Jak jsme stavěli pergolu
8. 6. 2017

Jak jsme stavěli pergolu

Plánek vysněné pergoly máme vymyšlený, vše potřebné jsme nakoupili a sezvali přátele ochotné pomoci se stavbou. Za den D jsem vybrala sobotu, objednala slunečné počasí a maminku poprosila o zásobování jídlem a pitím.

Jak důležitá je příprava stavby, co všechno je třeba promyslet předem a kde a jak pořídit materiál jsem nastínila v článku Luxus jménem pergola

Podlahu musíme pořádně podložit.

Do samotného budování se odvážně pustili tři muži a dvě dámy, což se mi zdá jako skvělý počet i poměr. Chlapi stavěli, měřili, vrtali a křehké pohlaví reagovalo na příkazy typu „přines, podej, dojdi, naměř, podrž“.

Příprava místa pro stavbu

Připravte si vodováhu, hrábě, krumpáč, dlouhou rovnou lať, drenáž, metr, provázek, 4 kolíky a pevné nervy. Podle plánku vyměříme půdorys pergoly. V našem případě 3x4 m, které měříme v zahradě, kde bylo dříve ohniště. Prostor nejprve musíme zbavit kamení, dřeva i travnatých drnů. Vše vykopat, uhrabat a srovnat latí. Tady stačí opravdu rovnat jen dlouhou latí. S vodováhou si pohrajeme až později. Ze zkušenosti radím prostor vysypat drenáží, aby se vám později neutopily základní dlaždice v bahně a nenarušila se tak stabilita stavby.

Základy nešiďte, vymstilo by se to

Pod podlahu jsme použili palety.

Připravte si dlaždice, palety, OSB desky, aku šroubovák, vruty. Základy pergoly je potřeba mít stabilní, v rovnováze a kvalitně ukotveny. Jak říkal můj děda, „když to zvoráš u startu, nemusíš se do cíle vůbec dohrabat“. Na drenáž umístíme dlaždice. Na základní dlaždice položíme palety. Tady už přichází na řadu vodováha, aby podklad pro OSB desky byl rovný. Když si dáme práci s tímto krokem, ušetříme kupu nervů na další trati. Jakmile jsou palety položeny v rovině, můžete složit OSB desky a postupně připevnit vruty do palet. Základ je hotový a odměnou může být dopolední káva, při které se naplánuje a odsouhlasí další pracovní část.

Každá pomocná ruka se hodila.

Každá ruka dobrá, aneb montujeme stěny

Připravte si samotnou stavebnici pergoly – jednotlivé dřevěné části dvou stěn. A můžeme začít s nejpříjemnější prací, která voní dřevem, lazurou a už se jí říká „pergolová“. Podle plánku stavebnice pergoly, ve kterém jsou jednotlivé díly očíslovány, sestavíme na podlaze první stěnu pergoly. I tady používáme vodováhu. Sešroubujeme základní části, svoláme tři lidi, kteří postaví a budou držet základní trámy. Můžeme je nyní ukotvit pomocí Lka a vrutů do podlahy. Opět se zde osvědčil počet pěti lidí. Tři trámy – tři lidi, čtvrtý nosí Lka a vruty na ukotvení trámu v pergole a pátý má v ruce aku šroubovák. Když stojí první stěna, složíme stejným způsobem druhou. Pomocí jedné střešní části střechy naměříme přesnou vzdálenost dvou základních stěn a ukotvíme druhou stěnu.

Pergola už je pod střechou.

Pergola má střechu a my oběd

Hrubá stavba stojí a já dlouhé minuty nevěřícně zírám, že JAKO UŽ opravdu máme skoro hotovo. Že to fakt není skoro hotovo a zbývá ještě spoustu práce, mi dochází později. Spojíme tedy dvě,  již k podlaze přidělané, stěny všemi díly, které také na pevno pojíme vruty. Jejich vzdálenost je potřeba řádně rozpočítat. Pokud budete mít na pergole okap, nezapomeňte zabudovat háky do střešních dílu dřív, než položíte palubky na střechu. Nyní je čas na oběd, aby se brigádníci nerozutekli. Kromě dobrého jídla se rozdá pochvala a nenápadně začněte debatu na poslední etapu.

Krytina střechy - koruna vašeho díla

A teď pečlivě položit střešní krytinu.

Připravte si palubky, šindel, štafle, aku vrtačku, vruty, lepící tmel, stavební sešívačku, spony. Kdo má, ocení chrániče kolen. Nohy pak máte „jako v bavlnce“. Kdo chce jen pergolu, má vlastně už hotovo. Kdo touží užívat pergolu za každého počasí, čeká ho další prácička. Ale ve velikém vedru i v dešti to vše oceníte, věřte mi. Na střechu jsme si vymysleli palubky, které do sebe skvěle zapadnou. Jeden pracant tedy palubky podává a druhý je přivrtává na střešní díly. Po přidělání háků na okap dokončíme první pokrytí střechy. Štafetu přebírá šindel. Zde jsme jednotlivé díly šindele ještě podlepili tmelem a nastřelili na poskládané palubky. Po stranách jsme nechali šindel trochu přesahovat, což se osvědčilo už při prvním dešti.

Poctivě udělaná střecha je stejně důležitá, jako přesné základy. U pergoly platí podobné pořekadlo, jako u domu. Střecha je nejvíc a musí být udělána správně, pečlivě a dokonale. Nikam nespěchejte. Šindel vedle šindele, hezky podlepit, nastřelit a zase, šindel vedle šindele, hezky podlepit, nastřelit a zase…

A příště už jen pár drobností…

Až zbývá jen doladit drobnosti, hlavní stavba pergoly je hotová.

A tak nám pyšně stojí krásná stavba, která ještě chybí okapy, osvětlení a nějaký ten nábytek, ale o tom až zase příště… Poděkujte všem zúčastněným, poděkujte sobě a třeba i svým dětem, které to vydržely s nervní matkou a chaosem na celé zahradě. Poděkujte svému účtu, že se jeho stav proměnil možná více, než se v počátku očekávalo. To všechno ale bude za to stát. Protože v létě budete páni. Páni v letním sídle své zahrady.

Autor Marie Molková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

pergola

(VWPsQNuE0qnjFm4Umbm~g), 8. 6. 2017, 12:37

Ahoj HOBÍCI,
nenechte se otrávit poznámkami "PROFÍKŮ". Myslím, že pocit z práce, kterou člověk dělá vlastníma rukama je k nezaplacení a nakonec - všechno se dá opravit či vylepšit. Pořád lepší než sedět v hospodě a "kybicovat". :))

Navod

(Roman), 8. 6. 2017, 11:56

Tohle neni navod, to je spis doporuceni jak to nedelat... Jinak kdyz vidim tu pergolu, tak pristresek na auto z hobbymarketu za 6tis je to same.. Palety a OSB desky na zem kde zakryvaji dlazbu? Proc proboha? Za me ma byt pergola lehka, vzdusna, tady to dost kazi ta podlaha a strecha.

RE: Navod

(VWPsQNuvWgnjFm4Umbm~g), 12. 6. 2017, 17:18

Když píšete o přístřešku na auto z hobymarketu, tak já s tím mám zkušenost. Přístřešek 3x5 m, manžel se zeťákem jednu sobotu sestavili je opravdu jak na obrázku, ale já jsem nejštastnější člověk na světě. Dodnes vzpomínám jak si zeť myslel že jdou udělat stání pro auto u domu. Za necelých šest tisíc v akci včetně střešní krytiny a co udělá na zahradě radosti, to si nedovedete aní pomyslet. V dnešní době pomalu obrůstá popínavkami a udělá stejně dobře jako pergola za pětatřicet tisíc

RE: Navod

(VWPsQNuEWkvoQMQE-exy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 8. 6. 2017, 15:53

Romane, je to o tom, jak jsme stavěli pergolu my. Ne o tom, jak postavit nejlepší pergolu na světě. Jinak, podle fotek patrno, palety nezakrývají dlaždice, ty slouží pouze proto, aby palety nebyly přímo na zemi :), což je ten základní účel. A pokud si skutečně myslíte, že cena této pergoly se rovná přístřešku na auto z hobbymarketu, tak vám mnohé uniká...

Jak pejsek a kočička pekli dort...

(Mira), 8. 6. 2017, 11:06

Lidi mějte rozum...palety na zem ještě možná...šindel na střechu bez sklonu a rovnou do okapu...to už je ale vtip...používejte materiály tak, jak se mají (a je jedno zda jde o pergolu, dům či boudu po psa).

RE: Jak pejsek a kočička pekli dort...

(VWPsQNuEWkvoQMQE-exy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 8. 6. 2017, 15:55

Ano, možná to děláme jako pejsek a kočička a díky tomu se poučíme z chyb. Že má střecha sklon je vidět na první pohled. Každopádně jsem ráda, že když můj článek neporadil, že Vás alespoň pobavil, jako vtip. A těším se třeba na Váš článek, jak řádně postavit luxusní pergolu z rozpočtu, který jsme měli my. Už se na něj těším, ráda si přečtu a také pobavím. Děkuji M.

Dobrý den, tenhle článek měl být nazván - JAK JSME STAVĚLI PARODII NA PERGOLU. Jako z večerníčku PAT A MAT. Něco tak škaredého jsem dlouho neviděl a kdyby mi to stálo na zahradě určitě bych to neprezentoval na internetu. Asi prodám nářadí a půjdu na pracák. Hezký den Dvořák.

RE: Pergola

(VWPsQNuEWkvoQMQE-exy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 8. 6. 2017, 15:57

Dobrý den, nejedná se o návod technika, ale o povídání, jak jsme to dělali my. A protože pergolu stavěli moji přátelé, je pro mě prostě ta nejlepší a budu na ni pyšná! A přeji hodně zdaru na pracovní úřadu. Je mi líto, že Vás můj článek přiměl prodat nářadí. Marie

A tu střechu fakt takhle?

(Martel), 8. 6. 2017, 09:34

Na rovnou střechu šindel? Bude pod ním vzlínat vlhkost a paubky buď shnijou, nebo nabobtnaj a urhaj se od kotvení.

RE: A tu střechu fakt takhle?

(VWPsQNuEWkvoQMQE-exy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 8. 6. 2017, 15:58

Na rovnou střechu se šindel opravdu nedává. Jen kdyby čtenář četl pozorně, tak by věděl, že střecha má sklon :) A zrovna tento postup máme z praxe, kde pergola stojí už 11 let s touto krytinou. Možná zázrak :) Zdraví Marie

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS