sebe, aby se trsy vzájemně propojily, vytvoříte z nich vysoce účinný živý plot, nebo zástěnu za zahradní posezení. Pohyb jejich péřitých květenství a listů vytváří ve větru neobvyklou zvukovou kulisu. Stálezelenou zástěnu spolehlivě vytvoří pampová tráva kortaderie (Cortaderia selloana). I ona dorůstá až do výšky tří metrů.

Možností, jak pracovat s okrasnými trávami na zahradě, je celá škála. Jen je třeba předem promyslet výběr trav tak, aby vyhovoval potřebám vaší zahrady.