Lehká ochrana proti sněhu
Zdroj: Shutterstock.com / hikaru59

V prosinci potřete listy pokojovek česnekem nebo cibulí a zasejte muškáty

Na zahradě toho v tomto období mnoho dělat nemůžeme. Ale o to více se můžeme těšit na jaro. Milovníci muškátů si mohou vypěstovat své vlastní sazenice ze semen. Ochranu před chladem či okusem si zaslouží mnohé keře. Pozornost bychom měli věnovat i pokojovým rostlinám.

Vypěstujte si muškáty sami

Prosinec je ideálním obdobím pro výsevy muškátů (Pelargonium zonale). Semena těchto květin jsou poměrně velká, velmi dobře se s nimi pracuje a jako nejvhodnější pro výsevy se ukazuje využití rašelinových jiffů.

Muškáty můžeme vysévat do rašelinových jiffů. Muškáty můžeme vysévat do rašelinových jiffů. Zdroj: Ludmila Dušková

Jsou to slisované kotoučky, které po nasáknutí vodou několikrát zvětší svůj objem. Do každého se vysévá vždy jedno semínko. Muškáty velmi dobře a brzy klíčí, jejich další vývoj je však poměrně pomalý, proto se vyplatí vysít je již v prosinci, abychom docílili časného kvetení. Vybírat je možné z celé škály barev, a protože se tento způsob vypěstování vlastních muškátů daří, je rok od roku vyhledávanější.

I v zimě potřebují dřeviny závlahu

Není-li ještě zem zamrzlá, nezapomeňte na zálivku stálezelených dřevin a jehličnanů.

Dřevinám v zimě uškodí spíš sucho než mráz. Dřevinám v zimě uškodí spíš sucho než mráz. Zdroj: Ludmila Dušková

Dřevinám v zimě uškodí spíš sucho než mráz. Z jehličnanů se i v této době odpařuje voda, náhradu za ni musí kořeny získat ze zásob v půdě − je-li dostatečně zavlažena. Totéž pravidlo platí pro mladé a nově zasazené ovocné stromky.

Česnekem proti škůdcům

U pokojových rostlin, které jsme přemístili do bytu, je nutná pravidelná kontrola zdravotního stavu. V teplém prostředí se totiž výborně daří škůdcům – především sviluškám, červcům a mšicím.

Při zjištění prvního výskytu je nutné zasáhnout vhodným postřikem. Při zjištění prvního výskytu je nutné zasáhnout vhodným postřikem. Zdroj: Ludmila Dušková

Při zjištění prvního výskytu je nutné zasáhnout vhodným postřikem. Pokud ale nechceme v bytě aplikovat chemický prostředek, je možné sáhnout po staré osvědčené babičkovské metodě: Pokud nepomůže změna místa nebo přesazení, k uzdravení může přispět česnek nebo cibule.

Nejjednodušší je, když listy rostliny potřeme rovnou plochou rozříznutého česneku. Kúru můžeme po týdnu opakovat. Výborně poslouží i cibule.

Cibulové slupky přelijeme vařící vodou (nejlépe dešťovou) a necháme 24 hodin stát. Listům postižených rostlin pak dopřejeme cibulovou koupel. Rostliny v květináči postavíme do vany a důkladně je konví s cibulovou vodou osprchujeme. Obě metody jsou sice považovány za málo účinné, ale za vyzkoušení jistě stojí.

Proti těžkému sněhu a mrazu

Okrasná část zahrady už prakticky spí. Přejme si, aby byla celou zimu přikryta sněhovou peřinou. Růže jsou choulostivé v místě očkování, většině odrůd uškodí mráz už -4 °C. Proto je dobré do keříků přidat kompost a ještě je přihrnout zeminou.

Chvojí ochrání trvalky i růže Chvojí ochrání trvalky i růže Zdroj: Shutterstock.com / Ketrin_Ti

Stejně tak je nutné chránit před mrazem i stromkové růže. Velmi opatrně je ohneme a sestříhanou korunku přihrneme zemí nebo přikryjeme chvojím.

Okrasné jehličnany je vhodné stáhnout motouzem, aby pod tíhou mokrého sněhu nerozklesly a neztratily krásný tvar.

Stejným způsobem je dobré ošetřit i velké keře rododendronů a azalek. U nich je možné po obvodu zešikma zapíchat kůly, které nad keři spojíme. Ochrana zabrání rozlomení keřů a zadrží značnou část váhy sněhu.

Akční letáky