obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahrada může kvést i v zimě – díky jasmínu, vilínu, kalině, čemeřici

Připadá vám zimní zahrada smutná? Prohlédněte si kvetoucí rostliny, které ji mohou krášlit i v nejdrsnější části roku. Pokud si některé z nich na jaře zasadíte, bude příští zima veselejší.

V chladném období zahradu zdobí především stálezelené rostliny, barevné plody, které neopadaly, tvary a barvy větví. Ale ani radosti z květů se nemusíte vzdávat.

Odspoda nahoru: Lonicera x fragrantissima, Chimonanthus praecox, Viburnum x bodnantense 'Dawn', Jasminum nudiflorum, Myrica gale Odspoda nahoru: Lonicera x fragrantissima, Chimonanthus praecox, Viburnum x bodnantense 'Dawn', Jasminum nudiflorum, Myrica gale Zdroj: Shutterstock.com / Wiert nieuman

Otužilý jasmín, který kvete žlutě

Otužilý jasmín nahokvětý zvládá naše zimy bez potíží. Otužilý jasmín nahokvětý zvládá naše zimy bez potíží. Zdroj: Creativepic / Shutterstock.com

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) je otužilý keř, který své něžné květy rozvíjí od prosince do dubna, i když je v té době bezlistý. Vzrostlý jasmín je rozložitý, až 3m vysoký. Dlouhé, v obloucích se klenoucí větve můžeme vyvázat k treláži. U jižní zdi se keři daří nejlépe, i když je mrazuvzdorný. zatuhých zim ocení ochranu netkanou textilií a kvete až v únoru, za mírných, jako je tato, může kvést po celou zimu. Svědčí mu propustná půda a slunné či polostinné místo. Po odkvětu větve seřízneme až k pupenům a čtvrtinu starých zcela odstřihneme. Snadno se množí hřížením.

Pro krásu zahrady i zahradnic

Vonné květy vilínů (Hamamelis), širokých, až 4m vysokých keřů, mají rozpustilý vzhled a velmi příjemnou vůni. Když mrzne, svonusou se do klubíčka a pak své paprsky opět rozprostřou. Vilín virginský (Hamamelis virginiana) kvete od podzimu do ledna, vilín měkký (Hamamelis mollis) a vilín prostřední (Hamamelis x intermedia) se květy obsypou v lednu a kvetou až do jara.

Vilín virginský (Hamamelis virginiana) Vilín virginský (Hamamelis virginiana) Zdroj: Shutterstock.com / LianeM

Květy jsou citrónově žluté či zlaté, v kultivarech i červené a bronzové. Vilínům svědčí slunné či polostinné stanoviště s mírně kyselou či neutrální, humózní, propustnou půdou a dostatek vláhy. Jsou mrazuvzdorné, ale v prvních letech po výsadbě je můžeme zakrýt netkanou textilií, pokud uhodí silnější mrazy. Květy vilínu jsou účinnou ingrediencí při přípravě přírodní kosmetiky – nálev z nich připravený hojí a zjemňuje pleť.

Křehká a otužilá čemeřice

Čemeřice černá (Helleborus niger) Čemeřice černá (Helleborus niger) Zdroj: Shutterstock.com / andrekoehn

Čemeřice černá (Helleborus niger) kvete téměř po celou zimu, zvláště varieta ´Praecox´již v prosinci. Lesklé, bílé květy odolávají sněhu i mrazu. Existují i růžově kvetoucí kultivary, ty ovšem rozkvétají (v závislosti na počasí) spíše až v březnu, podobně jako oblíběná čemřice východní. Jednotlivé trsy jsou až 30 cm vysoké a 40 cm široké. Daří se jí v humózní, vlhké, spíše zásadité půdě v polostínu. Je ideální pod stromy a keře, do lesních zahrad a zákoutí.

Výjimečná kalina

kalina vonná (Viburnum farreri) kalina vonná (Viburnum farreri) Zdroj: Shutetrstock.com / alfotokunst

Mrazuvzdorná, opadavá kalina vonná (Viburnum farreri) nás potěší svými voňavými květy již v zimě. Na jaře jsou ozdobné i listy, které mají v době rašení bronzový nádech. Kalina vonná je až 3m vysoká a kolem 2m široká. Daří se jí na slunci i v polostínu, vyžaduje vlhkou, ale propustnou půdu.

Akční letáky