Stroje pro údržbu naší zahrady nevybíráme v hobbymarketech. Tam je to totiž sázka do loterie - musíme přemýšlet i nad tím, že po nějaké době můžeme potřebovat náhradní díly a právě v tomto ohledu nastává kámen úrazu. Náhradní díly v marketech prostě kolikrát neseženeme ani na objednávku. Jako nejlepší řešení se jeví malí regionální prodejci, zastupující několik renomovaných výrobců. Většinou dobře poradí při výběru nového stroje, nemají problém s případnými opravami po několika letech a svých zákazníků si váží.

Malý nebo velký rotavátor?

K pravidelnému povrchovému i hlubokému zpracování půdy slouží rotační kypřiče, také známé pod označením rotavátory. Dnešní, velmi moderní stroje umí nabídnout kromě příznivé pořizovací ceny také solidní životnost - pokud má hnací motor ocelovou vložku a zdvojenou vložku filtru vzduchu, je prakticky vyhráno. Důležité jsou však také komponenty převodů, bezřemenové jednoúčelové rotavátory mají již běžně šnekový převod s hnaným bronzovým kolem a zastudena tvářeným hnacím šnekem, to vše pracuje ve stálé olejové lázni. Na výstupní osu šnekového kola se nasazují kypřicí nože. Pravoúhlé jsou vynikající v lehčích, písčitých půdách, kopinaté pak odvádějí skvělou práci na všech typech půd, hlavně na těžkých strukturách s vyšším podílem jílových složek.

Velkou roli při výběru hraje také váha. Lehčí rotavátor s váhou do 50 kg použijeme pro pravidelné kypření záhonků a na políčku, těžší stroj do 100 kg zvládne i kypření utužené půdy na větších plochách. Pokud potřebujeme kypřit mezi řádky rostlin, ideální je, když je takový pomocník vybavený odnimatelnou částí kypřicích nožů a můžeme jej třeba dovybavit bočními ochrannými kotouči. Zadní radlička pak slouží jako brzdicí prvek, to proto, aby došlo k dokonalému "zahrabání" stroje do půdy.

Šikovné skládačky nahradí několik strojů

Velmi oblíbené stavebnicové systémy můžeme sehnat v mnoha provedeních. Nejmenší variantu prezentuje multifunkční křovinořez s dělenou hřídelí, který má v příslušenství adaptér rotačního kypření. Nejmodernější čtyřtaktní křovinořezy se velmi snadno startují, generují nízkou hladinu hluku a plní přísné emisní limity. Příslušenství připojíte pomocí rychlospojky, takže není třeba žádného nářadí.

Nejpopulárnější stavebnicí je jednoosý malotraktor, používající sestavu jedné pohonné jednotky s automatickou spojkou a několika podvozků, které se používají podle potřeby. Adaptér velké pojezdové převodovky má tři dopředné rychlosti a zpátečku a na výměnu pojezdových kol za kypřicí nože není potřeba žádného nářadí, vše zvládnete "přehodit" během několika okamžiků.

Šíři kypřicího ústrojí volíme podle náročnosti práce - u pravidelně zpracovávaných ploch můžeme použít šíři i kolem jednoho metru, na těžkých půdách se snažíme volit zábět užší, aby se se strojem snáze manipulovalo. Kromě kypření umí takový stroj orat, sázet brambory, sekat přerostlou trávu, vozit náklady nebo třeba i drtit větve či umýt špinavý chodník u Vás před domem. Obrovskou výhodou takového řešení je fakt, že na všechny práce se používá jeden a ten samý motor, což snižuje náklady na údržbu.

Co to bude stát? Jak dlouho to vydrží?

Potenciální uživatelé se často ptají, kolik jim takový kypřič vydrží? Na tuto otázku je poměrně těžké odpovědět, avšak na životnosti se nejvíce odráží styl údržby. Velmi solidní hobby rotavátor vás může stát kolem 8 tisíc korun a pokud dostává správnou péči, může vydržet fungovat i třeba dvacet let. Takovýto moderní pomocník se hodí na malé a středně velké zahrádky, kde je třeba pravidelně obdělávat plochu, která už není zvládnutelná rýčem a motykou. Stavebnicový křovinořez stojí kolem 20 tisíc, pokud uvážíme strunovou hlavu a adaptér rotačního kypření. To je ten pomocník, hodící se na časté meziřádkové kypření nebo obělávání půdy pod ovocnými stromy. Obří výhodou křovinořezů s dělitelnou hřídelí je úžasná skladovatelnost a obratnost.

Stavebnicové malotraktory začínají cenově na zhruba 40 tisících a vhod přijdou všem, kteří hledají snadno přestavitelný výrobek, zvládající neskutečně velké množství prací, je to takový celoroční pomocník pro zahrádkáře, sadaře, chalupáře a majitele sadů.