Houpačky a houpadla má každý rád; jak je vyrobit
24. 7. 2015

Houpačky a houpadla má každý rád; jak je vyrobit

Houpačka nemusí být na zahradě jen kvůli dětem. Houpavý odpočinek si můžeme dopřávat i my, dospělí. Tím spíš, když si houpačku vyrobíme sami. Ať už jednoduché sedátko, nebo komfortnější s opěradlem.

Řetízková houpačka s opěrkou

Dvě zahnuté trubky spojíme sedátkem a opěrkou. Není potřeba nic svařovat, pouze v trubkách vyvrtáme otvory pro kroužky či karabinky na zavěšení řetězů a otvory pro šrouby, kterými přitáhneme prkénka. Vhodné jsou zápustné šrouby.

Řetízky musí mít uchycení ve čtyřech bodech na houpačce, aby ji bylo možné vyvážit, a ve dvou bodech na vodorovném trámu, přičemž od horních kroužků k trámu by měla být až třikrát větší vzdálenost než od horních kroužků k sedátku, aby se houpačka vůbec houpala.

Houpačku vyvážíme tak, že připevníme zadní řetízky, houpačku vyrovnáme, aby měla sedátko vodorovně, případně vpředu o něco více zvednuté, a připevníme přední řetízky.

houpačka s opěrkou a plotna

Pokud máme tu možnost, kroužky rozřízneme, odehneme, prostrčíme, stiskneme a svaříme, pokud ne, použijeme malé karabinky. Kroužek nebo karabinku prostrčíme oběma protilehlými otvory v trubce, zavěšení bude pevnější.

  • Řetízky lze nahradit lany nebo kovovým lanky, musíme je však rozdělit vždy na tři díly na každé straně a ty ke kroužkům přivázat samostatně. Není možné lano přivázat k opěrce, provléknout je nahoře kroužkem a jeho druhý konec přivázat k sedátku, protože takový závěs by se v horním kroužku prosmekával a houpačka by nedržela ve správné poloze.

Plotna

Základem této velmi jednoduché houpačky je ocelová plotna o síle plechu 6−10 mm. Mohli bychom ji třeba získat ve sběrných surovinách. Silný plech se při zatížení prohne jen do určité míry, ale zároveň bude pružit, takže houpajícím se nabídne zajímavý efekt.

i

Aby plech nerezavěl a tím pádem nešpinil, houpačku natřeme barvami určenými pro nátěry střech; jsou pružné, snesou změny teplot a prodávají se buď ve spojení základní a vrchní, nebo jako jedna nátěrová hmota s vlastnostmi základní i vrchní barvy.

Pilníkem ztupíme všechny hrany a smirkovým papírem je začistíme a poté do plechu vyvrtáme čtyři otvory pro zasunutí závěsů.

Závěsy vyrobíme buď ze silného drátu, který můžeme zespodu ještě bodově přivařit k plotně, nebo použijeme silné šrouby. Vhodnější jsou ty, které nemají závit po celé délce, protože jsou pevnější; šroub se závitem by mohl při ohýbání popraskat.

Pro zavěšení použijeme buď lana, nebo pozinkované řetězy.  

houpačka tygrovitá

Houpačka s fantazií

Při likvidaci staršího nábytku rozhodně nevyhazujme dýhované dřevotřískové desky. Lze z nich totiž vyrobit originální houpačku vhodnou na příjemně pomalé pohupování.

Dřevotříska je sice křehká, ale když na spojení dílů použijeme dostatečně dlouhé zápustné šrouby (pro které je třeba vyvrtat otvory) a sílu lana rozložíme do plochy, vydrží i vyšší zatížení.

Houpačku můžeme zavěsit klasicky do dvou bodů, lepší je však jeden bod (řetěz omotaný kolem kmenu a karabinky), protože umožní i lehké natáčení do stran. V tomto případě je však nahoře nutná vzpěra z latě s otvory, kterými bude možné lano volně posunovat. Jak houpačku pomalujeme, je už jen na nás.

Kování

Dnes lze v hobby marketech či v železářství sehnat prakticky jakýkoliv spojovací materiál, takže třeba trámy pro samostatně stojící konstrukci houpačky můžeme spojovat kovovými spojkami. Dřevo tedy nemusíme dlabat, pouze je seřízneme do příslušného tvaru.

Houpačková konstrukce se vzpěrou ven nebo se vzpěrou uvnitř

Ve stejných obchodech lze sehnat kování, přes které houpačku zavěsíme na vlastní konstrukci, trám pergoly nebo třeba na strom.

spojovací materiál pro zavěšení houpačky 

Foto a kresby autor a Shutterstock

Pro Receptář speciál Jiljí Záruba.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Houpačka

(levjeP4sIdnjEKBaVvdjcLa7), 26. 8. 2017, 20:41

To je pravda, houpání není jen pro malé děti, ale člověka by to bez nich snad ani nenapadlo, že by se mohl jít prostě jen tak houpat. My zrovna koupili houpačku naší Aničce.

Húpačka z ocelovej platne.

(VWPsQNuEWkvk4YSSAdmMFYqTVvcjKn4Vj7aPZYTw), 8. 8. 2015, 21:15

Rád by som videl, pod akým človekom (akým ťažkým) by sa prehla, prípadne by pružila oceľová platňa hrubá 10 mm.

Houpací lavice

(Karel Cimpl, Praha), 28. 8. 2013, 12:11

Trámková konstrukce s řetězovými závěsy umožňuje lehké pohupování, tedy rozhodně ne divoké houpání, jaké dovoluje třeba houpací křeslo:
Potřebujeme mohutné trámy, z nichž vyrobíme pevnou vodorovnou základnu se stabilními bočnicemi pro zavěšení houpací lavice. Důležité je, aby bočnice vydržely velkou zátěž a nebortily se dovnitř.
Řešením stability mohou být dvě dřevěné desky ve tvaru trojúhelníku, které vložíme mezi přesahy vodorovné základny a vnější strany svislých bočnic. Základnu i bočnice mohou tvořit dva souběžné trámy, mezi které zpevńovací desku snadno upevníme.
Houpací část usadíme na dva vodorovné trámky, jejichž čtyři konce spojíme s bočnicemi řetězy. Řetězy zavěsíme šikmo, aby vymezovaly vůli mezi houpací sedačkou a stabilními bočnicemi.
Houpavý efekt lze zvýšit tím, když u každého řetězu jeden článek nahradíme dostatečně tuhou pružinou.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS