obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradní inspiromat IX.: kvetoucí stromy a keře

Dřeviny jsou vděčnou zelenou kostrou zahrady po většinu roku. Některé však nabízejí něco navíc. Nádherně kvetou. Květy obsypané koruny stromů často předčí i ty nejbarevnější květiny, zahradě dodají neopakovatelné kouzlo. Vysaďte si alespoň jeden kvetoucí strom a příští jaro bude docela jiné...

Sakura, obsypaná plnými, bílými či růžovými květy, nenechá chladného snad žádného kolemjdoucího. Zrovna tak vznešená a půvabná magnólie. Pokud chcete mít nádhernou jarní zahradu, která každého omámí, nenechávejte kvetení pouze na bylinách. Efekt rozkvetlého stromu je totiž jedinečný a nenahraditelný.  A i když jeho rozkvetlá sláva později pomine, i v létě budou jeho listy dávat zeleň a stín.

sakura sakura Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sakura, okrasná třešeň (přesněji višeň), je jarní královnou zahrad. Květy mohou být bílé, jemně i tmavě růžové, a především plné, což je u stromů vzácnost. Koruny jsou na jaře dokonale obaleny. Jejich tvar může být i převislý, takzvaný smuteční – například tmavorůžově kvetoucí kultivar Kiku-shidare-zakura. Velmi oblíbená je také bílá Taihaku s rozložitou korunou, která se nad zahradou rozprostře jako baldachýn.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Šácholan hvězdnatý (Magnolia stellata) pochází podobně jako sakura z Japonska. Zde je již po tisíciletí pěstován a spolu s ostatními kvetoucími stromy i opěvován v básních. Magnólie je při své nevšední kráse mrazuvzdorná a odolná. Jedinou nevýhodou je pomalý růst – odměny se dočká pouze trpělivý. Vybrat si můžete květy růžové i čistě bílé.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Ovocné stromy kvetou vždy krásně – a mnohé jsou navíc vyšlechtěny k ještě větší dekorativnosti. Můžete pěstovat okrasné jabloně, hrušně, jeřáby… Některé kombinují okrasné listy i květy, například  měděné listy slivoně blirejské raší již v čase růžových květů.  S oblibou jsou pěstovány zvláště neodolatelné, růžově kvetoucí jabloně. Jedna krášlí i fantastickou zahradu Claudia Moneta ve Francii, jako živý obraz jara. A existuje dokonce i purpurově kvetoucí jabloň purpurová.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Skvělou službu vám prokáží nejen kvetoucí stromy, ale i keře. Pohled na rozkvetlý živý plot je okouzlující, ovšem poslouží i jako atraktivní solitéry. Například kultivar hlohu obecného ‚Paul’s Scarlet‘ kvete karmínově od května do června. Keř je až šest metrů vysoký, kulovitého tvaru. Ozdobné jsou však i bílé a narůžovělé květy nešlechtěného hlohu, zrovna tak jeho léčivé, jasně červené podzimní plody.
   
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Zlato se na zahradu může snášet i shora. Štědřenec, přiléhavě zvaný zlatý déšť, je opravdu štědrý na krásu. Dovede vytvořit okouzlující loubí. Krásně kvete ale i řada dalších stromů například javor jasnolistý, omamně vonící, planá, ale krásná střemcha…výběr na cestě za rozkvetlým rájem je zkrátka opravdu bohatý.

Pro krásu i užitek

Na zahradě, zvláště pokud je prostornější, je škoda pěstovat dřeviny pouze okrasné. Ovocné stromy a keře plní hned několik funkcí najednou – dekorativní i sladce vitamínovou. Stále více lidí dává přednost chuti „opravdových jablek“ bez chemických postřiků. Stojí za to pěstovat i třešně a višně, hrušně, švestky, blumy, moruše, v teplejších oblastech meruňky a broskve, ořešáky, nebo dokonce mandloně. Do zahrad se vracejí vysokokmeny a odolnější původní odrůdy ovocných stromů.

Některé kvetoucí  dřeviny mají  plody přímo léčivé. Patří mezi ně rakytník, dřín, hloh, meruzalka, trnka, arónie, šípková růžea či růže svraskalá.

Tip: Kromě růže šípkové mají zdravé a jedlé plody i další, okrasné druhy růží, jako je růže svraskalá, růže dužnoplodá, či růže průhonická. Jejich objemné keře dodají každé zahradě pohádkovou atmosféru.

 

foto Shutterstock a Ilustrovaný průvodce zahrádkáře - Časné jaro a Ilustrovaný průvodce zahrádkáře - Pozdní jaro, Reader´s Digest Výběr

Akční letáky