obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahrada v červnu

Pro zahradníka začalo léto. Zahrada kvete, voní a dává první úrodu. Zároveň můžeme ještě řadu druhů zeleniny i květin vysít pro pozdní sklizeň.

Jakou zeleninu lze vysít v červnu?

 • Dozrát stihne v červnu vysetá mrkev, černá ředkev a červená řepa, keříčkový fazol, rané kedlubny.
 • Vysít či vysazovat můžete také zelí, růžičkovou kapustu,  pór.
 • Stále můžete pro průběžnou sklizeň vysévat saláty.

Péče o rajčata Péče o rajčata Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Péče o rajčata

Rychle rostoucí rostliny je třeba vyvazovat k tyčkám – pokud nemáte spirálovité kovové tyčky, které rostliny obtáčí s malou pomocí samy.

U tyčkových odrůd je třeba důsledně vylamovat postranní výhony, které rostlinu oslabují a snižují úrodu plodů. Keříčkové odrůdy se naopak nevylamují!

Rostliny je třeba zalévat a hnojit: organickým hnojivem určeným pro plodovou zeleninu, naředěnou hnojivovou zálivkou, připravenou stejně jako pro ovocné stromy, nebo rostlinnými výluhy, které poskytnou výživu a podpoří zdraví

Zásadní je preventivní opatření proti houbovým onemocněním, která v deštivém počasí rajčata napadají:

 • Ideální je pěstovat rostliny na místě krytém před deštěm, v dostatečných rozestupech.
 • Zalévat se nikdy nesmějí na listy
 • V případě potřeby je včas ošetřete měďnatými fungicidy, nebo biologickými přípravky na bázi řepkového oleje a lecithinu, které rovněž zvyšují odolnost vůči plísni.

žlutá paprika žlutá paprika Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Péče o papriky

Pokud dostávají správnou výživu, rostliny během vegetace narůstají do značných rozměrů a nasazují velké množství plodů. Hrozí pak jejich polámání, neboť výhony paprik, které se na rozdíl od rajčat nevylamují, jsou přirozeně křehké. Papriky je proto třeba pečlivě vyvazovat, nebo celou řádku zpevnit pomocí natažených provázků ve spodní i horní části rostlin.

Na síti je možné pěstovat i okurky, kterým tento systém velmi svědčí.

Pro dobré brambory

Brambory je vhodné v průběhu června přihrnout zeminou, aby byla úroda co největší.

Za deštivého a zároveň teplého počasí rostliny často napadá plíseň bramborová. Projevuje se šedočernými skvrnami na natích a později i na bramborách, které značně znehodnocuje.

 • Prevencí je nepřehnojovat brambory dusíkem (i když jinak jej snášejí poměrně hodně)
 • Při riziku napadení je porost vhodné včas ošetřit měďnatým fungicidem.
 • Mandelinku bramborovou, která okusuje natě, je z malých ploch snadné ručně sbírat a likvidovat. Její nápadné zbarvení je v tomto ohledu výhodou.
 • Proti háďátku bramborovému pomáhá střídání záhonu a také výsadba aksamitníku, proti háďátkům je nejúčinnější specielní odrůda Ground kontrol.

 

měsíční jahody jahody Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Léto s vůní jahod

Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce pro vynikající chuť a vůni i rozmanité možnosti zpracování. Vlastní záhonek by na zahradě nikdy neměl chybět, zvláště pokud máte děti – tuhle formu vitamínů nikdy neodmítnou. A jahody jsou opravdu nejen lahodné, voňavé a sladké, ale i velmi zdravé: obsahují velké množství vitamínů skupiny B, vitamínu C a K, karotenu, a dále vápník, draslík, jód, sodík a železo. Mlsání na jahodách je proto zdravé! Pěstovat můžete řadu zajímavých a osvědčených odrůd.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Za suchého počasí je třeba jahodníky vydatně zalévat, aby mohly dávat velké, pěkné plody

Na začátku měsíce je poslední vhodná doba, kdy lze jahody mělce prokypřit a odplevelit, pokud je to třeba, a poté pod ně položit mulčovací materiál. Bude chránit kořeny před vysycháním a zahřívat půdu, bránit růstu plevelům a zajistí, aby se zrající plody nešpinily a u země nehnily.

černá mulčovací textilie černá mulčovací textilie Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pod jahodníky je vhodné  nastlat mulčovací materiál, aby se plody po dozrání nešpinily, pokud jste tak neučinili již dříve. Vhodné materiály jsou:

 • černá mulčovací textilie (nejlépe s otvory pro jednotlivé trsy – ideální je pokládat ji již při zakládání záhonu).
 • sláma
 • posečená tráva
 • nebarvené pruhy papírové lepenky

V případě čerstvých materiálů, jako je posečená tráva, je vhodné nechat je nejprve zavadnout, pokud se na zahradě vyskytují slimáci, a dále jejich výskyt pod mulčem kontrolovat. (V případě potřeby lze přímo mezi jahody a mulč umístit například pivní pasti, či před pokládkou mulče aplikovat biologickou ochranu)

Pro stále krásnou zahradu Pro stále krásnou zahradu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro stále krásnou zahradu

 • Pokud po odkvětu seříznete chrpy, ostrožky, vlčí boby a rané kopretiny, vykvetou v průběhu léta znovu.
 • Odstříháváním uschlých květů macešek, aksamitníků a dalších okrasných květin výrazně prodloužíte jejich dobu kvetení. Ponechejte si pouze potřebný počet na sběr semínek.
 • Růže a mečíky, které nasazují na květ, je třeba přihnojit.
 • Trávník v červnu vyžaduje pravidelné sečení, hnojení a v případě sucha i zavlažování. Pokud vás jeho na péči náročná plocha zmáhá, nahraďte jej částečně květinovou loukou, nebo půdopokryvnými rostlinami, jako je mateřídouška, rozchodníky, popenec, ve stínu pak barvínek menší, fialka, břečťan a další.

Motýl paví oko Motýl paví oko Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Množení okrasných květin a dřevin

Červen je vhodnou dobou, kdy si můžete nařízkovat okrasné keře.

 • Řízky je vhodné odebírat ráno a ihned je zapíchnout do lehkého substrátu.
 • Spodní listy je vhodné odstranit, řízky stačí do zeminy zanořit cca 2 cm hluboko a přikrýt miniskleníčkem, fólií, průsvitnými kelímky apod.

Zelenými řízky v červnu můžete množit například tyto dřeviny:

Japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky.

Trvalky, které kvetou na jaře, je nejlepší přesazovat a množit dělením trsů do poloviny června. Jednotlivé trsy se do podzimu rozrostou. Dokud se neujmou, potřebují zálivku a  ochranu před horkým sluncem – blízkost keřů či stromů, stříšku či zástěnu například z rákosové rohože, nebo alespoň ochranu bílou netkanou textilií.

rákosová rohož rákosová rohož Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výsev dvouletek

V červnu se vysévají dvouletky, jako jsou macešky, pomněnky, sedmikrásky, karafiáty.

 • Na semínka nasypte pouze tenkou vrstvu substrátu.
 • Některým dvouletkám, především maceškám při klíčení škodí vysoké teploty a je třeba je chránit před sluncem, nejlepší je zatemnění. 
 • Když semínka začnou klíčit, zatemnění je třeba odstranit, ale za slunného počasí je raději zastiňte.
 • Výsevy nesmějí zaschnout, pravidelná zálivka je nezbytná.  

Červnové tipy

 • Bělásek Bělásek Zdroj: Archiv ireceptar.cz V průběhu června je třeba sklidit chřest a rebarboru, později se jejich kvalita zhoršuje.
 • Plevel likvidujte mělkým okopáváním včas, než se stihne rozrůst a obírat pěstované rostliny o vodu, světlo a živiny. Nenechejte jej uzrát a vysemenit!
 • Pokud chcete množit či přemístit drobné cibuloviny, je vhodné je v červnu vyjmout ze země a do podzimu chovávat v mírně vlhké rašelině či písku. Naopak cibulky tulipánů a hyacintů, pokud je chcete pro zachování nejvy Vajička běláska Vajička běláska Zdroj: Archiv ireceptar.cz šší kvality květů vyjmout z půdy, je třeba osušit a uchovávat na suchém místě při teplotě kolem 20°C.
 • Pokud na spodní straně listů brukvovité zeleniny objevíte oranžová vajíčka, patří nejspíš bělásku zelnému. Jednoduchým a neškodným trikem, který samičky odradí od kladení, je o umístění prázdných bílých vaječných skořápek na listy rostlin. Samička běláska se pak domnívá, že již sazenici obsadila jiná paní bělásková a odletí.

Akční letáky