Stromy a keře jsou základní kostrou zahrady. Bez nich by byla spíše hřištěm bez soukromí, kouzla a tajemství, než zahradou. Dřeviny navíc zabraňují zbytečnému odpařování vláhy, jsou větrolamem, ochranou proti hluku, prachu, poskytují osvěžující stín…
Zahrada bez stromů a keřů by byla jako bez duše. Dávají jí základní podobu, chrání vaše soukromí i samotnou zahradu. Stromy i větší keře však potřebují více let, nežli dorostou do své skutečné krásy. U nově založené či obnovení zahrady proto sázejte, jakmile máte jasný celkový plán zahrady. Nejvhodnější dobou pro výsadbu je jaro a podzim.
Druhů a kultivarů zahradních dřevin se v Evropě pěstují doslova tisíce. Můžete zvolit velikost a tvar stromu či keře, barvu listů, květů či plodů podle svého přání i s ohledem na místní podmínky.
obrázek z archivu ireceptar.cz
Pro dvorek i velkou zahradu
Před zasazením je třeba počítat s konečným vzrůstem dřeviny. Na okraje zahrady se hodí vysoké stromy, blízko domu najdou uplatnění spíše keře a stromy menšího vzrůstu. Mnohé okrasné kultivary dorůstají jen několik málo metrů do výšky a jsou ideální i pro velmi malé zahrádky.
Listy a větve pro potěchu oka
Okrasné listnaté dřeviny jsou neuvěřitelně rozmanité. Pokud má zahrada působit vzdušně a radostně, měly by převažovat nad jehličnany přibližně ze tří čtvrtin.
Koruny jsou rozložité i vzpřímené, převislé i poléhavé, s pokroucenými větvemi (například vrby, duby, buky, břízy). Listnáče jsou díky tomu působivé i v zimě, kdy listy opadají. Zajímavá může být i barva kůry.
Listy mohou být mimo mnoha odstínů zelené i celoročně červené a vínové, bíle panašované, žlutozelené. K barevnosti se přidává ještě ozdobné tvarování.
Javor japonský dorůstá obvykle do výše pěti metrů a jeho mnoholaločné listy se na podzim zbarvují karmínově. Kultivar ‚Aureum‘ má listy zlatozelené a dorůstá pouhých dvou metrů do výšky.
obrázek z archivu ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.cz
Oblíbený je také javor dlanitoklanný, který snese vlhčí půdu nežli druh předešlý. Pětimetrový kultivar ‚Atropurpureum‘ má listy celoročně tmavočervené, nižší ‚Dissectum‘ kulovitého tvaru je má navíc dělené v úzké úkrojky.
obrázek z archivu ireceptar.cz
Bíle či žlutě lemované listy najdete u kultivarů vysokého javoru jasnolistého. Pestrobarevné kultivary jsou vyšlechtěny i z břízy, buku, jilmu, jabloně či škumpy. Například buk lesní dal vzniknout červenému kultivaru ‚Purpurea pendula‘ žlutému ‚Zlatia‘ či růžově lemovanému ‚Roseo-marginata‘.
Elegantní jehličnany
Tmavá zeleň jehličnanů jako pozadí dává skvěle vyniknout světlým listům i barevným květům. Navíc oživuje zahradu i v zimě. I jehličí můžete vybírat z mnoha odstínů, od tmavě zelené, přes žlutozelenou až po modrošedou a stříbrnou.
obrázek z archivu ireceptar.cz
![]() |
Jehličnany jsou vhodné i jako atraktivní solitéry. Dobře se z nich tvarují živé ploty, které budou na rozdíl od opadavých listnáčů chránit soukromí i v zimě. Zastřihávané kuželovité a sloupovité smrky, tisy, zeravy, cypřišky či jalovce různých odstínů pak mohou být přímo živými plastikami. |
Velké zahrady si mohou dovolit hostit vysoké borovice, které k okrasnosti ani nemusely být šlechtěny – dlouhé hedvábné jehlice jsou skvostem přírodním. Vlhčí půdu uvítá borovice vejmutovka, sušší naopak borovice černá, pro středně vlhkou půdu se hodí borovice limba. V menších zahradách se uplatní nenáročná borovice osinatá, dorůstající pouhých pěti metrů a poléhavá borovice kleč.
foto Shutterstock, Ilustrovaný průvodce zahrádkáře: zima a Ilustrovaný průvodce zahrádkáře: podzim