Zahradní inspiromat VIII.: Stromy a keře, zelený základ
20. 3. 2009

Zahradní inspiromat VIII.: Stromy a keře, zelený základ

Stromy a keře jsou základní kostrou zahrady. Bez nich by byla spíše hřištěm bez soukromí, kouzla a tajemství, než zahradou. Dřeviny navíc zabraňují zbytečnému odpařování vláhy, jsou větrolamem, ochranou proti hluku, prachu, poskytují osvěžující stín…

Zahrada bez  stromů a keřů by byla jako bez duše. Dávají jí základní podobu, chrání vaše soukromí i samotnou zahradu. Stromy i větší keře však potřebují více let, nežli dorostou do své skutečné krásy. U nově založené či obnovení zahrady proto sázejte, jakmile máte jasný celkový plán zahrady.  Nejvhodnější dobou pro výsadbu je jaro a podzim.

Druhů a kultivarů zahradních dřevin se v Evropě pěstují doslova tisíce. Můžete zvolit velikost a tvar stromu či keře, barvu listů, květů či plodů podle svého přání i s ohledem na místní podmínky.

Pro dvorek i velkou zahradu

Před zasazením je třeba počítat s konečným vzrůstem dřeviny. Na okraje zahrady se hodí vysoké stromy, blízko domu najdou uplatnění spíše keře a stromy menšího vzrůstu. Mnohé okrasné kultivary dorůstají jen několik málo metrů do výšky a jsou ideální i pro velmi malé zahrádky.

Listy a větve pro potěchu oka

Okrasné listnaté dřeviny jsou neuvěřitelně rozmanité. Pokud má zahrada působit vzdušně a radostně, měly by převažovat nad jehličnany přibližně ze tří čtvrtin.

Koruny jsou rozložité i vzpřímené, převislé i poléhavé,  s pokroucenými větvemi (například vrby, duby, buky, břízy).  Listnáče jsou díky tomu působivé i v zimě, kdy listy opadají. Zajímavá může být i barva kůry.

Listy mohou být mimo mnoha odstínů zelené i celoročně červené a vínové, bíle panašované, žlutozelené. K barevnosti se přidává ještě ozdobné tvarování.

Javor japonský dorůstá obvykle do výše pěti metrů a jeho mnoholaločné listy se na podzim zbarvují karmínově. Kultivar ‚Aureum‘ má listy zlatozelené a dorůstá pouhých dvou metrů do výšky.

Oblíbený je také javor dlanitoklanný, který snese vlhčí půdu nežli druh předešlý. Pětimetrový kultivar ‚Atropurpureum‘ má listy celoročně tmavočervené, nižší ‚Dissectum‘ kulovitého tvaru je má navíc dělené v úzké úkrojky.
Bíle či žlutě lemované listy najdete u kultivarů vysokého javoru jasnolistého. Pestrobarevné kultivary jsou vyšlechtěny i z břízy, buku, jilmu, jabloně či škumpy. Například buk lesní dal vzniknout červenému kultivaru ‚Purpurea pendula‘ žlutému ‚Zlatia‘ či růžově lemovanému ‚Roseo-marginata‘.

Elegantní jehličnany

Tmavá zeleň jehličnanů jako pozadí dává skvěle vyniknout světlým listům i barevným květům. Navíc oživuje zahradu i v zimě. I jehličí můžete vybírat z mnoha odstínů, od tmavě zelené, přes žlutozelenou až po modrošedou a stříbrnou.

 

Jehličnany jsou vhodné i jako atraktivní solitéry. Dobře se z nich tvarují živé ploty, které budou na rozdíl od opadavých listnáčů chránit soukromí i v zimě. Zastřihávané kuželovité a sloupovité smrky, tisy, zeravy, cypřišky či jalovce různých odstínů pak mohou být přímo živými plastikami.

Velké zahrady si mohou dovolit hostit vysoké borovice, které k okrasnosti ani nemusely být šlechtěny – dlouhé hedvábné jehlice jsou skvostem přírodním. Vlhčí půdu uvítá borovice vejmutovka, sušší naopak borovice černá, pro středně vlhkou půdu se hodí borovice limba. V menších zahradách se uplatní nenáročná borovice osinatá, dorůstající pouhých pěti metrů a poléhavá borovice kleč.

foto Shutterstock, Ilustrovaný průvodce zahrádkáře: zima a Ilustrovaný průvodce zahrádkáře: podzim

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

strom (keř)

(VWPsQNuBWaBn5f4uK7N_QMQKfeIkQNs6JyvjFo), 7. 7. 2011, 16:52

Dobrý den. Vypěstovala jsem v bytě rostlinku (strom,keř - z nějakého semínka), možná i ze zahraničí). Nikdo neví, co to. A tak zkouším Vás,možná byste mohli vědět . Děkuji mnohokrát

RE: strom (keř)

(Mirek), 14. 4. 2012, 23:08

Je to liriovník tulipánokvětý. Bude mit nadherne kvety. Mirek

Cypřišek

(q8AkQMQEbkGs459j-omMFYqT), 26. 4. 2011, 22:08

Mám na zahradě asi 8letý cypřišek. Už minulý rok, jsem zjistila, asi 20cm od vrcholu, v kmínku - roní smolu. Nevidím zde žádné škůdce.
Letos docela uschla jedna ze dvou částí špiček a smola se roní stále více.
Mohla by být důvodem spodní voda? Na pozemku je spodní voda dost vysoko.
Děkuji za odpověď.

Zkrácení borovice

(VWPsQNuCb7P%QSt7X8m~eYSx47bO), 24. 11. 2009, 13:43

Dobrý den, prosím, kdy je nejlépe zkrátit vzrostlou borovici? Děkuji Kučaba

RE: Zkrácení borovice

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 25. 11. 2009, 11:31

Dobrý den, nejvhodnější k řezu jehličnanů včetně borovice je druhá polovina léta, srpen. Nejlepší je pouze zkracovat nové letorosty, protože staré dřevo borovice nemusí dobře obrazit a ztratila by tak svou vzhlednost. Snad se Vám zkrácení podaří. Nejvýhodnější je vysazovat nižší kultivary, pokud nechcete strom vysoký.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS