Po zimním odpočinku bude vaše zahrádka nepochybně vyžadovat hromadu práce. A některé ruční nářadí vám tuto práci může velice usnadnit a na letošní sezónu se velice vyplatí si jej pořídit.

Pokud již toto nářadí máte, ujistěte se, že je v dobrém stavu a v případě potřeby jej otřete hadříkem, abyste odstranili konzervační olej, odrezte hlavy nářadí a nástroje vždy vydezinfikujte, než se pustíte do práce.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Youtube video o základním zahradnickém náčiní najdete na kanále Epic Gardening:

Zdroj: Youtube

Vychytávky, které jsou nutností

Na jaře se vám bude hodit mnoho nástrojů, abyste dokonale probudili svou jarní zahrádku. Prvním nástrojem je určitě ruční vidlice. Pomocí té rozbijete zhutněnou a jílovitou hlínu, dokonce se s ní dá proříznout i kamenitá půda. Hlínu pak kypřete pomocí motyčky, či pokud chcete být šetrnější ke kořenům rostlin, můžete použít i ruční kultivátor.

Pokud potřebujete pomoc s pletím, postarají se o to vyrývače plevele. Ty vytáhnou s přehledem rostlinu i s kořeny, takže se nemusíte bát, že se po pár týdnech v zahradě objeví plevel nový. Také se hodí k přesazování semen. Místo lopatky si zkuste pořídit sázecí kolík, který vyhloubí prostor pro výsadbu rostlin i semínek. Sázecí kolík však práci dovede kvalitněji.

Na tuto sezónu se vyplatí

Až budete chtít plevel shrabat a urovnat zeminu po pletí, ideální jsou hrabičky vějířovitého tvaru. Pokud mají vaše keře a dřevité byliny uschlé nebo nemocné větve, odstraňte je pomocí jednobřitých kovadlinkových nůžek. S dvojbřitými zas vyvinete více síly, a proto se skvěle hodí na čerstvé a živé dřevo.

Pokud chcete odstranit menší větve u kmene, pořiďte si ruční sklápěcí pilku. Ta má i starší sestru jménem větší prořezávací pilka, která je ideální na likvidaci suchých větví. Když ji nasadíte na teleskopickou tyč, suché větve se s ní budou odstraňovat jedna báseň.

Související články

Zdroje: www.dumzahrada.cz, www.idnes.cz