Zahrádky, které cestují

Zahrádky, které cestují: letničky i trvalky v nádobách

Rostliny v nádobách můžeme přenést na jiné místo, kdykoliv to potřebujeme. Cestování může prospět nejen rostlinám, ale také nám: od jara do podzimu máme pořád něco nového.

Plastové truhlíky jsou levné a lze je snadno přenášet. Jenže dostatečně neizolují, takže když na ně celý den svítí slunce, bývá zemina uvnitř přehřátá. Proto je dobré truhlíky zakrýt třeba dřevěným obalem. Podobně jsou na tom plechové nádoby.

Osazení nádob

Na dno nádoby nasypeme drenáž, stačí vrstva pěti až deseti centimetrů podle velikosti prostoru. Může to být štěrk, keramzit či střepy z rozbitých květináčů. Tím zamezíme přemokřování, přebytečná voda totiž snadno odteče.

Zahrádky, které cestujíZahrádky, které cestujíAutor: Archiv ireceptar.cz

Na drenáž rozprostřeme hrubou listovku a ve větších nádobách třeba i drny strništěm dolů, aby zálivka neodplavovala výživný substrát. Ten buď koupíme, nebo si jej namícháme: patří do něj zralý prosátý kompost, ale také písek a rašelina. Poměry volíme podle rostlin, které budeme sázet.
Bohatě kvetoucí rostliny brzy vyčerpají zásoby živin, proto je po třech až čtyřech týdnech začneme přihnojovat. Stačí jednou týdně: růst listů podporují hnojiva bohatá na dusík, tvorbu květů přípravky obsahující draslík.

Působivé kombinace

V truhlících obvykle rostliny kombinujeme. Před ty vyšší vysazujeme nižší nebo převislé, snažíme se ale vždy vybírat takové, které potřebují stejné pěstební podmínky. Přes okraj se mohou naklánět polštářovité rostliny, třeba šrucha nebo gazánie, nemusíme se bát ani bylinek, které přidáme k výrazně kvetoucím rostlinám: levanduli, svatolínu či šalvěj sesadíme třeba s kopretinou. Zajímavě budou vypadat také břečťan s vřesem.

Zahrádky, které cestujíZahrádky, které cestujíAutor: Archiv ireceptar.cz

Letničky v nádobách

V nádobách lze pěstovat všechny nízké a středně vysoké kvetoucí letničky. S vyššími ovšem musíme opatrně, potřebují totiž oporu a tím pádem i vhodnou nádobu, aby se nepřevrhla. Letničky vyséváme brzy na jaře, před zimou jejich život končí, takže musíme myslet i na to, jak se zbavíme substrátu a kam prázdné nádoby uložíme. Na jaře použijeme nový substrát i novou drenáž nebo alespoň důkladně propranou.

Celoroční pěstování v nádobách

Celoročně v nádobách pěstujeme zejména zakrslé jehličnany a opadavé dřeviny. Díky stísněnému prostoru pro kořeny a pravidelnému zastřihávání z nich můžeme vytvářet nepravé bonsaje.
Pro celoroční venkovní pěstování zvolíme nádobu, která má vnější izolaci, nebo ji před zimou dodatečně „zateplíme“. Substrát uvnitř nesmí zcela zmrznout, i jinak mrazuvzdorná rostlina by pak totiž uhynula, protože by nemohla přijímat vláhu. Uschla by.

Zahrádky, které cestujíZahrádky, které cestujíAutor: Archiv ireceptar.cz

 • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

  Jak také uchráníme venkovní květináče a truhlíky před mrazem? Přisuneme je těsně k jižní stěně domu, kde bývají vyšší teploty, a pokud tam nefouká, bude to bonus navíc.

  Hranaté nádoby lze snadněji připravit na zimu, stačí je ze všech stran (i zespodu) obložit deskami polystyrenu.
 • Na kulaté nádoby je vhodnější bublinková fólie, kterou několikrát omotáme po obvodu, a polystyren použijeme jako podlážku.
 • Zakryjeme i jinak obnažený substrát. Fólii třeba svážeme jako pytel, z něhož bude rostlina vykukovat. Pokud ji zabalíme celou, musíme jí nechat dostatečné dýchací otvory.
 • Neforemné nádoby obalíme třeba jutovým pytlem, do kterého nasypeme drcený polystyren.
 • Jestliže mrzne hodně a dlouho, dřeviny obalíme prodyšným izolačním materiálem, třeba slámou, senem či chvojím. Tam, kde zimy nejsou příliš výrazné, mnohdy stačí i bílá netkaná textilie, kterou rostliny přikryjeme v několika vrstvách. Ochrání je před studenými větry a teploty uvnitř zůstanou o několik stupňů vyšší než v okolí. Na dlouhodobé silné mrazy však obvykle nestačí.

Zahrádky, které cestujíZahrádky, které cestujíAutor: Archiv ireceptar.cz

Péče o rostliny v zimě

Na podzim před zimováním rostlinám dopřejeme hnojivo s vyšším obsahem draslíku, přes zimu je ale nepřihnojujeme.
Opadavé dřeviny zálivku přes zimu nepotřebují, anebo jen velmi omezenou, protože mají zimní klid a žádnou vláhu neodpařují, jehličnany a stálezelené dřeviny bychom však občas zalít měli, a to v závislosti na aktuálním počasí. Zálivka by neměla zmrznout.

Vhodné rostliny pro pěstování v nádobách


Slunné místo

 • Jaro: cinerárie, čilimník, hyacint, kosatec, ladoňka, modřenec, narcis, petrklíč, plnokvětá sedmikráska, pomněnka, sasanka, šafrán, tulipán.
 • Léto: afrikán, dobromysl, drobnokvětá kopretina, gazánie, hrachor, kejklířka, koukol, levandule, lichořeřišnice, maceška, mák, mochna, mračňák, muškát, ozdobný česnek, pantoflíček, petúnie, podénka, routa vonná, rozchodník, růže, slézovec, svatolína, svlačec, šalvěj, šrucha.
 • Podzim: břečťan, ceratostigma, jiřinka, lichořeřišnice větší, mečík, nerina, schizostylis, touleň.

tulipánytulipányAutor: Archiv ireceptar.cz


Polostín

 • Jaro: azalka, barvínek, čemeřice, hyacint, kokořík, konvalinka, ladoňka, maceška, modřenec, narcis, pomněnka, prvosenka, rododendron, řebčík, tulipán.
 • Léto: čechrava, drobnokvěté růže, fuchsie, kejklířka, lilie, lobelka, maceška, molice, muškát, orlíček, podénka, routa vonná, srdcovka, vrbina, zvonek. 
 • Podzim: astra, brambořík, fuchsie, hortenzie, chryzantéma, rdesno, skalník, touleň, vřes.

Ve stínu

 • Jaro: azalka, barvínek, čemeřice, kandík, kokořík, konvalinka, maceška, narcis, prvosenka, rododendron, řebčík kostkovaný, tulipán.
 • Léto: begonie, fuchsie, jasmín, kapradiny, kejklířka, maceška, netýkavka balzamína, zimolez, zvonek.
 • Podzim: begonie, brambořík, fuchsie, hlohyně, hlošina, hortenzie, sasanka, třezalka.

Akční letáky