Nad dvoupatrovým starým domem, který si pro své potřeby zrekonstruovali, stoupala do kopce zahrada plná ovocných stromů. Sad oddělovaly od obytné části pískovcové sklepy vytesané v přírodní skále.

Náročná, ale inspirativní

Zahrada ve svahu je krásná, ale velmi náročná na péči. Třeba sekání trávy v kopci nad schody je s přibývajícími roky stále obtížnější. Ale zase ranní pohled do zahrady z okna ateliéru, který si Jiří vybudoval v patře, dá všem obtížím zapomenout. A navíc každé místo je inspirací.

Támhle se bude krásně vyjímat omšelý mlýnský kámen, přírodní vlna v terénu je zase jako stvořená pro malou japonskou zahradu, vrcholek otevřený k jihu ideálním místem pro altánek. Nápadů přibývalo a dům i zahrada rostly do krásy. Dnes je místo oázou pro děti, vnuky i přátele rodiny. A i když po zahradní sezoně pořádně bolí záda i nohy, radost, kterou příroda přináší, všechno překoná.

Schody na všechny způsoby

Zahrada ve svahu znamená budovat schody, schůdky a zídky v každé části zahrady. Ve svahu za stodolou bylo také potřeba udělat schody a tak Jiří na stavbu zídky a schodů použil staré tašky, které zbyly po rekonstrukci střechy a nebylo tedy nutné vyvážet je na skládku. Ukázalo se to jako dobrý nápad, neboť rýhy dobře odvádějí vodu.

Rozkvetlá venkovská zahrádka

Květiny jsou doménou paní domu. I při jejich výběru a výsadbě rozhoduje vkus a cit. Do malé venkovské zahrádky u jižní stěny domu patří pivoňky, máky, kokardy a další „babičkovské“ druhy, východní stěnu zdobí popínavé růže, asparágus, kalina a další mohutné keřovité kultivary.

Pískovec do zdejší krajiny patří

Jsme v Kokořínském údolí a hlavním stavebním materiálem je tu tedy nejčastěji pískovec. Tohle šikovně skryté zákoutí slouží ke spalování ořezaných větviček a spadaného listí. Na ohníčku se samozřejmě skvěle opékají špekáčky.

Sklípky kdysi dávno vyrubali předkové do pískovcové skály a používali je jako chlívky. Dnes sklípky slouží k uskladnění ovoce a jablka v nich vydrží čerstvá až do jarních měsíců.

Voda zahradu oživí

Okrasou každé zahrádky je jezírko. U Vaněčků jich najdete hned několik. Břeh prvního zdobí pobřežní rostliny – bohyšky a bergenie, v druhém našly kromě rybiček nový domov vodní rostliny – kosatce, lekníny a další vodní rostliny. Jednoduchá bambusová mříž chrání vnoučata před pádem do vody.

Smysl pro detail dokáže oživit každé zákoutí zahrady. Stačí se pozorně rozhlédnout, přidat samorost, oblázek nebo osadit pařez kapradím.