obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradní inspiromat X. : Jak sázet dřeviny

Sázení stromů a keřů je při tvorbě zahrady jedním z nejdůležitějších kroků. Je to také krásná práce, důležitá nejen pro vaši zahradu, ale i pro životní prostředí jako celek. Každý strom je užitečný! Kdy je nejvhodnější sázet, a jak? Jak vybírat sazenice, a jak dále o stromek či keř pečovat?

Čím dříve zahradu osázíte stromy a keři, tím dříve bude krásná. Sázení dřevin má v sobě něco téměř posvátného. Užijte si je proto jako svátek zeleně a nových začátků, a nezapomeňte na správný postup, aby vaše úsilí korunoval košatý a zelený úspěch.

Kdy sázet?

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jako ochrana kořenů před vysoušením sluncem a větrem je ideální mulč. Pod sazenici nastelte bohatě slámu, posečenou trávu, nebo mulčovací kůru.

Pro sázení dřevin je nejlepší jaro a podzim. Jarní výsadba má tu výhodu, že se strom do příchodu zimy stihne dobře zotavit. Potřebuje ale zvýšenou péči, zvláště ještě důkladnější zalévání, než za vlhčího podzimního počasí. Citlivější jsou prostokořenné sazenice. Ty, jež jsou zapěstované v nádobách – kontejnerech, a vysazují se s celým balem, můžete sázet téměř celoročně. Ale aby se ujaly i v létě, potřebují nejen mnoho vody, ale zpočátku i  ochranu před sluncem. Jaro je v tomto ohledu příznivější.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Zasaď strom…

  • Jámu můžete vykopat již z předstihem – je dobré, když trochu zvětrá.
  • Musí být tak hluboká a prostorná, aby se v ní všechny kořeny dobře rozprostřely a žádný se neohýbal zpět – minimálně půl metru ve všech rozměrech.
  • Pozor na rozprostření všech kořenů musíte dávat především u sazenic prostokořenných, bal z kontejneru se sází snáze.
  • Spolu s kořeny zasypávejte i předem připravený kůl, který bude v prvních letech sloužit stromku jako opora.
  • Jámu nejprve zaplňte ze tří čtvrtin, sazenici důkladně zalijte, doplňte zeminu a poté znovu zalijte.
  • Půdu můžete vylepšit kompostem, ovšem musí být zcela uzrálý, přidávejte jej raději do svrchní části jámy. Nerozložené části by bez dostatečného přístupu vzduchu zahnívaly a kořenům neprospívaly.
  • Jako hnojivo poslouží i rohovina či kravský hnůj, který můžete zakoupit i sušený a granulovaný.

zasadit stromek není velká věda obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Výběr stromů a keřů pro zahradu je v současnosti ohromný. Můžete volit dřeviny ozdobné listem, nebo i stromy a keře krásně kvetoucí...

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Co mají kořeny rády

Stromy je vhodné volit i podle typu půdy – různým druhům vyhovuje jiná, zrovna tak jako umístění. Například oblíbeným okrasným japonským a dlanitolistým javorům prospívá lehká půda, stanoviště, jež je spíše polostinné a vlhčí vzduch – blízkost vodní hladiny či občasné postříkání. Na příliš horkém místě (například u jižní zdi) mají listy někdy tendenci schnout předčasně – polostín si však javory mohou poskytnout i vzájemně, ve skupince.

foto Shutterstock a Ilustrovaný průvodce zahrádkáře: časné jaro

Akční letáky