Nedostatek vody bývá častou příčinou spálené zahrady a usychající úrody. Povíme vám, jak se s tím dá snadno vypořádat. Odolnou zahradu vůči suchu může mít totiž kdokoliv. Stačí, když zahradu suchu přizpůsobí a pak už ji nic nepřekvapí. Nezapomínat byste neměli ani na dešťovou vodu. Hraje zde důležitou roli!

Chcete mít na zahradě něco originálního? Zkuste si podle video návodu vyrobit zahradní fontánku:

Zdroj: Youtube

1. Mulč rostliny ochrání

Mulčování je jednou z nejefektivnějších způsobů, jak zamezit vypařování vody z půdy během horkých letních dnů. Jako mulč můžete použít štěrk, říční oblázky, štěpku, ale také třeba vytrhaný plevel, který slouží ještě jako zdroj živin a humusu. Organický i kamenný mulč vypadá na zahradě skvěle.

2. Sbírání dešťové vody

Když už se konečně začnou zatahovat mračna, měli byste se na déšť dobře připravit. Nejen že vám okamžitě zaleje celou zahradu, ale může být také zdrojem příštích zálivek. Dešťovka je pro rostliny nejlepší volbou, jelikož je voda nejměkčí. Zachycujte ji pomocí sudů či jinými nádobami.

3. Stín v zahradě

Chcete svou zahradu ochránit před silným slunečním záření? Zajistěte jí víc stínu! Toho můžete dosáhnout nejen vysokými stromy, ale rovněž pergolou nebo zídkou. Pomůže také vyšší tráva, kterou lidé příliš často sekají, i když je opak pro zahradu výhodnější. Stínit se dá i listovou a jinou zeleninou nebo dokonce bílou netkanou textilií.

4. Trávník s lučním kvítím

Zahrada odolná suchu se velmi často pozná podle trávníku, který by neměl být žlutý a ani nijak jinak sežehnutý. Jak ho ale udržet krásně zelený, aniž byste ho museli zalévat každý den? Zasejte do něj luční byliny, které tolik vody nevyžadují a budou tak krásně růst i kvést. Pro ty, kteří chtějí mít trávník čistý bez jakýkoliv jiných rostlin, nechte sekačku v kůlně delší dobu. Vyšší trávník vypadá svěžejší díky snadnějšímu udržení vláhy.

5. Suchomilné druhy rostlin

Chtěli byste přelstít sucho? Zasaďte si na svou zahradu suchomilné druhy vytrvalých rostlin, které nevyžadují příliš mnoho vody. Zahrada vám tak bude krásně růst i v těch nejhorších vedrech. Velkou parádu udělá rovněž levandule, šanta kočičí nebo kontryhel.

6. Výběr vhodných keřů

Chodníčky a různé cestičky v zahradě bývají ohraničeny okrasnými květinami. Skvělou náhradou ale můžou být i kamínky nebo trpasličí keříky. Vhodný výběr keřů a stálezelených rostlin vám ušetří spoustu práce a také vody. Stačí se o ně párkrát za léto postarat a jinak už si vystačí samy!

7. Pořiďte si jezírko

I pouze malé jezírko dokáže zahradě neuvěřitelně pomoct. Voda v jezírku napomáhá vlhkosti v okolí, která je pro některé druhy rostlin zásadní. Pokud se rozhodnete pro nějaký zdroj vody ve vaší zahradě, pak se zaměřte i na správné rozmístění rostlin. Ty, které vyžadují více vody, umístěte do blízkosti vodního zdroje. Suchomilné rostliny zase můžou být dál, klidně i na druhé straně zahrady.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

Související články

Zdroje: bhg.com, nkz.cz, ceskestavby.cz