V zimních měsících spoustu parády udělá okrasná kapusta.
Zdroj: Jelena Yukka / Shutterstock.com

Zahrada v prosinci: Co je nutné stihnout právě nyní?

Zahrada v zimě vůbec nemusí být smutná. Rozzářit ji mohou třeba okrasné kapusty. Pokud to počasí dovolí, můžeme dokončit některé podzimní práce. Zapomínat bychom neměli ani na kontrolu a péči o dřeviny. V omezené míře můžeme i pěstovat, byť v domácích podmínkách.

Zimní péče o stromy

Pokud zahradu nepřikryje sněhová pokrývka, která chrání rostliny před promrznutím, je třeba kontrolovat a případně doplnit izolaci, jako je sláma, chvojí a suché listí na citlivých rostlinách.

 • Proti mrazu je třeba izolovat i venkovní, trvale osazené nádoby.
 • Pokud sněhu napadne naopak velké množství, je třeba jej, zvláště pokud je mokrý a těžký, setřásat z mladých stromků, aby větve nepolámal. Jehličnany se proto ještě před příchodem zimy svazují do kuželů, keře, které by sníh mohl rozlomit, se schovávají pod přístřešky.
 • Ve vyšších polohách může mocná vrstva sněhu, pokud se na povrchu utvoří pevná krusta, umožnit lesní zvěři okusovat stromky třeba o metr výše. Proto se vyplatí dostatečně vysoké ochrany, nebo je třeba pletivo posunout vzhůru. Proti okusu zvěří je třeba chránit i vinnou révu na vinicích.

Přikrytí rostlin listím. Přikrytí rostlin listím. Zdroj: Lisa-S / Shutterstock.com

Rychlení čekankových puků

Za bezmrazých dnů můžete ze země vyjmout kořeny čekanky.

rychlení čekankových puků rychlení čekankových puků Zdroj: Shutterstock.com / hans engbers

 • Seřízněte zbytky listů a kořeny zasaďte do květináče (pokud jsou dlouhé, můžete je bez obav zakrátit).
 • Poté je svrchu přikryjte obráceným květináčem. Překryjte i drenážní otvory, aby se k pukům nedoslalo žádní světlo, pak budou vybělené a lahodné.
 • Substrát udržujte stále mírně vlhký a nádobu postavte na chladnější, ale bezmrazé místo, případně i do teplejšího pokoje.
 • Do měsíce budou puky připraveny k použití.

Dřeviny v zimě žízní

Každému stromku či keři dopřejte alespoň 10 litrů na jednu zálivku, aby se voda dostala do hlubších vrstev půdy, ke kořenům.

Opadavé stromy a keře po shození listů výrazně zpomalí všechny životní pochody, nevypařují již vodu listy a mají proto malou spotřebu. Ale dřeviny stálezelé potřebují vody více, a za mrazivého počasí často trpí suchem. Proto je třeba je za příznivého počasí, když zem promrzlá není, (nebo ji alespoň zahřívá slunce), dostatečně napojit.

 • Zimním suchem nejvíce trpí rododendrony a azalky a další neopadavé listnáče.
 • Jehličnany, jako jsou borovice a smrky jsou poměrně odolné.

V zimě nadělají spoustu parády okrasné kapusty i macešky. V zimě nadělají spoustu parády okrasné kapusty i macešky. Zdroj: Elena Vasilchenko / Shutterstock.com

Skvělou parádu umí vykouzlit „květy“ okrasné kapusty, která je vyšlechtěná do okouzlujících barev, tvarů a vzorů růžic. A právě první mrazíky ji přimějí, aby se pěkně vybarvila.

Život za oknem

Sýkoru parukářku přilákala lojová směs v kokosové skořápce Sýkoru parukářku přilákala lojová směs v kokosové skořápce Zdroj: Shutterstock.com / sasimoto

Ptáci na krmítku, roztomilé sýkorky i všichni další otužilí opeřenci, vnesou do zimních dní dobrou náladu. Nezapomeňte na ně ani v prosinci. Ale sypte do krmítka pouze vhodnou potravu, žádné zbytky vánočního cukroví! Poté se usaďte poblíž okna a se zaslouženým požitkem je pozorujte. Pokud vydržíte chvíli bez hnutí, ptáci vás za sklem přestanou vnímat a můžete je obdivovat z bezprostředné blízkosti. Ideální situace také pro fotografování.  Nevíte, jak se který ptáček, navštěvující vaše krmítko, jmenuje? Pokud nemáte po ruce chytrou knížku, zalistujte v malém elektronickém atlásku.

Klidný spánek netopýrů

Objevili jste na půdě či ve stodole zimující kolonii netopýrů? Z důvodu nedostatku vhodných jeskyní a dutin opravdu výjimečně vezmou zavděk náhradními prostory. Pokud je ze spánku vyrušíte, zásadně ohrozíte jejich přežití – stačí dvě tři probuzení z pravého zimního spánku během zimy a netopýři umírají na nedostatek energie, se kterou musí velmi šetřit.

Podobně je ohrožený i ježek, pokud se ocitne v zimě mimo úkryt, probuzený z hlubokého spánku, hibernace. Když jej na zahradě potkáte, můžete mu život zachránit.

ježek ježek Zdroj: Matej Ziak / Shutterstock.com

Za příznivého počasí můžete dohnat, co jste v listopadu nestihli:

 • Vyplít a zrýt záhony.
 • Vyjmout bylinky pro rychlení do květináčů a umístit je na teplé světlé místo.
 • Shrabat a zkompostovat listí.
 • Provzdušnit trávník, narušená místa opravit zeminou vylehčenou pískem.

Nenechte jezírko s rybami zamrznout

V jezírku je nutné udržovat dýchací otvor. V jezírku je nutné udržovat dýchací otvor. Zdroj: konzeptm / Shutterstock.com

K spánku se uložily i rybky v zahradním jezírku. V nádrži, kde kromě rostlin žijí i ryby, nesmíte nechat zamrznout hladinu, jinak vyčerpají kyslík a udusí se. Je řada způsobů, jak udržovat větrací otvor stále dostatečně velký.

Akční letáky