Mít zahradu plnou barevných květů většinou obnáší spoustu práce a vyžaduje to velké množství vody. Té je v létě mnohdy nedostatek. Existují ale rostliny, které naši zahradu rozzáří a přitom nevyžadují každodenní zalévání. Pokud takové právě sháníte, rozhodně nešlápnete vedle třeba s kvetoucími keři. Obecným znakem těchto zahradních rostlin jsou hluboké kořeny, které umožňují čerpat vláhu z nižších vrstev. Poznáme je ale i podle listů, jelikož jsou u nich obvyklé listy malé, silné nebo šedé.

Zdroj: Youtube

Růže a slunečnice

Slunečnice jsou perfektním příkladem těchto méně náročných zahradních rostlin. Jestliže je zasadíme do země – nikoli do květináče – zapustí kořeny velmi hluboko. Tak získávají více vody i z půdy, která je zdánlivě zcela suchá a nepotřebují tolik naší péče. Stejným případem jako slunečnice jsou i divoké růže. I ony zvládají sucha díky svým hlubokým kořenům. Jediným velkým rozdílem jsou jejich vysoké nároky na půdu bohatou na živiny.

Keře, které zaujmou barvou i vůní

Tyto keře sice nevyžadují mnoho vody, zato místa je pro ně zapotřebí trochu víc. Například motýlí keř totiž dorůstá až do výšky tří metrů a podobně je tomu tak i u šeříku. Oba keře ale můžeme bez obav umístit na přímé slunce, protože jeho paprsky doslova milují. Benefitem těchto rostlin je bezpochyby jejich vůně a barvy květů, které na naši zahradu přilákají nejednoho motýla.

Léčivé a krásné

Slyšeli jste už o třapatkách? Nebo vám spíše něco říká název echinacea? Tyto květiny jsou známé svými léčivými účinky, které objevili už původní obyvatelé Ameriky. Na záhoncích udělají mnoho parády a navíc je rozhodně nikdo nepřehlédne. Dorůstají do úctyhodných výšek, ocení přímé slunce a nejsou náročné na přísun vody. Vybrat si můžete ze tří druhů, které se mírně liší vzhledem, ale léčivé jsou všechny.

Třapatka potěší oči a pomůže tělu

Pokud zvolíme pro pěstovaní třapatku nachovou, můžeme se těšit nejen z jejích purpurových květů, ale i z pozitivního vlivu na imunitní systém. Pomůže nám při problémech s močovými cestami, rýmou nebo kašlem. Třapatka úzkolistá se od té nachové liší světlejší barvou, zato vyšším obsahem léčivých látek.

Proto je její užívání mimo jiné vhodné i při léčbě zánětlivých onemocnění. Růžové květy a podporu imunitního systému či pomoc při léčbě chřipky nám slibuje poslední léčivá odrůda této rostliny – třapatka bledá. Léčivé účinky se dají získat nejen z květů, ale z i kořenů nebo listů!
Zaujaly vás tyto tipy, nebo tyto rostliny na zahrádce už dávno pěstujete?

Zdroje: vtwonen, living.iprima, almanac