Pestrá a velmi variabilní směs písku, cementu a štěrkového plnidla, přidávaná do v různých poměrech má mnoho podob.

Právě volbou odlišné velikosti zrnění plnidel nebo také vybroušením ploch vznikají různé typy betonu.

Materiál, který je v podstatě složen z přírodních komponentů, se hodí také na zahradu. Navíc je to materiál velice trvanlivý, mrazuvzdorný a v porovnání s kamenem levný.

Nezbytné je plánovat

Při tvorbě nebo úpravách zahrady si musíme všechny její funkce a návaznosti dobře promyslet. Záleží na její celkové kompozici i na detailech. Tam se právě betonové prvky mohou velmi dobře uplatnit.

Je třeba zpevnit místa, kudy budeme často chodit, kde hodláme sedět u venkovního stolu nebo grilovat. V členitém terénu budeme potřebovat prvky, z nichž vytvoříme stupně. Ve svažité zahradě využijeme různé svahové tvárnice.

Betonové dlaždice se hodí pro vjezdy do garáží a příjezdy k domům či dílnám, na cestičky v trávě i okraje záhonů, z betonových tvarovek můžeme vybudovat opěrné zídky a dělicí stěny.

Ale všeho s mírou – s barevností a tvarovou rozmanitostí jednotlivých prvků z betonu v kombinaci s jinými materiály, jako je dřevo nebo cihly, se to nesmí přehánět. Zejména na malé ploše je zapotřebí všechno sladit.

Vyplatí se zakreslit jednotlivé prvky barevně do plánku, abychom si udělali představu. Kvůli jednotnosti barevných odstínů betonových výrobků je pak dobré nakupovat pokud možno u jednoho výrobce.

Dlažby a schody

Výběr vhodného typu dlažby je důležitý z funkčního i estetického hlediska. V místech, která budou více zatěžována, například před garáží, volíme bytelnější provedení, které unese i auto. Hodí se zámková dlažba, která zátěž dobře roznáší. Důležité je zvolit vhodnou barvu dlažby. Na vjezdu do garáže by pneumatiky na světlých betonových dlažbách zanechávaly zcela jistě stopy, tam patří spíš tmavší barevné odstíny.

Zvláštním druhem je zatravňovací zámková dlažba, vhodná pro ty, kdož chtějí mít zpevněnou plochu a přitom se nehodlají vzdát zeleného koberce. Pro časté chození však není příliš pohodlná.

Na chodníky v zahradě se bude hodit dlažba se zdrsněným povrchem, který zabrání uklouznutí. Dobře poslouží

  • pemrlované (mechanicky zdrsněné),
  • Velké množství různých stylů doplňuje bohatá paleta barev. V nabídce nechybí ani stínované typy nebo varianty s patinou letitosti.

    otrýskané,
  • rumplované (uměle opotřebené) či vymývané dlaždice,
  • povrchy s reliéfem.

V okrasných zákoutích zahrady se bude dobře vyjímat speciální litá dlažba, která připomíná ochozené přírodní kamenné desky. Existuje dokonce imitace dřeva napodobující plastickou strukturu různě ohlazeného starého dřeva.

Pěkné jsou rovněž betonové cestičky v trávě, tzv. šlapáky. Lze získat věrohodnou napodobeninu přírodního kamene. Můžeme je umístit všude tam, kde se často prochází trávou, nebo třeba i ke studni či pod květináče.

Beton lze velmi dobře použít i při tvorbě schodiště. Bývá většinou tvořeno z podpěry schodnic, schodnice, podestové a schodišťové desky. Firmy nabízejí nejen klasická přímá, ale i rohová schodiště, popřípadě obloukové zahradní stupně, které se zpravidla vyrábějí na zakázku s ohledem na charakter terénu i okolí. Schody by měly samozřejmě esteticky ladit s dlažbou i s ostatními použitými materiály v zahradě.

Hranice a stěny

Betonovou klasikou jsou nejrůznější obrubníky a palisády. Z palisád se dají vytvářet i menší stěny, které se většinou nechávají porůstat popínavými rostlinami. Problémem nejsou ani obruby kruhového nebo vlnitého tvaru. Jejich výšku je nutné přizpůsobit terénu. Obrubníky lze použít také jako ochranu ke stromům, ale třeba i na pískoviště.

Obrubníky i palisády se vyrábějí zpravidla z vibrolisovaného betonu s hladkým povrchem a fazetou.

Pro zpevňování terénu se vyrábějí betonové svahové tvárnice. Jde o systém tzv. suchého zdění, kdy jsou tvárnice kotveny proti posunutí vlastním zámkovým tvarem a pak pokrývány násypem.

Chystáme–li se postavit zeď vyšší než 1,2 metru, je vhodné konzultovat statiku stěny s odborníkem.

Za zdí musí být umístěna filtrační vrstva a fólie, která omezí výskyt případných vápenných výkvětů.

Do hotových stěn pak můžeme vysázet nejrůznější trvalky či jiné okrasné dřeviny (kořeny rostlin přispějí ke zpevnění celé stěny), berme však na vědomí, že taková zeď má pouze estetickou funkci, nikoliv opěrnou. n

Oprava schodiště

Staré, ošlapané betonové schodiště s olámanými hranami opravíme tak, že opotřebovanou část betonu vysekáme a do prostoru upevníme dvojitou řadu cihel.

Jak pokládat dlažbu

Betonovou dlažbu ukládáme s malými mezerami do vrstvy písku nebo do jemnozrnného štěrku. Po uložení ji zhutníme vibrační deskou s gumovým válcem a nakonec spáry mezi dlažebními kostkami vysypeme pískem. Po takto uložené dlažbě lze okamžitě chodit.

Betonové desky můžeme podobně jako dlažbu usadit do štěrkového lůžka na podkladové destičky. K používání bude opět připravena okamžitě. Budeme-li desky ukládat do maltového lůžka, neměli bychom ji zatěžovat minimálně tři dny.

Aby měl beton patinu

Betonový povrch dlaždic nebo dalších zahradních prvků může někdy rušit svou novotou. Existují různé kutilské návody, jak betonu dodat patinu: Někdo doporučuje natřít povrch bílým jogurtem se živou kulturou, v němž se dobře uchytí létající spory mechů, jiný radí použít kaši smíchanou z kravince, sazí a vody. Na pohnojeném porézním materiálu se prý průkopnická zelená řasa snáze uchytí. Třetí možností je natónovat beton do barvy hnědočerveného pískovce železnými pilinami. Prý je povrch z počátku trochu flekatý, ale za pár let přijatelný.

Foto autor