Zahradní lavice je fajn věc. Můžete si ji přenést kam chcete (na slunko nebo do stínu) a odpočívat na ní dlouhé a dlouhé hodiny. Přestože jde o poměrně jednoduchý sedací prostor, v obchodě byste za ní dali majlant.

Proto není od věci si takovou lavici vyrobit sami doma. Nic zvláštního k tomu nepotřebujete, jenom dvě stejné starší židle, které vám „spí“ v garáži nebo na půdě. Našli jste? Pak neváhejte a sežeňte si ještě 4 dlouhá prkna, pilu, brusku, vrtačku (nebo akušroubovák), barvy a štětce. A můžete se pustit rovnou do práce!

Autor videa Domácí vynálezy vám poradí, jak si sestavit jednoduchou lavičku z europalet. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Sháňka po židlích

Nejdříve omrkněte stav židlí. Pokud se jedná o čalouněné kousky, zbavte je vypolstrovaného sedáku. Rozebrané židle pak obruste vrtačkou, na kterou jste připevnili drátěný brusný kotouč. Pod jeho taktovkou získá židle nejenom hladký povrch, ale zbaví se zbytků látky a také původního nátěru. Máte hotovo?

Dejte dvě až tři židle vedle sebe a podle šířky sedáku na ně přiložte 4 delší prkna. Pozor: Židle nejsou v přední a zadní sedací části stejné! Ve směru dozadu se sedák zužuje, tím pádem židle rozestavte tak, aby opěradla byla v rovině. Mezera mezi židlemi není problém, protože prkna plonková místa skvěle vyrovnají.

Lakování a dřeva

Prkna zarovnejte podle délky vyrovnaných židlí. Následně do nich vyvrtejte díry a připevněte k sedáku vruty. Povrch přetřete jednotnou barvou, která vytvoří z lavice jeden unikátní kousek. Odborníci doporučují spíše matnější odstíny, které se zbytečně nebudou lesknout na slunci.

Barevný odstín je na vás… Jak natírat lavici: Povrch dřeva napusťte fungicidním napouštědlem na dřevo, který ochrání dřevo před znehodnocením. Poté dřevo přetřete barvou. Dobře vám to půjde od ruky, když použijete plochý štětec. Aby barva vydržela, zkuste ji nanést ve dvou až třech vrstvách.

Kdy je vhodné natírat?

Na natírání si vymezte 4 – 6 hodin času. Nejlepší je natírat při slunném počasí a teplotě do 20 °C. Dejte pozor, aby natíraný nábytek nebyl vystavený průvanu, který usychání nátěru zbytečně prodlouží. Totéž platí i o deštivém počasí a vlhkém vzduchu, který vám lakování časově ještě více zkomplikuje.

Související články

Zdroje: www.baumax.cz, https://carujeme.cz