Co sít v srpnu na záhony a kdy jít na houby?
Zdroj: Profimedia

Co vysít v srpnu a kdy jít na houby: Zahrada podle Luny a hvězdných znamení

Nastal poslední letní měsíc. Pod horkými slunečními paprsky se dopéká ovoce, semena zrají, padají na úrodnou půdu a koloběh života začíná znova. I my můžeme na zahradě nejen sklízet, ale také znovu sít a znásobit tak hojnost blížícího se podzimu. Jak nám při tom pomáhá horoskop, cyklus Luny a hvězdných znamení?

1. srpna prochází dorůstající Měsíc znamením Panny. Je čas výsevu kořenové zeleniny – do podzimu ještě dorostou ředkvičky i ředkve, vysít můžete také černý kořen, který bude ke sklizni připravený příští rok. Panna podporuje trpělivost, vybízí nás pustit se třeba do stavby skalky. 

hřiby, les, houby Jděte na houby. Luna jim přeje. Zdroj: Profimedia

2. – 4. srpna přibývající Měsíc putuje znamením Vah, které vybízejí k péči o vše, co kvete. Pokud pozdně kvetoucí rostliny zavlažíte a pohnojíte, budou zdobit zahradu v průběhu babího léta i podzimu. Stále ještě můžete vysévat dvouletky, které vykvetou příští jaro. Anebo se vydat na houby, protože díky dorůstajícímu měsíci rostou!

5. – 6. srpna se přibývající Měsíc ocitá pod vládou Štíra. Dny jsou ideální pro výsev listové zeleniny – vysévejte saláty k řezu listů, roketu, špenát, endivii, čekanku, čínské i pekingské zelí, šruchu zelnou a otužilý salát polníček, který nabídne čerstvé listy i v průběhu zimy, pokud nebude výjimečně tuhá.

7. – 8. srpna vládne přibývajícímu Měsíci znamení Střelce. Sklizeň rajčat, okurek, lilků, paprik, cuket a dýní je v plném proudu, i v poslední fázi ocení zálivku s přídavkem hnojiva. Na setí rostlin, které pěstujete pro plody, je v srpnu obvykle již pozdě – výjimkou jsou keřové fazolky a hrášek, které za příznivého podzimu ještě přinesou uspokojivou sklizeň.

sklizeň, zelenina, zahrada, lilek, cuketa, rajčata Zahrada vás odměňuje záplavou zeleniny. Zdroj: Profimedia

9. – 10. srpna dorůstající Měsíc prochází znamením Kozoroha. Jeho živlem je země a stimuluje především kořeny rostlin. Spolu s blížícím se úplňkem vytváří ideální podmínky pro výsev kořenové zeleniny. Do zimy ještě krásně narostou otužilé ředkvičky a mrkve, zvláště odrůdy s krátkým kořenem nebo baby karotky.

11. - 12. srpna putuje dorůstající Měsíc znamením Vodnáře, který je spojen především s květy rostlin. Kvetení letniček i trvalek podpoříte a prodloužíte závlahou a přihnojením – mimo časných druhů mohou kvést po celé babí léto až do podzimu.

letničky, zalévání, zálivka Květiny potřebují vláhu. Zdroj: Profimedia

12. srpna nastává úplněk ve znamení Vodnáře. V tomto magickém dni můžete nejen sít, ale semena také sklízet – vzhledem ke znamení především semínka květin. Uschovat si je na příští rok se vyplatí. Sklízejte je však jen za suchého počasí. Na vzdušném místě je poté nechte ještě dokonale proschnout a nakonec uložte na suché místo se stálou teplotou (ideálně chladné, vydrží však i v teple, pokud jsou v suchu).

13. – 14. srpna prochází ubývající Měsíc znamením Ryb. Je čas vhodný k okopávání, kypření a mulčování půdy, k péči o listovou zeleninu a rostliny okrasné listem. Také bylinky si zaslouží pozornost, můžete znovu sklízet šalvěj, mátu, meduňku a další aromatické rostliny, jejichž užívanou částí je list.

Zdroj: časopis Receptář

Akční letáky