Zdroje: www.nasezahrada.com, zahradaweb.cz

Horko v zahradě

Horko není jen vám, ale také vašim domácím mazlíčkům i zelené zahrádce, která pomalu ale jistě žloutne a pálí ji slunce. K suchu, které postihlo mnohé části republiky, se během léta přidala i vedra, která snáší zeleň o to hůře. Na mnohých místech jsou trávníky už dávno vypálené.

Trávník i zbytek zahrady jsou těmito pogromy decimované takovým způsobem, že si žádné chyby v péči dovolit nemůžete. Kdy je dobré krotit se a jaké přešlapy v péči během léta pácháme nevědomky nejčastěji?

Podívete, na které chyby v péči o zahradu upozorňuje Ferdinand Leffler.

Zdroj: Youtube

V horku zalévejte, ale...

Nesmírně důležité je zalévání, což víme všichni. Nejde však jen o to, kolik vody dokáží rostliny a půda vstřebat, ale také kdy jim zaléváním snažíte prospět. Během horka a poledních hodin se nehodí zalévání z mnoha různých důvodů. Jedním a rozhodně zásadním je to, že rostliny spálíte. Problematická je nejen voda, která ulpí na listech rostlin, ale také samotné zalévání horké půdy. Voda se ohřejte natolik, že může i spálit jemné kořínky rostlin, které mělce koření.

Vody nesmí být ani moc, ani málo. Ač mají mnozí dojem, že svůj trávník přemokřit nemohou, nutno dodat, že zahrady nemáme všichni na vlas stejné. Záleží nejen na dispozici zahrady, ale také na podloží, půdě i dalších kritériích, která ovlivňují vsakování vody. Teoreticky se může stát, že trávník extrémně podmáčíte a ten sice neuschne, ale uhnije.

Ač se objevuje často tvrzení, že pravidelná závlaha rozstřikovači není vhodná a trávník zpovyká a rozmazlí, nutno dodat, že během veder a tropických dnů i nocí je právě taková závlaha výborným východiskem pro udržení zelného koberce ve skvělé kondici.

Může se zdát, že jakékoli svlažení zahradě pomůže, není to tak docela pravda. Krátké přeháňky nestačí a nevhodná je například i chlorovaná voda přímo z vodovodního řádu. Je samozřejmě lepší než nic, ale pokud můžete, určitě zalévejte dešťovou nebo alespoň odstátou vodou. Také kapková závlaha může využívat dešťovku a téct samospádem.

Co nedělat v zahradě během veder?

Významně přispívá k udržení zeleného pažitu také umírněné sekání. Je jasné, že trávník chceme mít i přes léto upravený, nicméně právě krátký střih může být skutečně fatální chybou.

Trávník vlastně neuvěřitelně trápíme. Nutíme ho růst velmi hustě a na krátko sestřižený, díky tomu zcela pozbývá mikroklima, které může vznikat jen v případě, že jsou stébla vyšší. Trávník se o sebe nedokáže postarat jako louka, která sama sobě nabízí lepší zadržování vody i díky minimálnímu prosychání. Pokud musíte mermomocí stříhat, rozhodně aretujte břity na vyšší posek než běžně.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

Související články