Záleží na tom, v jakém stylu si naši zahradu budujeme a co na ní pěstujeme. Kromě estetické stránky mohou chodníčky a cestičky dodat prostoru logický spád tím, že propojí důležité a užitečné části zahrady nebo trávníku. Tak budou určité části zahrady využívány častěji a efektivněji, protože sem prostě život „přivedeme po cestách“.

Cestičky podle našeho gusta

Krásné a praktické zahradní chodníky mohou nesporně zvýšit hodnotu našeho domu a zahrady. Při výběru zahradních cestiček nebo chodníků je třeba mít na paměti několik klíčových věcí.

Za prvé je třeba si dobře rozmyslet, jaké prvky naší zahrady chceme propojit a zvýraznit. Musíme se rozhodnout, jaký styl chceme vytvořit, můžeme se přitom zaměřit i na to, jaké rostliny a stromy už v naší zahradě jsou, abychom jen podpořili stávající atmosféru prostoru. Výborně poslouží i internet, například Pinterest se inspirujícími nápady na chodníčky a cestičky jen hemží.

Jaké nástroje si připravit?

Než začneme pracovat a své nápady převádět ve skutečnost, musíme se dobře připravit. Samozřejmě je nutné opatřit dostatek materiálu a vhodné nástroje. Budeme jistě potřebovat kbelík, pilu, zahradní hrábě a rýč, trakař nebo kolečko, zahradní lopatku. Další nástroje už zvolíme přímo podle materiálu, s nímž budeme pracovat.

Důležité je si uvědomit, že dříve, než začneme se stavbou chodníků, cest a pěšin, musíme vědět, kde budou jímky, žumpa, případně studna, bazén či jezírko.

Základem je, že cesty musí být pohodlné. Šířka cesty by přitom měla být nejméně 60 cm. Pro vedlejší chodníky v zahradě stačí obvykle šíře 40-80 cm. Pro obytné zahrady se doporučuje šířka chodníků pro vstupy do domu a hlavní chodníky 120-150 cm. Životnost a vzhled jakéhokoli povrchu cest a pěšin na našem pozemku závisí na správné přípravě podkladu a na správném položení dlažeb nebo jiných materiálů.

Prvním krokem je pracovní plochu vyčistit, takže z cesty nejdříve odstraníme všechny rostliny, plevel a zeminu tak, aby odpovídala výšce dlažby nebo kamenů – zkrátka toho materiálu, s nímž budeme pracovat. Pokud budeme dláždit, do trasy nasypeme štěrk a na něj nakonec jemný písek. Při pokládce dlažby do betonového lože namícháme jen takové množství materiálu, které zpracujeme a využijeme.

Kreativita a design

Chodníky a cesty nemusejí být jen pravidelné a právě zde se můžete kreativně vyřádit. Pusťte uzdu fantazii a vytvořte plochy asymetrické, které mají třeba jeden okraj rovný a druhý zvlněný. Nebojte se ani zaoblených tvarů chodníků s různou šířkou anebo jednostranně rozšířených chodníků.

Pokud plánujete vytvořit i místo na parkování auta, pro příjezdovou cestu je nejdůležitější její stabilita při zatížení automobilem.

Atraktivní cesty a decentní chodníčky

Klikatá štěrková cesta odráží neformálnost a snadnou údržbu zahrady. Mulč a štěrk jsou nejlevnějšími materiály, které lze pro kamenné chodníčky koupit. A zároveň se s nimi pracuje jednoduše. Stačí odstranit drny, rozválet krajinářskou textilii a rozprostřít mulč nebo štěrk. A pak už jen zase pracujete s tvary a fantazií - mulčovací a štěrkové chodníčky mohou tvořit zatáčky a pokrýt je pak můžete celou škálou materiálů, včetně hrubé kůry, dekorativního mulče, praných kamenů a drceného štěrku nebo mušlí.

Tři běžné druhy mulče vhodné pro zahradní chodníčky jsou dřevní štěpka, slupky z kakaových bobů a cypřišová kůra. Mulč je také levnější než štěrk nebo kamenné oblázky. Nezapomeňte však, že organické cesty se časem rozkládají, takže je budete muset přibližně každé dva roky omladit novým materiálem. Pytle s mulčem najdete v domácích centrech a hypermarketech.

Pro štěrkové chodníky je k dispozici několik druhů levného štěrku, jako je drcený štěrk nebo drcený vápenec. Odolné jsou praný štěrk, drcený kámen nebo drcené mušle, které vydrží neomezeně dlouho. Nemusíte se o ně starat, jen je občas proplejete. Štěrkové cesty však mají některá omezení – aby se kameny nedostaly do domu, nepoužívejte je v blízkosti vchodů.

Velmi časté jsou také materiály jako přírodní kámen nebo beton, které mohou kromě vlastní cesty posloužit i jako obruby a lemování chodníků.

Další obruby

Kromě přírodních kamenů a betonu můžete na obrubu stěrkových, oblázkových nebo pískových chodníků použít třeba plastové krajinné obruby. Nejenže jsou levné, ale jejich instalace je rychlá a snadná, navíc můžete jejich kraje esteticky zakrýt lemem z rostlin.

Ocelové nebo hliníkové obruby vytvoří ostrý okraj, který dodá cestě úhledný vzhled. Stojí však více než plastové a jsou méně šetrné ke svažitému terénu. Variantou jsou i cihlové a kamenné obruby. Působí velmi hezky a jsou univerzální, ale také si za ně připlatíte.

Zde přinášíme přehled deseti možností, z nichž lze vytvořit atraktivní chodníček nebo cestu

1. Polodrcený štěrk pro čistý efekt.

2. Čistý efekt kamene a dřevěného žebříku.

3. Jednoduchý kamenný chodníček dokresluje přírodnost celého nápadu.

4. Romantické zestárlé dřevěné parkety a kámen.

5. Hrubě opracovaný kámen v kontrastu s ostrými klikatými liniemi.

6. Rustikální trámy působí uvolněně.

7. Čisté moderní desky v kontrastu s přírodním kamenem.

8. Tradiční červená cihla s moderním designovým nádechem.

9. Vlastní dlaždice na pozadí tmavého mulče.

10. Kamenná mozaika vlastní výroby.

Zdroje: www.novinky.cz, homebnc.com, onekindesign.com