Co je třeba k základní údržbě vody v bazénu?

  • Především tester na měření pH vody,
  • dále přípravek na úpravu vody,
  • chlorový granulát pro prvotní úpravu vody a pro případy, kdy se voda začne kazit,
  • klasické chlorové tablety.

Nutné jsou však také přípravky proti množení vodních řas, zakalení vody či na čištění stěn. A na kolik taková základní bazénová výbavička přijde? Připravte si zhruba tisícikorunu.

Sedm rad, jak pečovat o vodu v bazénu

1. Dbejte na to, aby pH vody bylo 7—7,4 a tvrdost pod 18 °N.

2. Pravidelně kontrolujte obsah chloru, který musí být od 0,3 do 0,5 mg/l.

3. Přidávejte přípravek proti tvorbě řas.

4. Přidávejte látky proti zakalení vody.

5. Kontrolujte funkčnost a čistotu filtrace.

6. Udržujte dno a stěny bazénu čisté, slouží k tomu speciální prostředky.

7. Péči o vodu značně zjednoduší bazénové plachty, které zabrání padání hrubých nečistot a odpařování vody včetně chemických látek.

Špína, která je vidět

Čistotu vody v bazénu ohrožují nejen bakterie a řasy, ale rovněž takzvané hrubé nečistoty – tedy listí, jehličí, tráva, hmyz, opadané květy a podobně.

S čištěním pomůže vír

Zvlášť v bazénech s takzvaným nafukovacím prstencem, kde nelze použít ke sbírání mechanických nečistot vysavače, si lze čištění usnadnit vírem:

Vlezeme do vody a několikrát bazén obejdeme dokola. Tak vznikne vodní vír, který snese nečistoty doprostřed bazénu. Tady je stačí jednoduše zachytit do síťky a odstranit.

Nečistoty je třeba pravidelně odstraňovat. Ale i v tomto případě platí, že nejjednodušeji se uklízí špína, která do bazénu vůbec nenapadá.

Proto je vhodné najít pro bazén na zahradě vhodné místo, v jehož blízkosti se nenacházejí listnaté stromy ani keře. Trávy se zbavíte tím, že prostor kolem vyložíte keramickými, kamennými nebo betonovými dlaždicemi.

Pokud nečistoty do vody napadají, nezbývá, než je u malých nadzemních bazénů odstranit ručně. K tomu slouží hladinové a dnové síťky, které lze pořídit už za několik stokorun.

Jste–li ochotni investovat čtyři a více tisíc korun, pořiďte si raději poloautomatické či automatické vysavače. Ty se po bazénu pohybují samy, takže ušetříte čas a zbytečné běhání kolem.

Do základní výbavy patří kartáč, kterým snadno vyčistíte nečistoty ze dna i stěny bazénu.

Plachty

Ochranu vody zajistí i plachty, kterými zakryjete hladinu, když bazén právě nepoužíváte. Krycí plachta na menší bazén stojí zhruba 1500 korun a více.

Jen o něco málo dráž pořídíte solární plachtu – ta chrání vodu před špínou, ale také dokáže využít sluneční energii na její ohřev. V noci, kdy může být vzduch chladnější než voda, brání jejímu ochlazení. Podle některých výrobců ušetří dokonce až 70 % energie těm, kdo se rozhodli bazén vytápět.

Termoizolační plachta plave na hladině a zpravidla bývá modrá. Raději sáhněte po dvojbarevné — z jedné strany modré a z druhé černé. Klade se černou barvou směrem do bazénu, tmavý odstín nepustí do vody světlo — a bez něj se uvnitř nebudou množit bakterie a mikroby.

Jak začít?

Základem je čištění vody filtračním zařízením a odstraňování hrubých nečistot (jako jsou listí, tráva, hmyz aj.) síťkou nebo účinněji bazénovým vysavačem. Potom teprve můžete vodu čistit chemicky.

Před každou úpravou vody je zapotřebí nejprve změřit hodnotu pH, která by se měla pohybovat v rozmezí od 7 do 7,4. Skutečný stav zjistíte takzvaným kapkovým testerem.

  • Při pH vyšším než 7,4 se voda kalí a dostává mléčnou či světle šedivou barvu. Proto je třeba do bazénu přidat přípravek na snížení pH.
  • Podle odborníků lidé nejvíce chybují právě v podceňování pH vody. Do vody přidávají jen chlor a pak se diví, že se jim voda přesto kazí.

    Hodnota pH nižší než 7, signalizuje, že se v bazénu začnou tvořit řasy a jiné živé organismy. Tomu zabrání přípravek, který pH zvyší.

Hodnoty se doporučuje kontrolovat minimálně 2x týdně. Pokud o prázdninách panují tropická horka a bazén je celý den plný lidí, je lepší vodu kontrolovat každý den.

Nepostradatelná dezinfekce

Bazén se neobejde bez dezinfekce vody — nejčastěji chlorem. Ačkoli kolem této látky panují velké mýty, pro zdravého člověka je neškodné množství, které se do bazénu běžně dává. Použijete-li chlor ve správných dávkách, nebude ani páchnout, jak mnozí předpokládají.

Nejjednodušší je k dezinfekci vody používat chlorové tablety. Ty stačí dát do plovoucích nebo pevných zásobníků.

Samozřejmě i hodnota chloru se musí udržovat v předepsaném rozmezí, proto se ani tady neobejdete bez pravidelného měření.

Je důležité udržovat množství chloru v rozmezí od 0,3 do 0,5 miligramu na litr vody. Vedle správného pH a pravidelného odstraňování mechanických nečistot zaručí přítomnost uvedeného množství chloru, že voda zůstane průzračná a čistá.

V letních měsících, kdy jsou venku vyšší teploty a bazén používáme denně, je dobré k tabletám přidávat i speciální stabilizační chlor, který zabrání, aby se chlor spolu s vodou rychle odpařoval. Nebudeme ho pak muset do vody přidávat tolik, což je určitě skvělé pro dobrý pocit, ale hlavně pro peněženku.

Aby řasy nezlobily

Teploty nad 20 °C s sebou přinášejí ještě další dva problémy: tvorbu řas a zakalení vody. Na oba jevy existují speciální prostředky – stačí je do vody přidat a opět bude čirá a čistá.

Existují také kombinované tablety 3 v 1, které obsahují chlor na dezinfekci a látky proti zakalení a řasám.

Strašák zvaný tvrdá voda

Tvrdá voda se stává v České republice téměř strašákem, který podle televizních reklam ničí naše pračky, myčky a nedá se kvůli němu ani dobře vyprat prádlo.

Tvrdost vody je třeba sledovat i v bazénu.

  • Napouštíme-li bazén z veřejného vodovodu, zjistíme si hodnotu ve vodárnách.
  • Kdybychom tvrdost neupravili, čisticí a dezinfekční přípravky by neúčinkovaly tak, jak mají, a voda by se – i přes dodržování všech ostatních bodů údržby – kazila.

    Vodu z vlastní studny dáme vyhodnotit do laboratoře.

Je-li hodnota nižší než 18 °N, je vše v pořádku. Vyšší tvrdost vody upravíme a hodnoty minimálně jednou za měsíc kontrolujeme.

Foto archiv a Shutterstock