Co je potřeba udělat na zahradě v první půlce prosince?
Zdroj: Shutterstock

Zahradničíme podle Měsíce: Co všechno zvládnout na zahradě do poloviny prosince

Nastal poslední měsíc roku, přichází zima. A také vánoční svátky a zimní slunovrat, počátek nového cyklu. Od něj začne světla zase pomalinku přibývat. Slunce je naším životodárným středem, síly Měsíce jsou jen jeho jemným stínem. Přesto hýbou oceány. Jak do těchto výjimečných dnů vplete své cyklické proměny Luna?

1. prosince

Přibývající Měsíc prochází znamením Ryb, které ve zvěrokruhu zastupují vodní živel. Pozornost proto věnujte zahradnímu jezírku. Spadané listí a odumřelé části rostlin, které se rozkládají ve vodě, odstraňte. Příliš mnoho organického odpadu by mohlo narušit přirozenou rovnováhu a čistotu vody zjara. Ovšem nevadí, když nevylovíte vše – ba právě naopak. Trocha listí u dna poslouží larvám krásných vážek jako zimní úkryt a ochrana. Suchá stébla čnící nad hladinu také ponecháme až do jara – umožní výměnu plynů, až hladina zamrzne.

jezírko, podzim Vyčistěte jezírko od přebytečných listů. Zdroj: Profimedia

2. - 4. prosince

Měsíc putuje ohnivým znamením Berana, který je spojen především s plody rostlin. I během nastávající zimy můžete sklízet chutné ovoce, pokud pěstujete ty správné dřeviny. Například mišpule jsou nejchutnější až po přemrznutí. Podobně je tomu i u trnek a dřínek, také rakytník je snazší sklízet zmrzlý.

5. - 6. prosince

Přibývající Měsíc se ocitá pod vlivem Býka. Toto zemité znamení posiluje především kořeny rostlin. Blízkost úplňku ještě zvyšuje jejich léčivý potenciál – proto je ta nejlepší (a možná také poslední vhodná) chvíle na to, kořeny vyrýpnout ze země a uskladnit nebo usušit. A které mohou zpestřit náš jídelníček a prospět zdraví? Je to především křen, ale také kořen pampelišky nebo oddenek pýru, které výtečně regenerují játra a pročišťují celý organismus.

křen, zahrada, záhon Křen vyrýpněte ze záhonu. Zdroj: Profimedia  

7. – 8. prosince

V tyto dny prochází Měsíc znamením Blíženců, přičemž 8. prosince nastává úplněk, završení lunárního cyklu. Plný Měsíc na rostliny působí mocnou silou – a nejen na ně. Blíženci navíc prohlubují pouto se zahradou, s živou půdou, rostlinami i zvířaty. Je proto ideální čas přirozenou rovnováhu na zahradě tvořit, přemýšlet, čím ji ještě podpořit. Pokud vám to počasí dopřeje, projděte se po zahradě za tmy, a nerušte přitom sebe ani její obyvatele umělým osvětlením. Svit úplňku je dosti silný a poskytne vám docela nový pohled na vše kolem.

9. – 11. prosince

Čerstvě ubývající Měsíc putuje znamením Raka, vodním znamením spojeným s listy rostlin. Ne všechny listy opadaly. Především mladší stálezelené rostliny, jako jsou rododendrony, buxusy, skalníky, aukuby, hlošiny či cesmíny, mohou v zimě trpět suchem. Za bezmrazého počasí jim proto dopřejte zálivku, a to větší dávkou vody najednou – aby se vláha dostala až ke kořenům.

cesmína Nezapomeňte zalévat cesmínu. Zdroj: Profimedia  

12. – 13. prosince

Ubývající Měsíc prochází ohnivým znamením Lva. Je spojeno především s plody a připomíná, že byste měli zkontrolovat ve sklepě uskladněné ovoce a napadené kusy ihned odstranit. A pro posílení zdraví si připravit třeba lahodný šípkový čaj.

14. – 16. prosince

Měsíc putuje znamením Panny, zemského znamení spojeného především s kořeny rostlin. Pokud jste na záhonech ponechali otužilou mrkev, pastinák a další kořenovou zeleninu, kterou lze sklízet i během zimy, přilepšíme jí vrstvou mulče – například listím, kterého je touto dobou dostatek.

Zdroj: časopis Receptář

Akční letáky