obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahrada všemi smysly: Co potěší zrak, sluch, čich, chuť i hmat?

Zahrada nemusí být jen krásná na pohled. Pokud v ní vysadíme rostliny, které omamně voní, plodí chutné plody a mají jemnou, na dotyk příjemnou texturu květů a listů, potěší všechny naše smysly.

Pokud chceme vytvořit zahradu, která potěší opravdu všechny naše smysly, tak se musíme nejprve důkladně věnovat jednotlivým prvkům, které v ní budeme chtít obsáhnout. Velice příjemně působí na zahradě voda, ať už fontánka nebo drobné přírodní jezírko. Zurčící voda nejen potěší náš sluch, ale v přírodním jezírku, v němž vodu čistí kořeny rostlin, se budeme moci v parných dnech i svlažit; malé jezírko s tekoucí vodou tak vytvoří před naším domem oázu klidu, v níž budeme moci čerpat energii ze zeleně opravdu všemi smysly.

Maliny potěší velké i malé mlsaly Maliny potěší velké i malé mlsaly Zdroj: Shutterstock.com / FamVeld

Chuť

Celá řada rostlin potěší i naši chuť. Vhodné je například drobné ovoce, jako jsou rybízy, jahody nebo angrešty, hodí se třeba i rakytník, jehož oranžové plody zdobí zahrady až do hlubokého podzimu. Určitě se vyplatí část zahrady přeměnit na bylinkový koutek, kde vedle běžného koření můžeme pěstovat například i jedlé květy.

Vůně levandule je nekonečně konejšivá Vůně levandule je nekonečně konejšivá Zdroj: Shutterstock.com / Halfpoin

Čich

Při výsadbě neopomeneme ani další smysl - čich. Keř šeříku provoní celou zahradu na konci jara, v létě zavoní například petúnie v truhlících (voňavé jsou jen některé odrůdy, a to velmi silně a omamně), výsadby tabáků, hledíků, levandulí nebo lilií.

starček (Senecio cineraria) je krásný na pohled a hebký na dotek starček (Senecio cineraria) je krásný na pohled a hebký na dotek Zdroj: Shutterstock.com / Myimagine

Hmat 

Zapomenout bychom neměli ani na hmat. Vysadit můžeme například starček (Senecio cineraria), který má stříbrnou barvu díky jemným chloupkům, jež pokrývají povrch listů. Nebo podobně hebký čistec zvaný oslí ouško. 

A pohoda

Zahrada má nejen funkci užitnou nebo estetickou, ale je i místem odpočinku. Proto bychom se v ní měli cítit co nejlépe - ať už třeba v houpací síti natažené mezi stromy, nebo v jezírku s chladivou vodou, či jen tak na lavičce s výhledem do barvami, tvary a vůněmi překypující zahrady.

Akční letáky