obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradní inspiromat VI.: Jaký máte styl?

Vaše zahrada bude vždy jedinečná. Je zbytečné ji příliš omezovat jakýmkoli stylem. Ale na druhou stranu, zahradu lze ztvárnit tolika způsoby, že je někdy těžké si vybrat. Tipy na různé zahradní styly vám mohou napovědět, jaká tvář je vašemu srdci nejblíže.

Styl okrasných zahrad se velmi měnil v čase i v různých koutech země. Dnes si můžete vybrat cokoli, co je vaší duši blízké (a zdejší  klimatické podmínky vám to umožní). Inspiraci najdete v historii, na cestách, při obdivování krásných zahrad, ale i v přírodě.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Zahrada ve venkovském stylu je nejkrásnější, pokud hýří květy, jejichž barvy i tvary se přirozeně proplétají a doplňují. Vše je přívětivé a měkké, ostré hrany zde nemají místo (ani v případě živého plotu).
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Úpravný styl typický pro klasickou francouzskou zahradu se neobejde bez pečlivě zastřižených živých plotů a geometrických záhonů. Vše je vše přehledné a jasné.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Zahradu francouzského stylu můžete oživit i jinak, než  květinami. Mozaika z trávníku a štěrku není zrovna snadná na údržbu, ale je velmi efektní. Místo trávy  poslouží i plazivé rostliny, jako je mateřídouška.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Zahrada vycházející z anglického, méně formálnějšího stylu, naopak přísnou geometrii nezná. Inspiruje se přírodou, kde je vše rovněž zvlněné, oblé, prolínající se. Taková zahrada poskytuje nekonečný prostor pro hru různých tvarů a barev květin i dřevin.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz V romantické zahradě plné bujné zeleně nesmějí chybět růže, především objemné a půvabné růžové keře. Velmi si rozumí s bylinkami, přičemž bude zahrada lahodit nejen oku, ale i čichu. V Jejím náručí zapomenete na všední shon jako mávnutím kouzelného proutku. Šmrnc jí dodá vhodný zahradní nábytek, plot, plastika.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz S citem a respektem k životnímu prostředí souvisí přírodní styl zahrady. Inspiruje se přirozeným seskupením stromů a keřů v přírodě, které mohou doplnit vhodné solitéry. Dává přednost původním dřevinám i květinám. Volně žijícím živočichům je zde poskytnuto jezírko i mnoho úkrytů, zvláště v okrajových částech zahrady, jež se ponechávají „divoké“.  Nákladný trávník zde nahrazují půdopokryvné rostliny a květinové louky.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Vyznavači hi-tech interiérů si mohou vytvořit i podobnu zahradu. Uplatní se zde jednoduché stavební prvky čistých linií z kamene a kovu, které nejlépe doplňují rostliny s výraznými, geometrickými tvary špičatých listů. Prostor oživí, zároveň se do něj hodí.  
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Snad nikoho nenechají chladným kouzelené japonské zahrady. Dávní zahradničtí mistři je dovedli k dokonalosti – nejsou jen zmenšeninou přírody, ale zobrazují její duši a naprostou harmonii. Napodobit je není jednoduché. Pokud si ale zvolíte správné prvky a základní uspořádání, můžete přivolat alespoň jejich uklidňující nádech.

Hra barev

I samotná barva může být hlavním tvůrčím prvkem. Módní jsou jednobarevné zahrady, například laděné do bíla, do modra. Sladění květů i odstínů listů bývá překvapivě působivé. Podobný experiment můžete vyzkoušet třeba jen na jedné části zahrady pomocí letniček, příští rok může být zase všechno jinak. Barvy ostatně hrají důležitou roli vždy. Nejkrásnější zahrada je ta, která září barvami od jara do podzimu, ať již sladěnými, či naopak kontrastními.

V harmonii s okolím

U zahrad otevřených krajině, které jsou s ní i opticky propojené, působí velmi harmonicky, pokud je s okolím sladíte. Dosáhnete toho upřednostněním místních  stromů a keřů či jejich okrasných kultivarů, skalky či chodníčků z místních hornin... Naopak uzavřené městské zahrady vytvářejí svět sám pro sebe, na okolí víceméně nezávislý.

Tip pro nerozhodné

Mnohé zahradní styly nejsou striktně oddělené a mohou se kombinovat, prolínat. I pokud je vaše náklonnost stejným dílem rozdělená mezi takové, které by vedle sebe vypadaly nesourodě, můžete si je dopřát. Ovšem pokud od sebe jednotlivé části opticky oddělíte, nejlépe vysokými živými ploty. Rozlehlá zahrada bude navíc i zajímavější a intimnější, pokud v ní vytvoříte více oddělených zákoutí.

 

Akční letáky