Foukač uklidí listí z dlažby i trávníku
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradní foukače a vysavače uleví od hromady spadaného listí

Tradiční podzimní činností je úklid spadaného listí. Někdo z vás jej určitě sbírá sekačkou, když máte vzrostlé stromy, pak to půjde rychleji foukačem. Ten práci usnadní, správný typ vybírejte ale obezřetně.

Srdcem každého zahradního foukače je motor, spřažený s ventilátorem. Ten generuje proud vzduchu o rychlosti 200 km/h nebo více. Výsledkem je uklizená zahrada od listí. Díky foukači zatočíte i s mechem a další hmotou, vyčesanou v rámci podzimní péče o trávník.

Foukač uklidí listí z dlažby i trávníku Foukač uklidí listí z dlažby i trávníku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Elektřinu, benzín nebo akumulátor?

Nejjednodušší verzí je elektrický foukač, vybavený jednofázovým elektromotorem o příkonu kolem 2 kW. Takový přístroj je obratný díky své nízké váze. Za tou stojí šasi, lisované z tuhých termoplastických materiálů. Jednoduché ovládání jedním tlačítkem předurčuje tyto zařízení i ženám, které obhospodařují zahradu samy a touží po ulehčení podzimního úklidu kolem domu.

AKU vysavač při práci AKU vysavač při práci Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Modernější variantu prezentuje elektrické kombinované zařízení. V základní výbavě takového pomocníka je nejen nasávací hubice, ale i sběrný vak. Takže funguje jako foukač i vysavač. Vak disponuje kapacitou 40 litrů nebo více dle provedení. Pro snadnou práci je většina těchto přístrojů vybavena jednoduchým popruhem pro zavěšení přes rameno.

Moderní řešení představuje přístroj se spalovacím motorem. Nevybírejte si však z podezřele laciných zařízení. Ta často bývají vyrobena v Asii s důrazem na nízkou životnost a vysoký zisk dovozce. Nekvalitní produkt poznáte vcelku snadno. Má měkčí a lacinější provedení plastů a vysoký směšovací poměr benzinu s olejem. Zatímco moderní značkové motory renomovaných výrobců mají v návodu poměr 1:50, laciný čínský foukač může požadovat až 1:25. Důvodem je špatně provedená povrchová úprava třecí plochy válce motoru.

Ti z vás, kteří požadují tišší provoz a jednodušší obsluhu, sáhnou po čtyřtaktní verzi. Ta má oddělené mazání, mnohem snazší start a nízké emise. Leckdy ale bývá choulostivější na kvalitu paliva. Proto je nejlepší, když takto motorizovaný foukač tankujete výhradně vysokooktanovým palivem. Obsahujíc jiný typ biosložky, méně zatěžuje motor tvorbou usazenin při spalování a přesný karburátor lépe snáší delší odstávky bez vyjetí paliva.

AKU pohon pro náročné

Detail ventilátoru s drticím nožem Detail ventilátoru s drticím nožem Zdroj: Archiv ireceptar.cz Nejmodernější řadou jsou foukače a vysavače s akumulátorovým pohonem. Takové řešení je velmi praktické, generuje méně hluku a nulové emise výfukových plynů. Při výběru dbejte na stejné rady jako v případě klasických elektrických přístrojů. Moderní výrobkové řady umožňují sdílet jeden akumulátor napříč celou řadou produktů. K tomu, aby foukač na jedno nabití vydržel pracovat dlouhou dobu, potřebuje akumulátor s vyšší kapacitou a vyšším provozním napětím. Dnešní akumulátory pracují s napětím až 80 V a kapacitou do 5 Ah, což vystačí na hodinový provoz foukače.

Foukač z křovinořezu?

Úžasným a stále nedoceněným pomocníkem je víceúčelový křovinořez s dělenou hřídelí. Ten umožňuje sekat, řezat větve, kypřit půdu na zahrádce nebo zastřihovat živý plot. Foukač patří k volitelnému příslušenství. Většina vícefunkčních křovinořezů využívá pro větrné kolo stejně řešenou hřídel s úhlovým převodem, jako je pro strunovou hlavu. Kolo je zde uzavřeno do plastové skříně. Takto koncipovaný stroj má veškeré příslušenství zavěsitelné na zeď. Takže když s ním nepracujeme, zabírá jen málo místa. Avšak i foukací nástavec vyžaduje pravidelnou údržbu v podobě mazání úhlového převodu. Pokud máte v plánu pořizovat křovinořez, pak přemýšlejte právě nad tímto typem. Foukač by ve vašem příslušenství rozhodně neměl chybět. Při rozmýšlení nad typem pohonu volte čtyřtaktní provedení.

Akční letáky