Co je potřeba vysít ještě teď v dubnu?
Zdroj: Shutterstock

Jak připravit záhony na výsev a výsadbu a co musíte vysít ještě teď v dubnu?

Duben se řítí do finiše. Víte, na co nezapomenout a co by mělo být už na zahradě hotové? Máte připravené záhony? Podívejte se na stručný seznam prací, které už by měla mít dubnová zahrada za sebou.

Zdroje: www.olomouc.czliving.iprima.cz

V dubnu už je skoro pozdě!

Určitě byste měli mít za sebou přesazování a vysazování dřevin a ovocných stromů. Pokud ještě není hotovo, vrhněte se na dřeviny jako první, už je za pět minut dvanáct. Duben je také poslední možností k zásahu do koruny stromů. Pokud chcete ovocné stromy ještě prořezat, udělejte to honem!

Po prořezu dřevin, který je důležitou součástí růstu, nezapomínejte na ošetření vzniklých ran Poslední možnost prožezat ovocné stromy je právě teď. Zdroj: agrofruti / Shutterstock.com

Duben patří záhonům

V dubnu je ten správný čas nachystat zahradu na všechnu tu zeleň a barevné květy. Začněte od těch nejméně zábavných činností a připravte záhony. Už brzy je budete potřebovat!
Záhony by měly být na každou sezonu dobře nachystané a k tomu patří rytí, prohnojení i vypletí. Pokud můžete, používejte organická hnojiva. Promyslete, zda a jak budete záhony chránit proti škůdcům a jaký další materiál bude potřeba.

Osévání a osazování záhonů v dubnu

V dubnu už můžete vysévat a předpěstovávat na chráněných stanovištích. Přímo do záhonu můžete vysít i některou zeleninu. Mezi takovou patří například hrách, fazole, mrkev, ředkvičky, špenát, saláty atd. V dubnu se obyčejně sází také brambory nebo česnek.
Vzhledem k tomu, že je to dobrá doba i pro výsadbu trvalek, můžete zasadit také bylinky, ale i mnohé další. Vysazujte také traviny, skalničky, kapradiny, ale čas je také na jiřiny nebo mečíky.
I letničky už je možné zasadit do nádob. Především jde o běžné okrasné květiny vhodné na okna a balkony, jako jsou muškáty, petúnie či surfinie, ale také křehké begonie. Pokud sázíte do nového substrátu, pak je patrně také obohacen o hnojiva. Jestliže ale sázíte do země, pak můžete také rostliny přihnojit a podpořit tím kvetení. Růže právě teď potřebují prořezat i přihnojit.

Předpěstujte si zdravé a silné sazenice petúnií. Předpěstované sazenice petúnií. Zdroj: Profimedia.cz

Dubnové práce na trávníků

Velkou pozornost si zaslouží také trávník. Pokud již nemrzne a půda není rozbahněná, pak je vhodný čas pro vertikutaci trávníku. Jeho očištění, dosetí i přihnojení. Málo travnaté lysiny můžete dosít zbytkem travního semene, anebo si pořiďte směsi pro „záplatování“ trávníku, které jsou ideálním mixem pro rychlé naklíčení a zakořenění trávy v místech, kde se jí doposud moc nedařilo.  

Na škůdce myslete už v dubnu

Zahrada je doposud holá a stále máte ještě dobré podmínky pro očištění a uklizení po zimě. Pamatujte také na škůdce a onemocnění. Zbavte zahradu napadených či uschlých částí rostlin, starší trvalky můžete zastřihnout, keře mírně tvarovat. Pamatujte na to, že především mladé sazenice zeleniny, ale i okrasných rostlin jsou velkým lákadlem pro slimáky. Jste na ně přichystaní?

Slimáci devastují hlavně mladé sazenice. Slimáci devastují s oblibou mladé sazenice. Zdroj: Profimedia

Akční letáky