Víte, že pěstovat se dá i bez rytí?
Zdroj: Profimedia

Jak pěstovat zeleninu bez rytí: Je to snadné a téměř bez práce, žížaly to milují

Pověste rýč na hřebík a vyzkoušejte bezorbový způsob pěstování zeleniny. Co je pro některé nemožné, se jinde stává skutkem, a tak se bezorbovému zemědělství začínají ve světě věnovat i velkopěstitelé. Jak se postarat o záhony, aby byla půda kvalitní i bez rytí? 

Zdroje: cs.wikipedia.org, en.wikipedia.orgwww.no-tillfarmer.com

Bez rytí se pěstovala zelenina tisíce let

Určitě jste už slyšeli o bezorbovém zemědělství, případně péče o zahradu bez rytí. Tento přírodní způsob pěstění oprášil japonský filozof a ekologický aktivista Masanobu Fukuoka, který celý svůj život pracoval na systému práce na záhonech bez jejího narušování například rytím. Fukuoka se zabýval přírodním farmařením, snažil se pochopit mechanismy běžně fungující v přírodě ke svému prospěchu tedy k zemědělství. Na jeho práci stavěli další menší či větší zahradníci a farmáři. Bezorbové zemědělství se stalo propracovaným systémem péče o půdu.

U svlačce musíme likvidovat kořeny, a to důsledným rytím a vytažením ze země. Metodou bez rytí, se můžete zbavit i plevelů. Lze to díky vrstvení materiálů.  Zdroj: shutterstock.com

Proč používat techniku bez rytí?

Nejde o to, zbavit se náročné práce na zahradě. Za zavržením orby totiž není lenost, ale předejití půdní eroze, nižší náročnost na dusíkatá hnojiva, celkově tedy ekologičtější způsob práce s výrazným šetření energií, ale také lepší hospodaření s vodou. Půda si díky této technice ponechává množství vlastností, které jsou lepší než při hloubkovém obdělávání. Nutno podotknout že i přístupů k bezorbové technice je několik a nejde veškerou takovou péči házet do jednoho pytle.

Brambor patří mezi nejvýznamnější zemědělské plodiny pro lidstvo I brambory lze pěstovat metodou bez rytí, u nás je však informovanost o této technice velmi špatná.  Zdroj: Profimedia

I když často odpůrci tohoto způsobu namítají, že jen nelze použít na velkých plochách, není to tak docela pravda. Díky špatné informovanosti u nás a minimu zdrojů v českém jazyce přetrvává názor, že je bezorbové zemědělství možné jen za specifických podmínek a využívá se v chudých zemích, kde není dostatek prostředků pro obdělávání.

V roce 2022 se však stala lídrem v užívání bezorbových technik Austrálie. Až o 67 % celkové zemědělské půdy v Austrálii je pečováno tímto způsobem. Během posledních 30 let se totiž australští zemědělci přesvědčili o prospěšnosti, a především udržitelnosti toho způsobu pěstování bez nadměrného užívání hnojiv, narušování půdy. Austrálie je na 13 místě ve srovnání s ekonomikami celého světa a rozhodně tedy nejde o rozvojovou zemi s omezenými prostředky na zemědělství.

Jakmile budete mít připraven nový záhon s mladými jahodníky, dostatečně ho zalévejte. Bezorbovou čili technikou bez rytí můžete pěstovat i zeleninu a ovoce na záhonech.  Zdroj: shutterstock.com

Jak pěstovat zelninu bez rytí vysvětluje pan Petr 

Podívejte se na zajímavé video týkající se práci na záhonech z repertoáru Plodné zahrady. Průvodce Petr vás seznámí s některými přístupy, které se při této technice uplatňují. Udělejte si na pětadvacetiminutové video čas a naučte se pěstovat zeleninu na záhonech i bez pomoci rýče. 

Petr zde názorně ukazuje, že nemusíte překopat celou zahradu, abyste si vyzkoušeli tento způsob péče o půdu a pěstování na ní. I Petr zdůrazňuje, že rytí je pro naše zemědělství alfou i omegou, přesto je takový způsob možný.

Akční letáky