Pokud zahradničíte v souladu s rytmem Měsíce, je dobré již předem vědět, kdy nastane plný měsíc a kdy temný nov. A také jakými hvězdnými znameními bude na své nekonečné pouti Luna v červenci procházet. Při péči o rostliny pak můžete vliv vesmírných sil předvídavě využít.

1. – 2. července přibývající Měsíc putuje ohnivým znamením Střelce, spojeného především s plody. Na setí většiny rostlin pěstovaných pro plody již není vhodný čas, ovšem výjimkou jsou keřové fazolky a hrášek, které ještě přinesou uspokojivou sklizeň. Plodovou zeleninu ve zrání podpoříte zálivkou s přídavkem hnojiva.

3. – 4. července prochází Měsíc znamením Kozoroha, přičemž 3. července nastává úplněk. Tento jedinečný den je jako stvořený pro setí a sázení, obzvlášť pak pro výsev kořenové zeleniny, neboť Kozoroh je znamení spojené s kořeny a zemí. Sít můžete letní odrůdy ředkviček, karotky, červené řepy, černé ředkve nebo kedlubny. Pod dohledem úplňku však ráda klíčí semena všech druhů rostlin, také sazeničky se dobře ujímají. Vyplatí se proto sít a sázet vše, co si červencová zahrada žádá – tedy další várku listové zeleniny, fenykl, brokolici, poslední rychle rostoucí a kvetoucí letničky, jako je měsíček či černucha i jednoleté bylinky, jako je kopr a roketa.

5. – 6. července prochází čerstvě ubývající Měsíc vzdušným znamením Vodnáře, spojeným s květy. Pokud budete odstraňovat již uvadlé květy, rostliny tak přimějete k nasazování dalších – tvorbou semen se zbytečně vysilují, takže nechat je dozrávat má smysl jen v případě, že je budete sklízet. Bohaté kvetení letniček i trvalek podpoříte také závlahou a přihnojením. Z přírodních hnojiv kvetení výtečně podporují zkvašené slepičince, nejlépe od spokojeně žijících slepic. Také výluh z banánových slupek je prospěšný, neboť obsahuje mnoho draslíku.

7. – 8. července ubývající Měsíc putuje znamením Ryb. Dny zasvěcené vodě můžete využít k péči o zahradní jezírko. Přináší osvěžení, i pokud není koupací – potěší smysly a zvlhčuje vzduch. Pokud v něm vodu udržíte čistou přírodní cestou, pomocí vodních rostlin a bakterií pro jezírka, poslouží jako oáza pro vážky, obojživelníky a napajedlo pro ptáky. Jezírko, nejlépe s pozvolnými břehy a bohatstvím vodních rostlin, je nesmírně užitečným prvkem zahrady a pomáhá přírodě. Dny Ryb jsou vhodné také pro péči o listovou zeleninu a rostliny okrasné listem. Například trávy a bambusy ocení zálivku a přihnojení hnojivem bohatým na dusík, třeba výluhem z kopřiv – ten můžete jako levný ekologický prostředek použít i na trávník, ovšem velmi zředěný. Kromě dusíku obsahuje i mnoho dalších prospěšných živin, podporuje zdraví a odolnost rostlin.

9. – 10.července se ubývající Měsíc ocitá pod vlivem Berana. Péči si proto žádají především plododárné rostliny. V tyto dny je obzvlášť prospěšné hnojit ovocné dřeviny a plodovou zeleninu, a pokud to potřebují, také je napojit. Rovněž je ideální čas ke sklizni úrody a jejímu zpracování.

11. – 12. července ubývající Měsíc prochází znamením Býka. Pozornost věnujte kořenům rostlin. Budou vděčné za důkladné zalití – vláhu je třeba dodat až do hloubi půdy. Pokud půdu mulčujete, výpar vody snížíte, a navíc podpoříte užitečné půdní mikroorganismy v práci. Můžete také založit nový kompost, který je srdcem úrodné zahrady. Pokud ze záhonů vyplejete pýr či pampelišky, využijte jejich kořeny – ozdravují játra a podporují metabolismus.

13. – 15. července se ubývající Měsíc ocitá pod vlivem Blíženců. Doputoval do poslední čtvrti své cesty a v tomto období je prevence proti chorobám obzvlášť účinná. Znamení Blíženců navíc podporuje empatii a spojení se zahradou. Čas je proto přímo stvořený pro podporu zdravé přírodní rovnováhy vaší zelené oázy.

Zdroj: časopis Receptář