Sakura, obsypaná plnými, bílými či růžovými květy, nenechá chladného snad žádného kolemjdoucího. Zrovna tak vznešená a půvabná magnólie. Pokud chcete mít nádhernou jarní zahradu, která každého omámí, nenechávejte kvetení pouze na bylinách. Efekt rozkvetlého stromu je totiž jedinečný a nenahraditelný. A i když jeho rozkvetlá sláva později pomine, i v létě budou jeho listy dávat zeleň a stín.

Pro krásu i užitek

Na zahradě, zvláště pokud je prostornější, je škoda pěstovat dřeviny pouze okrasné. Ovocné stromy a keře plní hned několik funkcí najednou – dekorativní i sladce vitamínovou. Stále více lidí dává přednost chuti „opravdových jablek“ bez chemických postřiků. Stojí za to pěstovat i třešně a višně, hrušně, švestky, blumy, moruše, v teplejších oblastech meruňky a broskve, ořešáky, nebo dokonce mandloně. Do zahrad se vracejí vysokokmeny a odolnější původní odrůdy ovocných stromů.

Některé kvetoucí dřeviny mají plody přímo léčivé. Patří mezi ně rakytník, dřín, hloh, meruzalka, trnka, arónie, šípková růžea či růže svraskalá.

Tip: Kromě růže šípkové mají zdravé a jedlé plody i další, okrasné druhy růží, jako je růže svraskalá, růže dužnoplodá, či růže průhonická. Jejich objemné keře dodají každé zahradě pohádkovou atmosféru.

foto Shutterstock a Ilustrovaný průvodce zahrádkáře - Časné jaro a Ilustrovaný průvodce zahrádkáře - Pozdní jaro, Reader´s Digest Výběr