Kosi, drozdi či pěnkavy jsou někdy mylně považováni za ptáky, jež nám na zahradě na rozdíl od hmyzožravých druhů žádnou pomoc nenabízí. Ale i semenožravé druhy ptáků v době krmení mláďat pilně sbírají hmyz. Právě na jaře si staví útulná hnízda, snáší do nich vajíčka, poté je pečlivě zahřívají a mladé, kteří se za pár týdnů vyklubou, chrání a krmí.

Zelené soukromí

Ideální ochranou hnízda jsou trnité větve. Šikovní ptáci se kolem nich prosmýknou, drobné šelmy trny odradí. Keřem, který poskytuje potravu i bezpečí, je hloh, rakytník, trnka, šípková růže, růže svraskalá a velké keře sadových odrůd růží. Všechny tyto keře krásně kvetou i plodí - chutné a zdravé plody si můžeme nasbírat spolu s páky.

Mezi další oblíbené ptačí keře, které zkrášlí zahradu, patří časně kvetoucí dřín obecný, odolný a nenáročný bez černý i hroznatý, kalina obecná i tušalaj, ptačí zob obecný, brslen evropský, svída krvavá, líska obecná. Ptáci rádi zahnízdí i v hustých jehličnanech – tújích, smrkách, jalovcích. A i na nich najdou potravu v podobě zralých semen.

  • Keře, můžete zkrátit a podpořit tak jejich zhoustnutí. Časně kvetoucí keře prořezejte na podzim, ty v létě kvetoucí v předjaří.
  • V hustých tújích a jalovcích, pokud je necháte vyrůst bez stříhání, najdou ptáci často nejen místo pro hnízdění, ale i úkryt před nepřízní počasí i v zimě.

Kdo se možná ubytuje?

V zeleni naší zahrady mohou hnízdit kosi, drozdi, pěnkavy, pěnice, sedmihlásci, žluvy, vzácněji ťuhýci, dlaskové, pěvušky, stehlíci, čížci. V hustě zarostlém, klidném koutě starého sadu může nízko nad zemí zahnízdit i strnad obecný či zahradní, zvonohlík zahradní nebo dokonce slavík obecný. Pod keři ocení vysokou trávu. Konopku a zvonky nejvíce lákají jehličnany. Červenka a střízlík zahnízdí i v kupě větví v malé zahradní divočině, která je rájem nejen pro ptáky.