Výsev zeleniny a bylinek
Na záhony lze v průběhu dubna vysévat téměř všechny druhy zeleniny, například mrkev, saláty, červenou řepu, hrách. Také pro semena aromatických bylin je duben ideálním měsícem k výsevu, ať již na záhony či do nádob. Vytrvalé druhy, jako je levandule, oregano, tymián, máta, šalvěj a další mohou vytvořit působivou bylinkovou zahrádku.
Jednoletou a dvouletky, jako je kopr, anýz, fenykl, naťová petržel či koriandr se hodí na okraje bylinkové zahrádky, na záhony i mezi řádky zeleniny či jako vroubení zeleninových záhonů, neboť ji pomáhá chránit proti škůdcům.
Vhodné kombinace bylinek a zeleniny:
- bazalka + rajčata, okurky, cibuloviny
- kerblík + saláty a ředkvičky, odpuzuje i slimáky
- koriandr + košťáloviny, okurky, jahody, červená řepa
- levandule + saláty, růže
- majoránka + mrkev
- saturejka + fazole a cibuloviny
- tymián + veškerá zelenina, především listová
Duben je vhodnou dobou pro výsev a domácí předpěstování cuket, vodních i cukrových melounů a okurek.
Výsadba předpěstovaných sazeniček
Bílá netkaná textilie, kterou lze záhony jednoduše překrýt, urychlí růst sazenic i klíčení semen a také mladé porosty chrání proti škůdcům.
V dubnu lze již vysazovat předpěstované sazenice salátu i brokolice, naklíčené brambory, křen.
Do skleníků lze vysazovat předpěstované sazenice rajčat. Ven je lze vysazovat až v druhé polovině května, kdy pomine nebezpečí mrazíků. Pokud nemáte skleník, je třeba doma pěstované sazeničky rajčat a paprik z výsevů přesadit do samostatných květináčků či větších kelímků, aby měly dostatek prostoru a zesílily.
Jarní ošetření pro krásné růže
Do poloviny dubna je vhodné provést základní řez růží. Dále budou potřebovat zálivku a přihnojení. Půdu pod keři je vhodné mulčovat kompostovanou kůrou či štěpkou, můžete vyzkoušet i štěrk nebo oblázky.
Ukončete výsadbu dřevin
Stálezelené dřeviny (solitéry i živý plot) je vhodné vysazovat až koncem dubna.
Do konce dubna je vhodné ukončit výsadbu ovocných a i okrasných dřevin. Týká se to především sazenic prostokořenných. Stromky a keře zapěstované v kontejnerech můžete vysazovat i později, ale bude třeba je bedlivěji zalévat, případně i chránit proti ostrému slunci.
Konec dubna je také pro většinu ovocných dřevin posledním vhodným termínem k prořezávce. Duben je nejvhodnější pro řez slivoní, meruněk a broskvoní, ale i jabloní a hrušní, pokud rostou příliš bujně.
Do dostatečně prohřáté půdy (alespoň 10°C) lze již v dubnu vysazovat sazenice vinné révy. Sazenice z podzimní výsadby lze prořezat. Za příznivého počasí je vhodné půdu na vinici okopat a révu přihnojit.
Na konci dubna je nejlepší čas pro výsadbu plaménků (Clematis). Rostliny vysazujte o 5–10 cm hlouběji, než rostly v kontejneru.
Stromy může vysilovat klejotok
Třešně, jabloně, višně a broskvoně, o něco méně pak meruňky, na jaře často trpí klejotokem. Klejotokové rány vznikají po průklestu, ale také poškození větví mrazem, následkem houbového či bakteriálního onemocnění. Podporují je také nevhodné pěstební podmínky, jako je přemokřená půda, nadbytek dusíku a nedostatek vápníku.
- Klejotokovým ranám je nejlepší předcházet výsadbou stromů na vhodné stanoviště, vylehčováním půdy a vápněním podle potřeby, zimní ochranou kmenů.
- Po prořezávce je třeba všechny řezné plochy ošetřit štěpařským voskem, aby nebyly vstupní branou infekcí.
- Již vzniklé klejotokové rány je třeba vyříznout tak, aby bylo odstraněno všechno poškozené pletivo a řezné plochy ošetřit 2% roztokem modré skalice. Po zaschnutí se zatřou štěpařským voskem.
Dubnová strategie proti chorobám a škůdcům
Pokud budete plevel plít včas a půdu chránit mulčem, ušetříte si práci v dalších měsících.