V průběhu března zahradu postupně opouští sníh i v chladnějších oblastech. Rozkvétají krásné krokusy, koncem měsíce se květy obalí i časně kvetoucí keře, jako jsou lýkovce. V hřejivých slunečných paprscích budou první jarní práce na zahradě radostí. Určitou péči vyžadují záhony trvalek, jahodníků, skalka, ovocné stromy i keře. Některé je třeba prořezat, přihnojit a chránit proti škůdcům a chorobám. Nastává čas prvních výsevů zeleniny na záhony či do fóliovníku, pokračuje předpěstovávání sazeniček.

Probouzení jahodníku

Odumřelé listy mohou přenášet zárodky houbových chorob a škůdců.

Až pominou silnější mrazy a roztaje i poslední sníh, jahodník bude potřebovat kontrolu. Především odstranění všech suchých a poškozených listů a velmi opatrné nakypření půdy, pokud je slehlá. Rostlinky povytažené mrazem přitlačte a přihrňte je zeminou.

Když začnou jahodníkům rašit středová srdéčka, prospěje jim přihnojení kompletním hnojivem pro drobné ovoce. Pro plodnost jahodníků, ale zároveň i dlouhodobé zdraví a úrodnost půdy jsou nejlepší hnojiva organická. Jahodám prospějí zkvašené slepičince, které můžete zakoupit i v granulované či tekuté formě, podobně jako rovněž prospěšný hnůj kravský.

Hnojení a prořezávka ovocných stromů

V druhé polovině měsíce lze prořezat příliš bujně rostoucí jabloně a hrušně. Naopak švestky, slívy a především meruňky a broskvoně je vhodné ošetřit až později, v době rašení.

Aby měly stromy v následující sezóně dostatek síly, dopřejte jim dávku vyzrálého kompostu či dobře uleželého hnoje. Zapravte jej lehce pod povrch půdy pod korunou stromu. I oblíbené NPK hnojivo můžete aplikovat i v čistě organické podobě. Po obvodu ovocných stromů můžete v dubnu rovněž zasít dekorativní vlčí bob mnoholistý, který půdu obohatí o dusík.

 • Na těžkých půdách postačí stromy přihnojovat jednou za dva či tři roky.
 • Na lehkých, písčitých půdách jim prospěje přilepšení každoroční.

Dávkování hnoje

Stromu starému 3 roky dopřejte přibližně 10 kg hnoje

 • pětiletému 20 kg
 • sedmiletému 30 kg
 • devítiletému 40 kg.
 • Starým, mohutným stromům, jejichž koruna přesahuje průměr šesti metrů, je možné dodat až 100 kg hnoje.

Výsadba nových stromků

Pro meruňky, broskvoně a nektarinky je jarní termín výsadby vhodnější, nežli podzimní.

V březnu můžete vysazovat ovocné stromy a keře. Na jaře lze vysazovat všechny ovocné stromy, zvláště prostokořenným sazenicím prospěje časný termín. Koncem měsíce se vysazují také okrasné opadavé listnáče i sazenice révy vinné.

Jarní péče o ovocné keře

V první půli měsíce lze ještě prořezat keře rybízu a angreštu.

Také dvouleté výhony maliníku a ostružiníku, které již odplodily, můžete odstřihnout, pokud jste tak již neučinili dříve. I u jednoletých je třeba zastřihnout poškozené či namrzlé konce. Keře prohlédněte, zda nejsou napadené bejlomorkou, jejíž larvy vytvářejí na výhonech nápadné hálky. Silně napadené výhony je lepší zlikvidovat.

Ochrana ovocných stromů a keřů proti chorobám a škůdcům

 • Broskvoně, které byly v minulosti napadeny kadeřavostí, ocení postřik měďnatým či jiným přípravkem proti houbovým chorobám ihned, jak jim začnou rašit pupeny, ještě před nasazením listů. Kadeřavost způsobuje deformace, blednutí a usychání listů. Podporuje ji chladné a vlhké počasí. Dobrou prevencí je výsadba odolnějších odrůd broskvoní vůči této chorobě.
 • Keře zdravého a chutného černého rybízu mohou být napadeny vlnovníkem rybízovým. Tento roztoč patří mezi nejnebezpečnější škůdce rybízu – právě v březnu jej můžete odhalit, neboť má na svědomí nepřirozeně zvětšené, kulovité pupeny. Napadené pupeny je třeba odstranit a zlikvidovat.
 • Třešně a višně napadené moniliovým úžehem můžeme při rašení (a podruhé při rozkvětu) ošetřit fungicidním přípravkem.
 • Přírodní ochranou vůči řadě škůdců i chorob jsou pohledné koberce lichořeřišnice, měsíčku, aksamitníku či aromatických bylinek podsazených pod stromy.

Výsev a výsadba zeleniny

 • Začátkem měsíce je poslední vhodný termín pro výsev semen paprik a brokolice pro předpěstování sazenic. Pro získání silných rostlin dodržujte vzdálenost mezi jednotlivými semeny aspoň 3 cm.
 • Do poloviny měsíce je třeba do květináčků, kelímků či výsevních misek za okno vysít semínka rajčat. Již vzešlé rostlinky je třeba po vytvoření prvních dvou až pěti lístků přepichovat.
 • Do pařeniště či fóliovníku je za příznivých podmínek možné již v březnu vysévat karotku, ředkvičku, bazalku, a sázet předpěstovaný raný salát. Salát ke sklizni mladých listů můžete vysévat v průběhu měsíce při vhodném počasí a klíčící rostlinky přikrýt netkanou textilií.
 • V druhé polovině měsíce se na venkovní záhony vysévá mrkev a ředkvičky, petržel, špenát, raný salát, hrách, kopr. Vzcházející semínka a klíčící rostlinky ochrání před chladem i škůdci bílá netkaná textilie. Vysazovat již lze cibuli sazečku a česnek.
 • V březnu je třeba sklidit zbývající zeleninu pěstovanou pod sněhem: růžičkovou kapustu, kadeřávek, pór.

Výsev okrasných letniček

V březnu je vhodné předpěstovat si sazeničky letniček, které mají delší vegetační dobu, nebo jsou citlivé na jarní mrazík. Semena se vysévají do poloteplého pařeniště, nebo na okenní parapet.

Mezi vhodné druhy patří aksamitník, tzv. afrikán, vděčná letnička pro obruby záhonů, která má i prokazatelný účinek při odpuzování háďátek. Dále astra čínská, kosmatec, slaměnka smil listnatý, gazánie, nebo hvozdík čínský.

Výsadba a rozmnožování trvalek

Koncem března lze při dobrém počasí začít vysazovat okrasné trvalky kvetoucí v létě i vytrvalé bylinky. Zrovna tak je lze rozmnožovat dělením trsů a přesazovat.

 • Trsy trvalek vyryjte opatrně, abyste nepoškodili kořeny.
 • Trsy rozdělujte tak, aby každá část měla zdravý střed s několika výhony.
 • Kořeny zakraťte asi o pětinu délky.
 • Kořenové baly rozdělených sazenic namočte do měkké, nejlépe dešťové vody a ihned vysaďte.

Jarní péče o trávník

Pokud je trávník zamechovaný, pomůže povápnění, nejlépe dolomitickým vápencem, který mu dodá i další potřebné minerály.

Jakmile se trávník zbaví sněhové přikrývky, je třeba z něj vyčesat odumřelá stébla trávy a mech. Důkladné provzdušnění zajistí vertikutace pomocí vertikutačních hrábí. Ovšem pomáhá i jednoduché zapichování vidlí a mírné zakývání.

 • Pokud koncem března dosáhne tráva již 8 cm a více, můžete ji posekat, ovšem nůž by měl být nastaven na nejvyšší pozici.

Pokud v létě nechcete plýtvat mnohdy vzácnou vodou na oblíbený, ale jednotvárný zelený koberec, můžete včas zvážit jeho redukci. Půdopokryvné rostliny dají mnohem méně práce, kvetou, voní, po mnohých lze i chodit. Další alternativou je pestrá květinová louka s cestičkami.

Rybky v jezírku se probouzejí

Aby se voda nezačala kazit, je třeba uvést do provozu filtr. Ale když do jezírka nakladou žáby svá vajíčka, dočasně jej vypněte. Malé pulce, kteří se ihned pustí do čištění nádrže od řas, by mohl zahubit!

Když teplota vody v zahradním jezírku stoupne na 7°C, pokud chováte ryby, pomalu se probouzejí ze zimního spánku. Můžete je pomalu začít krmit, ale rozhodně mnohem menšími dávkami a ve větších rozestupech, nežli v létě. Pravidelnější přísun potravy budou potřebovat, teprve až teplota vody trvale stoupne nad 10°C.

Co dále učinit pro krásnou, plodnou zahradu v březnu

 • Dříve, než vyraší nova výhony, je vhodné prořezat růže. Prospěje jim také přihnojení.
 • V březnu se dobře odebírají tvrdé, dřevnaté řízky z keřů, které chcete rozmnožit.
 • Pro množení hřížením je vhodné již v průběhu března zatížit vybrané spodní větve keřů k zemi, opatrně je naříznout, částečně je zakrýt zeminou a zatížit nebo ukotvit očkem z drátu.
 • Vlivem stoupající teploty se mohou velmi rychle namnožit škůdci ve skleníku. Zasáhněte proti nim včas, proti savým škůdcům je nejvhodnější biologická ochrana, nebo ekologickým přípravkům na bázi olejů a mastných kyselin.
 • Nakypřené záhony s trvalkami lze v průběhu března, kdy je zem již trochu prohřátá, ale stále ještě vlhká, pokrýt mulčem. Zabrání ztrátám vody a omezí růst plevele.
 • Živé ploty z opadavých druhů dřevin, které ještě nedosáhly požadované výšky, je vhodné počátkem března zkrátit, aby zhoustly. Pozor, brzo v nich mohou zahnízdit ptáci!
 • Pokud pěstujete mečíky, již v druhé polovině měsíce je vhodné nechat jejich hlízy v teple narašit.
 • Přezimovaný špenát snadno narychlíte, pokud jej přikryjete bílou netkanou textilií.