Zahrada bez stromů a keřů by byla jako bez duše. Dávají jí základní podobu, chrání vaše soukromí i samotnou zahradu. Stromy i větší keře však potřebují více let, nežli dorostou do své skutečné krásy. U nově založené či obnovení zahrady proto sázejte, jakmile máte jasný celkový plán zahrady. Nejvhodnější dobou pro výsadbu je jaro a podzim.

Druhů a kultivarů zahradních dřevin se v Evropě pěstují doslova tisíce. Můžete zvolit velikost a tvar stromu či keře, barvu listů, květů či plodů podle svého přání i s ohledem na místní podmínky.

Pro dvorek i velkou zahradu

Před zasazením je třeba počítat s konečným vzrůstem dřeviny. Na okraje zahrady se hodí vysoké stromy, blízko domu najdou uplatnění spíše keře a stromy menšího vzrůstu. Mnohé okrasné kultivary dorůstají jen několik málo metrů do výšky a jsou ideální i pro velmi malé zahrádky.

Listy a větve pro potěchu oka

Okrasné listnaté dřeviny jsou neuvěřitelně rozmanité. Pokud má zahrada působit vzdušně a radostně, měly by převažovat nad jehličnany přibližně ze tří čtvrtin.

Koruny jsou rozložité i vzpřímené, převislé i poléhavé, s pokroucenými větvemi (například vrby, duby, buky, břízy). Listnáče jsou díky tomu působivé i v zimě, kdy listy opadají. Zajímavá může být i barva kůry.

Listy mohou být mimo mnoha odstínů zelené i celoročně červené a vínové, bíle panašované, žlutozelené. K barevnosti se přidává ještě ozdobné tvarování.

Elegantní jehličnany

Tmavá zeleň jehličnanů jako pozadí dává skvěle vyniknout světlým listům i barevným květům. Navíc oživuje zahradu i v zimě. I jehličí můžete vybírat z mnoha odstínů, od tmavě zelené, přes žlutozelenou až po modrošedou a stříbrnou.

Velké zahrady si mohou dovolit hostit vysoké borovice, které k okrasnosti ani nemusely být šlechtěny – dlouhé hedvábné jehlice jsou skvostem přírodním. Vlhčí půdu uvítá borovice vejmutovka, sušší naopak borovice černá, pro středně vlhkou půdu se hodí borovice limba. V menších zahradách se uplatní nenáročná borovice osinatá, dorůstající pouhých pěti metrů a poléhavá borovice kleč.

foto Shutterstock, Ilustrovaný průvodce zahrádkáře: zima a Ilustrovaný průvodce zahrádkáře: podzim