Krtek je české jméno pro 13 rodů malých savců z čeledi krtkovitých
Zdroj: Profimedia.cz

Nejhorší zahradní škůdci ze všech? Tyhle přivítáte s otevřenou náručí

Krtek, jelen, veverka, motýli, myši, ale také mšice a svilušky. Všechna tato zvířata patří do kategorie zahradních škůdců, i když ty prvně zmiňované rádi pozorujeme a připadají nám roztomilí. Jak se s nimi vypořádat ekologicky?

Zdroj: sever.rozhlas.czwww.idnes.cz, malakoložka Lucie Juřičková, www.countrylife.co.uk

Krtek obecný

Krtka nevidí rád téměř nikdo. Dokáže totiž z výstavního trávníku vytvořit oraniště. Proto ho zařazujeme mezi škůdce, i když bychom ho měli vítat s otevřenou náručí. Kypří, provzdušňuje půdu a živí se množstvím nepříjemného hmyzu.

Jak se zbavit krtka

Jak se ho zbavit, pokud vám jeho přítomnost pije krev? Použít můžete větrné odháněče v podobě strašáka vyrobeného z tyče a PET láhví. Koupit si také můžete elektronická zvuková a vibrační zařízení, jejichž zvuk je pro krtka nepříjemný. Pamatujte však, že černý savec je chráněný a nesmíte ho zabít.

K hloubení podzemních chodeb je krtek skvěle uzpůsoben. Krtek je považován za škůdce. Zdroj: Rudmer Zwerver / Shutterstock.com

Plži

Slimáček síťkovaný, slimáček polní, plzák hnědý, plzák obecný, plzák žlutopruhý, plzák žíhaný a plzák španělský. To jsou zástupci plžů, kteří na naší zahradě rozhodně vítaní nejsou. Páchají značné škody na zelenině, ovoci i okrasných rostlinách. Avšak i tito tvorové jsou užiteční a fungují jako uklízecí četa. „Plži jsou určitě významní rozkladači hnijícího materiálu. Je jasné, že některé druhy, zejména tedy plzák španělský, který je u nás přemnožený, nejsou zrovna zahrádkářům sympatičtí. Na druhé straně druhy, které se u nás vyskytují přirozeně, se nikdy takhle nepřemnožují a vlastně žádné nebezpečí pro zahrádkáře nepředstavují, protože se živí převážně hnijícím opadem nebo hnijící vegetací," prozradila pro Český rozhlas malakoložka Lucie Juřičková z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 

Jak se zbavit plžů

Jak se jich, i přes jejich užitečnost, zbavit? Můžete je sbírat a hubit posypem solí nebo utopením. Fungují na ně také pivní pasti nebo přirození predátoři jako je kachna (běžec indický) nebo slepice.

Máte pocit, že na slimáky na vaší zahradě nic nefunguje a stále vám požírají starostlivě vypěstované plody? Slimáci jsou nenasytní. Zdroj: Lisa-S /Shutterstock.com

Hlodavci

Myši, myšice, potkani, krysy a další myšovití hlodavci, které běžně nazýváme prostě myšmi, jsou považováni za významné škůdce v zemědělství i potravinářském průmyslu. Hlodavci totiž nejsou vybíraví a zkonzumují cokoli. Od papíru, pečiva, masa, po kožené výrobky. To, co nedokáží strávit, alespoň rozkoušou. Proto je nemá ráda spousta zahrádkářů i majitelů nemovitostí. Hlodavci byli a jsou významným přenašečem nemocí od moru po klíšťovou encefalitidu. I přesto jsou velmi důležití pro náš ekosystém. Díky nim je totiž kolem nás tolik zeleně. Ve svých norách hromadí semínka různých druhů rostlin, které potom klíčí. Díky svému apetitu také odstraňují tlející zbytky. Pokud však ničí majetek, nikdo se s hlodavci jakéhokoli druhu nechce kamarádit.

Jak se zbavit hlodavců

Jak je vyhnat? Pravidelně čistěte zahradu a sekejte trávu. Utěsněte možná přístupová místa jako jsou okna do sklepů nebo okapy. Často také pomáhá vysazování aromatických rostlin jako je česnek, řebčík nebo afrikán.

Hraboš polní (Microtus arvalis) patří mezi postrach zemědělců. Hraboš polní (Microtus arvalis) patří mezi postrach zemědělců. Zdroj: corlaffra / Shutterstock.com

Mšice

Mšice vysávají šťávu z rostlin, které jsou pak vyčerpané a usychají. Některé druhy mšic jsou však užitečné. Jak to? Některé druhy napadají pouze plevele, které na zahradě opravdu nechceme, jako je například pcháč rolní. Také pomáhají svým přirozeným nepřátelům, jako jsou slunéčka, pestřenky či zlatoočky přežít do podzimu.

Jak se zbavit mšic

Jak je ale ze své zahrady vyhnat? Zkuste různé biologické postřiky z mýdla, octu nebo nedopalků cigaret. Mšice také nesnášejí vůni afrikánů.

Děti

Posledním škůdcem, kterého ale rádi přivítáme s otevřenou náručí, jsou děti. Každý zahrádkář ví, jak rychle dokáží zničit úrodu nebo okrasnou zahradu. Schovávají zahradnické náčiní, rozrývají půdu, s láskou pěstované jahody zbaští tzv. na počkání nebo používají dlouhé kosatce jako meče. Jak se jich zbavit? To vám neporadíme. Spíše hoďte starosti za hlavu a užívejte si společně strávené chvíle a hry. 

Akční letáky