18. – 20. května počíná Měsíc opět přibývat, přičemž se nachází pod vlivem ohnivého Lva. Vrací se čas vhodný pro výsevy, a z plododárných rostlin můžete opět sít hrášek a fazolky. Pečujte o plodovou zeleninu, která již začíná hojně plodit. Papriky, lilky, melouny, cukety, mochyně a rajčata ocení zálivku a hnojení.

21. – 22. května putuje přibývající Měsíc znamením trpělivé Panny. Ta nám pomáhá při setí, sázení, přesazování i množení rostlin řízkováním, hřížením i dělením trsů. Můžete tak z jedné bylinky, trvalky či keře získat zdarma mnoho nových sazenic. Vysévat můžete především kořenovou zeleninu – mrkev s kratším kořenem, ředkvičky, kedlubny či řepu pro sklizeň lahodných mladých bulev.

23. – 25. května přibývající Měsíc prochází vzdušným znamením Vah. Dny květu vybízejí k péči o květiny, které ocení zálivku i hnojení. Harmonické Váhy také lákají k doplnění zahrady dekoracemi – můžete ji dovybavit příjemným osvětlením pro letní večery nebo pohledným a užitečným napajedlem pro ptáky, pokud jí stále schází.

26. – 27. května putuje přibývající Měsíc znamením Štíra. Pokud zahradu nenapojí vydatný déšť, vše zelené ocení důkladnou zálivku. Listová zelenina bude díky dostatku vláhy šťavnatá a lahodná. Můžete ji také vysévat. Štír je plodné znamení, které posiluje odolnost rostlin i jejich léčivý potenciál. Sklízejte proto listy léčivých rostlin a bylinek.

28. – 29. května se přibývající Měsíci ocitá pod vlivem ohnivého Střelce. Sklizeň rajčat, okurek, lilků, paprik, cuket a dýní je v plném proudu, i v poslední fázi ocení přiměřenou zálivku s přídavkem hnojiva.

30. – 31. května dorůstající Měsíc prochází znamením Kozoroha. Jeho živlem je země a je propojen především s kořeny rostlin. To vytváří ideální podmínky pro výsev kořenové zeleniny. Do zimy ještě narostou otužilé ředkvičky a karotky.

Zdroje: Časopis Receptář